ODS trvá na vytvoření duhové koalice

  13:28aktualizováno  13:28
- Schůzka předsedy ODS Václava Klause a šéfa Unie svobody Jana Rumla o řešení současné politické situace skončila bez konkrétních závěrů. Oba představitelé, kteří spolu nejednali dva roky od rozpadu Klausovy vlády, se pouze shodli, že se sejdou k dalšímu jednání.
Naznačili, že se neuzavírají žádnému řešení současné situace, tedy ani duhové nebo pravostředové koalici. "Myslím, že nejlépe to vyjadřuje věta, že aniž bychom v této chvíli měnili usnesení čtyřkoalice, tak jsme nezakázali, nebo nevetovali to, že jsme mluvili o nejrůznějších možnostech včetně této," řekl Jan Ruml.

Setkání Václava Klause s Janem Rumlem

Schůzka předsedy ODS Václava Klause a šéfa Unie svobody Jana

Dopis Václava Klause Janu Kasalovi:

V Praze dne 26. října 1999 

Vážený pane předsedo,

Věřím, že se mnou souhlasíte, že v poslední době došlo k důležitému vývoji naší politické situace. Tato nová situace vyžaduje jednání. Proto si Vás dovoluji tímto požádat o schůzku ODS a KDU-ČSL a zároveň Vám navrhuji, aby se jí zúčastnili nejen předsedové, ale též jeden či dva další politikové obou stran. Jsem přesvědčen, že vzájemná výměna názorů by byla právě v této chvíli velmi užitečná.

Rád bych, aby ke schůzce došlo v co nejbližší době a proto navrhují pátek tohoto týdne. Byl bych velmi rád, kdybyste moji nabídku k setkání přijal.

Prosím Vás o dojednání termínu této schůzky prostřednictvím našich sekretariátů.

S pozdravem


Václav Klaus

Rumla o řešení současné politické situace skončila bez konkrétních závěrů. Oba představitelé, kteří spolu nejednali dva roky od rozpadu Klausovy vlády, se pouze shodli, že se sejdou k dalšímu jednání.Naznačili, že se neuzavírají žádnému řešení současné situace, tedy ani duhové nebo pravostředové koalici. "Myslím, že nejlépe to vyjadřuje věta, že aniž bychom v této chvíli měnili usnesení čtyřkoalice, tak jsme nezakázali, nebo nevetovali to, že jsme mluvili o nejrůznějších možnostech včetně této," řekl Jan Ruml

Na otázku, zda se přiblížila koalice pravostředových stran, Ruml odpověděl: "Myslím že to, že jsme se sešli, nějaký signál je. Přeložte si ho, jak umíte."

Oba si pochvalovali, že se konečně zase sešli a otevřeně spolu hovořili. "Já považuji toto setkání v jistém smyslu za průlomové, nové, netypické, netradiční," řekl Klaus novinářům po schůzce. "Chceme vám vážně říci, že úplně nová míra komunikace byla zahájena," dodal.

Jednání grémia ODS

Grémium ODS odmítá prohlubování opoziční smlouvy i koalici ČSSD-ODS a trvá na takvané duhové koalici ČSSD, ODS, KDU-ČSL a US, kterou však všechny ostatní strany odmítají. Předseda ODS Václav Klaus po jednání grémia uvedl, že opoziční smlouvu lze prohloubit jedině přeměnou na smlouvu koaliční, a to pro ODS nepřipadá v úvahu.

Předsednictvo ČSSD ve čtvrtek večer dospělo k závěru, že vládu není potřeba měnit, a navrhují vylepšit opoziční smlouvu. ODS proto považuje výsledky čtvrtečního jednání předsednictva ČSSD za výraz nepochopení současné situace v zemi.
"ODS opakovaně sdělila ČSSD, že varianta prohlubování opoziční smlouvy pro ni nepadá v úvahu. Opoziční smlouva se nedá prohloubit jinak než její přeměnou ve smlouvu koaliční, a na tu - ač nás do ní strany čtyřkoalice tlačí ze všech sil - nereflektujeme," prohlásil dnes Klaus.

Jeho stranu zklamalo, že všechny demokratické strany odmítly návrh ODS na sestavení vládní koalice všech parlamentních stran vyjma KSČM. Podle ODS jejich pasivní vyčkávání nemůže znamenat nic jiného než jejich spokojenost se současným stavem. Proto bude ODS pokračovat v jednáních, kde se bude snažit získat podporu pro svůj návrh, který stále považuje za nejlepší. Prvním z nich bude dnešní schůzka s předsedou Unie svobody Janem Rumlem.

"Důvody, které vedly ODS k návrhu supervelké koalice, trvají, a náznaky posilování pozic komunistů v posledních průzkumech veřejného mínění přidávají pro naši iniciativu další argumenty," citoval Klaus z prohlášení grémia ODS.

Jednání předsednictva ČSSD

Vládu Miloše Zemana není třeba měnit, neboť je úspěšná. Tento vzkaz poslali sociální demokraté Občanské demokratické straně, která před dvěma týdny vyprovokovala diskusi o budoucnosti opoziční smlouvy.
"Tvrzení opozičních politických stran o prohlubující se ekonomické stagnaci považujeme za falešná, zavádějící a účelová," prohlásil předseda strany Zeman ve čtvrtek půl jedenácté večer mimořádném zasedání předsednictva ČSSD.

Místopředseda ODS Miroslav Beneš byl tímto postojem zaskočen: "Vyrazilo mi to dech. Možná žiju někde jinde, ale já nemám pocit, že se vládě daří. Jak na tohle jejich rozhodnutí zareagujeme, zatím nedokážu říci."

Sociální demokraté se neztotožnili ani s návrhem ODS na vytvoření superkoalice všech nekomunistických parlamentních stran. "Odmítnutím čtyřkoalice se stal tento návrh bezpředmětným," stojí v usnesení předsednictva ČSSD.

Jako řešení současné situace sociální demokraté navrhují zdokonalení opoziční smlouvy s ODS. "Otevřená je možnost tuto smlouvu konkretizovat," oznámil Zeman. "Mluvili jsme například o návrhu na vytvoření společných komisí i o některých dalších tématech. I to bude předmětem našeho dalšího jednání s ODS," dodal.

Sociální demokraté nemají ani v úmyslu na nátlak ODS pozměnit vládní kabinet. Podle Zemana o výměnách ministrů předsednictvo vůbec nejednalo. "Neříkám, chraň Bůh, že k žádným personálním změnám nedojde. Ale dojde-li k nim, pak z rozhodnutí ČSSD," řekl Zeman.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

„Paraziti“ na plakátech i náhlý zájem voličů byli v pořádku, řekla policie

Volební hlasování.

Policisté odložili případ možného pokusu o ovlivňování voleb v Ústí nad Labem. Zároveň ukončili vyšetřování obsahu...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Vysočinu a severní hory zasype sníh. V Krkonoších a Jeseníkách hrozí laviny

Běžkaři na Kvildě.

Od úterního odpoledne až do středečního rána očekávají meteorologové husté sněžení ve vyšších polohách na severu země a...

Najdete na iDNES.cz