Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS už zná i jména svých místopředsedů

  17:08aktualizováno  17:08
Ostrava - Kongres ODS vyvrcholil dramatickou volbou místopředsedů strany. V prvním kole nebyl zvolen žádný kandidát. Z druhého vyšli vítězně poslanci Petr Nečas a Jan Zahradil. A až třetí kolo rozhodlo o poslancích Miroslavu Benešovi a Ivanu Langerovi. Šéfem strany byl opět zvolen Václav Klaus. Jako jediného kadidáta ho nominovalo všech 14 krajů a hlasovalo pro něj přes 90 procent delegátů ostravského kongresu.

Zatímco Langer a Nečas byli ve vedení strany potvrzeni, Beneš se do funkce místopředsedy vrací po dvou letech a Zahradil je v nejužším vedení ODS nováčkem.

Až třetí kolo vyřadilo předsedu poslanců ODS Vlastimila Tlustého.

O místopředsednická křesla bojovali kromě zvolených kandidátů i Libuše Benešová, Vlastimil Tlustý, Kateřina Dostálová, Oldřich Vojíř, Přemysl Sobotka a Martin Říman. Kandidaturu zvažoval i pražský primátor Jan Kasl.

Co řekli noví místopředsedové

Ivan Langer: "Dobrý místopředseda ODS musí umět góly nejen dávat, ale také na ně musí umět nahrávat."
Miroslav Beneš slíbil podporu zejména regionům a komunálním politikům.
Petr Nečas: "Chci, aby s mým přispěním byla ODS stranou otevřenou, komunikativní, trpělivou, naslouchající, stranou usilující nejméně o jednu třetinu voličů."
Jan Zahradil: "Nikdy nebudu používat ODS jako svůj osobní výtah kamkoli."
Benešová křeslo neobhájila
Místopředsednické křeslo tak neobhájila Libuše Benešová. "Očekávala jsem, že místopředsednická místa budou obsazena plně poslanci. Nemyslím si ale, že to je dobře," míní. Chybou podle ní je hlavně to, že se do nejužšího vedení ODS nedostal nikdo například ze Senátu či komunální politiky.

Stranu nadále vede Klaus
Kongres do čela strany zvolil opět Václava Klause. Ten vede ODS nepřetržitě od jejího vzniku už deset let. Do předsednického křesla usedl v dubnu 1991 a od té doby se ve straně nenašel politik, který by ho dokázal sesadit.

Volby musíme vyhrát, slibuje staronový předseda
Krátce po svém zvolení Klaus prohlásil, že pro ODS udělá maximum. V poměrně stručném projevu před volbou zdůraznil, že hlavní prioritou strany bude vyhrát volby a jeho osobním cílem pak vést ODS do zásadního volebního střetu.

"Volby chceme a musíme vyhrát. Nemůžeme mít žádný jiný, žádný menší cíl," prohlásil šedesátiletý Klaus.

Podle svých slov přebírá odpovědnost za výsledky strany ve volbách. "A dodávám - odpovědnost se vším všudy. I s osobními důsledky a závěry, které pro sebe učiním, pokud v našem zápase neuspějeme," prohlásil. "Kdybychom ve volbách neuspěli, tak skutečně nemám v čele ODS co pohledávat," řekl Klaus v pořadu České televize Naostro.

"Kongres jasně ukázal, že ODS není stranou jednoho muže," řekl. K hodnocení činnosti strany v předchozích letech uvedl, že mnohdy se kritika politických oponentů spíše než na ODS soustředila na jeho osobu.

Kritice neušel ani prezident
Zahradil, který získal křeslo místopředsedy, v sobotu ostře kritizoval prezidenta Václava Havla. Uvedl, že nadcházející parlamentní a komunální volby se Hrad snaží prezentovat jako boj pomyslného dobra s pomyslným zlem.

Nejvíc pozornosti vzbudil Klaus
Nejvíce pozornosti vzbudil v Ostravě sobotní projev předsedy ODS Václava Klause. Na vládu sociálních demokratů svalil hlavní odpovědnost za nynější křehkou politickou, hospodářskou a sociální situaci v zemi. Vyčetl jí, že zadlužila stát a znevážila koncept tržní ekonomiky. Důsledky její činnosti nejsou podle Klause až tak katastrofální jen díky opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS a takzvaného tolerančního patentu.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla kritiku odmítl a ohradil se především proti kritice vládní sociální politiky. "Klaus zapomněl na to, že vláda přebírala zemi v naprostém rozkladu," prohlásil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Díky nesmírnému úsilí členů kabinetu se podařilo zemi stabilizovat a vyvést z ekonomické krize," dodal. Podle šéfa poslanců KSČM Vojtěch Filipa Klaus ukázal, že chce devastovat sociální systém.

Předsedkyně unionistů Hana Marvanová ODS a Klause podezřívá, že se připravují na povolební opakování opoziční smlouvy s ČSSD v jiné podobě. Opírá se o Klausova slova, že uspořádání politické situace podle opoziční smlouvy není výjimečné, ale jde o standardní postup. Šéfa lidovců Cyrila Svobodu Klaus přesvědčil, že ODS není připravena řešit úkoly, které před ČR stojí.

Lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl souhlasí s Klausovým názorem, že hlavní díl viny za nynější situaci v zemi nese vláda ČSSD. Podílela se podle něj na ní ale i ODS, když s ČSSD uzavřela opoziční smlouvu a toleranční patent.

ZPRÁVY O KONGRESU

Klaus ohlásí v ODS předvolební očistu

ODS se připravuje na volby

Klaus: Jsme připraveni vést zemi
"Myslím, že ODS vyzrála," uvedl Klaus ve svém projevu. Občanští demokraté se musejí podle něj snažit získat další nové členy. "Jsem přesvědčen, že se bez masového přílivu nových členů dopředu nedostaneme," podotkl. Jedině tak podle něj bude ODS opravdu stranou občanů. "Nikoli jen té či oné skupiny občanů," upřesnil.

ODS dá na volby 30 až 50 milionů
ODS chce ve volební kampani utratit 30 až 50 milionů korun, aniž by si půjčovala od bank. Náklady uhradí z ušetřených peněz, sponzorských darů a členských příspěvků. "Na financování kampaně se budou podílet i kandidáti," řekl na kongresu v Ostravě hlavní manažer ODS Václav Mencl. ODS je podle svého předsedy Václava Klause po čtyřletém působení v opozici připravena znovu převzít vládní odpovědnost a přivést zemi k prosperitě.

"Na konci letošního roku budeme mít dostatečnou finanční rezervu, abychom mohli zaplatit zálohy na volební kampaň," uvedl Mencl. Zbytek sumy ODS zaplatí z příspěvku, který dostane za volby od státu. V roce 1998 dostali občanští demokraté za volby do sněmovny téměř 150 milionů korun.

Šéf volebního týmu ODS pro parlamentní volby v příštím roce Miroslav Beneš je přesvědčen, že strana si volební kampaň zajistí především vlastními silami. Občanští demokraté podle něj využijí standardních prostředků předvolebního klání, jako jsou například plakáty či billboardy.

Nejasnosti ve financování ODS byly hlavní příčinou pádu Klasovy vlády v roce 1997 a odchodu části vrcholných představitelů strany. Pro minulé parlamentní volby v roce 1998 si ODS i další politické strany stanovily finanční limit 35 milionů korun.

Prioritou je rovnoprávné členství v EU
Členství České republiky v EU nemá podle předsedy ODS Václava Klause alternativu, ale musí to být členství rovnoprávné. Vstup do EU označil za jednu z priorit budoucí vlády své strany.

"Ke vstupu do struktur integrující se Evropy pro nás není alternativy, ale chceme být rovnoprávnými členy tohoto společenství... Bude-li Česká republika vstupovat do EU za vládní účasti ODS, nemusí se naši občané obávat, že svého 'ano' v referendu o vstupu do unie budou vzápětí litovat," prohlásil Klaus.

"Vypoklonkovaného uznání už máme v Evropě dost, teď potřebujeme její respekt," poznamenal.

Na prvním místě je svoboda a odpovědnost
Za další principy, na nichž má ODS postavit své další směřování, volební program i kampaň, označil Klaus na prvním místě svobodu a odpovědnost. Občanští demokraté podle něj musejí veřejnost neustále přesvědčovat, že úspěch není podvod, ale naopak podvod a nepoctivost jsou zločinem.

Dalším pilířem politiky ODS je podle Klause pořádek v policii a armádě, který je klíčem k řešení nynějších bezpečnostních rizik. Poté, co ODS převezme po volbách vládní odpovědnost, musí rovněž skončit agresivní kampaň současné vlády ČSSD, která kriminalizuje podnikatele i podnikání jako takové, dodal předseda.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...Najdete na iDNES.cz