Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se pokusí domluvit na dodatku ke koaliční smlouvě, aby jejich společná vláda mohla pokračovat.

Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se pokusí domluvit na dodatku ke koaliční smlouvě, aby jejich společná vláda mohla pokračovat. | foto: Michal Sváček, MAFRA

ODS, TOP 09 a VV chtějí vládnout spolu, bude dodatek koaliční smlouvy

Vláda Petra Nečase by mohla pokračovat za účasti ODS, TOP 09 i VV. Zástupci tří stran se při jednání na Úřadu vlády shodli, že mají zájem pokračovat v koaličním projektu. Před novináře po setkání nepřišli, jen mluvčí vlády Jan Osúch řekl, že strany chtějí připravit dodatek ke koaliční smlouvě.

Jak přesně by dodatek ke koaliční smlouvě měl vypadat a nakolik se změní obsazení ministerských křesel, případně poměr míst ve vládě, není zatím jasné.

"Na jednání nikdo na nikoho nekřičel, zopakovali jsme si naše argumenty a platí, že teď je na tahu prezident republiky," řekl iDNES.cz po jednání, které trvalo zhruba hodinu a čtvrt šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas přinesl v pondělí odpoledne na Hrad prezidentovi demisi ministra dopravy Víta Bárty a návrh na odvolání ministra vnitra Radka Johna a ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných. Klaus je nechce odvolat dřív, než mu Nečas jasně poví, jak bude vláda pokračovat.

Možnou rezignaci na místo ve vládě navrhl během dne také ministr obrany Alexandr Vondra z ODS. Právě jeho odchodem z kabinetu - spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem z TOP 09 a ministrem zemědělství Ivanem Fuksou - podmiňovaly zatím svůj souhlas s odchodem Johna a Dobeše Věci veřejné.

Bárta požadavek na odchod Kalouska zopakoval při své schůzce s ministrem financí u sebe v bytě těsně před koaliční schůzkou.

Pondělní dění kolem vládní krize

TOP 09 k odvolání Kalouska nevidí žádný důvod. "Nevíme, proč by se to mělo týkat kteréhokoli z našich ministrů," řekl šéf klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Není možné, aby koalice s Věcmi veřejnými byla koalicí s ABL, říká ODS

"Za ODS říkám, že není možné, aby koalice s VV byla koalicí s ABL. Věřím, že v té straně i poslaneckém klubu je dostatek lidí, kteří ten projekt odpoutání byznysu od politiky vidí jako správný. O tyhle lidi se chceme opřít," prohlásil předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

První místopředseda TOP 09 a ministr financí Kalousek v pondělí připustil, že kdyby se ODS, TOP 09 a VV nedohodly, mohlo by dojít i na předčasné volby. Ty by zejména pro Věci veřejné po skandálech, které se kolem strany objevily, mohly být smrtící. "Bylo by to čistší, než pokračování v současném marasmu. Nicméně stále jsem přesvědčen, že je ve Sněmovně většina poslanců, kteří chtějí podpořit proreformní program vlády," prohlásil Kalousek.

Krize uvnitř koalice vypukla, když poslanecký klub VV přišel v rychlém sledu o tři poslance - Jaroslava Škárku, Kristýnu Kočí a Stanislava Humla. Ti vypověděli straně loajalitu, když Škárka jako první prohlásil, že si ho Bárta platil bokem za loajalitu - od podzimu dostával údajně 55 tisíc měsíčně a před pár dny obdržel u Bárty v bytě obálku se 170 tisíci korun. Peníze odevzdal na státní zastupitelství a podal trestní oznámení.

Podobně se zachovala Kočí, která obdržela v obálce od Bárty 500 tisíc korun. Ministr dopravy, který minulý týden oznámil, že podá demisi a z vlády dobrovolně odejde, tvrdí, že šlo v obou případech jen o půjčku. Okolnosti případu už prověřuje policie. Kočí v pondělí navíc oznámila, že se v jejím bytě našlo odposlouchávací zařízení. I tímto případem se už zabývají vyšetřovatelé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video