Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS trvá na vytvoření duhové koalice

  13:28aktualizováno  13:28
- Schůzka předsedy ODS Václava Klause a šéfa Unie svobody Jana Rumla o řešení současné politické situace skončila bez konkrétních závěrů. Oba představitelé, kteří spolu nejednali dva roky od rozpadu Klausovy vlády, se pouze shodli, že se sejdou k dalšímu jednání.
Naznačili, že se neuzavírají žádnému řešení současné situace, tedy ani duhové nebo pravostředové koalici. "Myslím, že nejlépe to vyjadřuje věta, že aniž bychom v této chvíli měnili usnesení čtyřkoalice, tak jsme nezakázali, nebo nevetovali to, že jsme mluvili o nejrůznějších možnostech včetně této," řekl Jan Ruml.

Setkání Václava Klause s Janem Rumlem

Schůzka předsedy ODS Václava Klause a šéfa Unie svobody Jana

Dopis Václava Klause Janu Kasalovi:

V Praze dne 26. října 1999 

Vážený pane předsedo,

Věřím, že se mnou souhlasíte, že v poslední době došlo k důležitému vývoji naší politické situace. Tato nová situace vyžaduje jednání. Proto si Vás dovoluji tímto požádat o schůzku ODS a KDU-ČSL a zároveň Vám navrhuji, aby se jí zúčastnili nejen předsedové, ale též jeden či dva další politikové obou stran. Jsem přesvědčen, že vzájemná výměna názorů by byla právě v této chvíli velmi užitečná.

Rád bych, aby ke schůzce došlo v co nejbližší době a proto navrhují pátek tohoto týdne. Byl bych velmi rád, kdybyste moji nabídku k setkání přijal.

Prosím Vás o dojednání termínu této schůzky prostřednictvím našich sekretariátů.

S pozdravem


Václav Klaus

Rumla o řešení současné politické situace skončila bez konkrétních závěrů. Oba představitelé, kteří spolu nejednali dva roky od rozpadu Klausovy vlády, se pouze shodli, že se sejdou k dalšímu jednání.Naznačili, že se neuzavírají žádnému řešení současné situace, tedy ani duhové nebo pravostředové koalici. "Myslím, že nejlépe to vyjadřuje věta, že aniž bychom v této chvíli měnili usnesení čtyřkoalice, tak jsme nezakázali, nebo nevetovali to, že jsme mluvili o nejrůznějších možnostech včetně této," řekl Jan Ruml

Na otázku, zda se přiblížila koalice pravostředových stran, Ruml odpověděl: "Myslím že to, že jsme se sešli, nějaký signál je. Přeložte si ho, jak umíte."

Oba si pochvalovali, že se konečně zase sešli a otevřeně spolu hovořili. "Já považuji toto setkání v jistém smyslu za průlomové, nové, netypické, netradiční," řekl Klaus novinářům po schůzce. "Chceme vám vážně říci, že úplně nová míra komunikace byla zahájena," dodal.

Jednání grémia ODS

Grémium ODS odmítá prohlubování opoziční smlouvy i koalici ČSSD-ODS a trvá na takvané duhové koalici ČSSD, ODS, KDU-ČSL a US, kterou však všechny ostatní strany odmítají. Předseda ODS Václav Klaus po jednání grémia uvedl, že opoziční smlouvu lze prohloubit jedině přeměnou na smlouvu koaliční, a to pro ODS nepřipadá v úvahu.

Předsednictvo ČSSD ve čtvrtek večer dospělo k závěru, že vládu není potřeba měnit, a navrhují vylepšit opoziční smlouvu. ODS proto považuje výsledky čtvrtečního jednání předsednictva ČSSD za výraz nepochopení současné situace v zemi.
"ODS opakovaně sdělila ČSSD, že varianta prohlubování opoziční smlouvy pro ni nepadá v úvahu. Opoziční smlouva se nedá prohloubit jinak než její přeměnou ve smlouvu koaliční, a na tu - ač nás do ní strany čtyřkoalice tlačí ze všech sil - nereflektujeme," prohlásil dnes Klaus.

Jeho stranu zklamalo, že všechny demokratické strany odmítly návrh ODS na sestavení vládní koalice všech parlamentních stran vyjma KSČM. Podle ODS jejich pasivní vyčkávání nemůže znamenat nic jiného než jejich spokojenost se současným stavem. Proto bude ODS pokračovat v jednáních, kde se bude snažit získat podporu pro svůj návrh, který stále považuje za nejlepší. Prvním z nich bude dnešní schůzka s předsedou Unie svobody Janem Rumlem.

"Důvody, které vedly ODS k návrhu supervelké koalice, trvají, a náznaky posilování pozic komunistů v posledních průzkumech veřejného mínění přidávají pro naši iniciativu další argumenty," citoval Klaus z prohlášení grémia ODS.

Jednání předsednictva ČSSD

Vládu Miloše Zemana není třeba měnit, neboť je úspěšná. Tento vzkaz poslali sociální demokraté Občanské demokratické straně, která před dvěma týdny vyprovokovala diskusi o budoucnosti opoziční smlouvy.
"Tvrzení opozičních politických stran o prohlubující se ekonomické stagnaci považujeme za falešná, zavádějící a účelová," prohlásil předseda strany Zeman ve čtvrtek půl jedenácté večer mimořádném zasedání předsednictva ČSSD.

Místopředseda ODS Miroslav Beneš byl tímto postojem zaskočen: "Vyrazilo mi to dech. Možná žiju někde jinde, ale já nemám pocit, že se vládě daří. Jak na tohle jejich rozhodnutí zareagujeme, zatím nedokážu říci."

Sociální demokraté se neztotožnili ani s návrhem ODS na vytvoření superkoalice všech nekomunistických parlamentních stran. "Odmítnutím čtyřkoalice se stal tento návrh bezpředmětným," stojí v usnesení předsednictva ČSSD.

Jako řešení současné situace sociální demokraté navrhují zdokonalení opoziční smlouvy s ODS. "Otevřená je možnost tuto smlouvu konkretizovat," oznámil Zeman. "Mluvili jsme například o návrhu na vytvoření společných komisí i o některých dalších tématech. I to bude předmětem našeho dalšího jednání s ODS," dodal.

Sociální demokraté nemají ani v úmyslu na nátlak ODS pozměnit vládní kabinet. Podle Zemana o výměnách ministrů předsednictvo vůbec nejednalo. "Neříkám, chraň Bůh, že k žádným personálním změnám nedojde. Ale dojde-li k nim, pak z rozhodnutí ČSSD," řekl Zeman.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti spustilo elektronické náramky, sledují první vězně

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...

Probační a mediační služba společně s ministerstvem spravedlnosti spustila ostrý provoz elektronických náramků pro...

Pražskou MHD blokuje u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdí mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova tramvaje. Kvůli poruše trolejí musí jezdit po odkloněných...

Méně léků, více volnosti. Psychicky nemocní budou sami bydlet i pracovat

V Národním ústavu duševního zdraví zkoumají především fungování mozku. Není...

Stát plánuje výrazně rozšířit počet center duševního zdraví, která pomáhají pacientům psychiatrických léčeben začlenit...Najdete na iDNES.cz