Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS teď chybí peníze na kampaň, říká Paroubkův vyzyvatel Gandalovič

  13:34aktualizováno  13:34
Před čtyřmi lety svedl s Jiřím Paroubkem vyrovnaný souboj o počet poslaneckých křesel za severní Čechy ve Sněmovně. Jeho ODS získala v kraji 130 tisíc hlasů, ČSSD 132 tisíc. Za to byl odměněn ve vládě Mirka Topolánka křeslem ministra zemědělství. Bitva Gandalovič vs. Paroubek se opakuje i letos.

Petr Gandalovič, lídr kandidátky ODS pro Ústecký kraj. Bývalý primátor a ministr, nyní poslanec. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Můžete vyloučit, že se v severočeské ODS nebude opakovat lov černých duší, jemuž se říká velrybářství?
Změnili jsme pravidla, na základě kterých strana nominuje delegáty jak do krajské, tak do celostátní úrovně. Takže už dnes není region či okres motivován k tomu, aby měl co nejvíce členů a aby přes ně zvýšil svůj význam. Nominace na sněmy jsme nově založili na lidnatosti kraje a na volebním úspěchu.

Myslíte, že to zaručí čistotu? Ostatně vy sám byste měl mít velký zájem na tom, aby strana už nebyla s velrybářstvím spojována, protože jste na to doplatil, když jste se odhodlával kandidovat proti Mirku Topolánkovi na předsednický post. A sám jste přiznal, že vaši příznivci pro vás černé duše získávali v reakci na postup vašich soupeřů na severu. Necítíte to dnes jako handicap?
Já jsem vždycky svou politiku zakládal na tom, že mám čistý štít. Mou politikou jsou hlavně témata a práce, která je vidět. Tohle je moje největší kaňka na politické kariéře. Je potřeba říci, že to nabírání na Ústecku nebo v Ústeckém kraji mělo celou řadu příčin, a ne určitě tu, která by byla spojena s mou kandidaturou.

Chceme, aby ODS v kraji vyhrála nebo alespoň udělala velmi dobrý výsledek. Táhneme za jeden provaz.
O sporech s Mirkem Topolánkem

Tady byla dlouhodobě rivalita mezi pánevní částí a Ústeckem, kdy dvě části spolu soupeřily, která bude mít větší význam, která bude nominovat hejtmana, která bude mít vliv na nominace poslanců... Takže kdybyste to sledoval, nebo vy to asi sledujete určitě, tak víte, že to začalo právě na Mostecku, kde základna narostla obrovským způsobem.

Máte na mysli v tomto případě souboj pana Vojíře proti panu Šulcovi?
To byly lokální boje, které se pak přelily do celého regionu. Znovu opakuji, že to byla otázka toho, kdo nominuje například hejtmana. To špatné bylo před kongresem v roce 2008, kdy v tom určitou roli sehrál i Aleš Řebíček, chytilo to šílené obrátky. Jsem rád, že určitá pravidla tomu do budoucna zamezí.

Jaké vztahy dnes panují mezi vámi a Mirkem Topolánkem? Byli jste nedávno spolu na ústecké univerzitě a na pietním aktu. Možná by se to dalo označit i jako start předvolební kampaně. Bude vám dál pomáhat v agitaci na severu, i když jste proti němu na ideovém sněmu vystoupil?
Za tuhle otázku jsem docela rád. Ta moje argumentace na kongresu byla korektní. Já si nejsem jist, že bych v debatách s Mirkem Topolánkem používal nějakých podpásových metod či metod, které by byly proti zájmům strany. Ze strany pana předsedy samozřejmě chápu, že šlo především o jeho bytí a ta jeho reakce byla tvrdá. Ovšem stranu poškodila.

Myslíte jeho označení zdejší ODS jako "velrybářský sever".
Ano. Nyní si ale uvědomujeme, že máme společný zájem, chceme, aby ODS v kraji vyhrála nebo aspoň udělala velmi dobrý výsledek. V tomhle směru jsme profesionálové a táhneme za jeden provaz. Jsem také rád, že mluvíte o té návštěvě Mirka Topolánka z 25. února, protože ji považuji za úspěšnou. Bylo z ní i několik velmi zásadních výstupů. V Janově jsme jasně řekli, že chceme bojovat proti lidem, kteří nedodržují pravidla, obtěžují ostatní a zneužívají sociální systém. Ovšem chceme bojovat kombinací tvrdého přístupu i určitého proaktivního, řekněme podpůrného systému. Druhé hlavní téma bylo přihlášení se k odkazu politických vězňů. U pamětní desky Františka Zajíčka (oběť komunistického režimu - pozn. red.) řekl Mirek Topolánek řadu zásadních vět. Žádná politická strana nenese tento antikomunistický étos tak jako ODS.

Po minulých volbách do Sněmovny, pro ODS na severu úspěšných, jste dostal od Topolánka křeslo ministra. Máte před sebou pro souboj s Jiřím Paroubkem podobnou výzvu?
Já jsem to ani tehdy nedělal s vidinou odměny. Jiří Paroubek sem tehdy přijel využít neutěšené sociální situace a dalo by se říci, že i letos je to pořád ta samá písnička. Mne tu lidé znali jako primátora, za nímž byla práce. Oni ale vyjedou do Ústeckého kraje, protože problémy jsou tu vyhrocené, a mají pocit, že je větší naděje na zvolení díky populistickým přístupům.

Oni? Máte na mysli známé politiky z Prahy, kteří se letos rozhodli kandidovat na severu? Bude to tu souboj opravdu silných vah.
Začal to Paroubek a přesně s logikou, o které mluvím. Logikou toho, že zde mu hesla o 13. důchodech a dalším rozdávání asi lidé vezmou lépe, protože je tu určitá specifická sociální struktura. Paroubek začal před čtyřmi lety a v těchto volbách to chytilo do jisté míry pitoreskní podobu, kdy se tady odehraje souboj největších soupeřů kromě předsedy Topolánka. Na jedné straně jsem rád, že to tak je, region se dostává do médií a diskutuje se o našich problémech a jejich příčinách, ovšem bohužel tento "celebritální efekt" vede i k určité bulvarizaci těch problémů.

Můžete to rozvést?
Kraj má špatný obraz navenek. Já jsem celou dobu, ať už na městě, nebo posléze coby poslanec a ministr, usiloval o to, aby se měnil, aby to klišé, s nímž řada lidí smýšlí o kraji, zmizelo. Je to důležité, klišé se totiž promítají do rozhodování konkrétních lidí - zda tu otevřou firmu, zda sem přijde student z jiného kraje studovat univerzitu. Třeba to studium je stejně kvalitní, ale obraz toho, že studuje v Ústí, může být i pro jeho kamarády negativní - jako kdyby to byl nějaký lúzr, který se nedostal jinam než do Ústí. A myslím, že i kandidování celebrit posiluje to klišé - kraj je jiný a horší než ostatní. Přitom to není pravda. Místo toho, aby politici, kteří sem přicházejí pro hlasy, tvrdili, že tento kraj je krajem příležitostí a je dynamický, tak akcentují problémy.

Musím říci, že jsem se s ním v pozici poslance za kraj nikdy nesetkal, to není pomluva, to je realita.
O Jiřím Paroubkovi

Paroubek sem předhodí Brožovou a my ji budeme volit, protože jsme asi inteligenčně na tom jinak než v jiných krajích? Bursík nám sem zase přijede najednou zachraňovat limity? Přitom to je věc, kterou tu řešíme dlouhou dobu a odpovědně.

Jaký výsledek voleb odhadujete? Před čtyřmi lety jste byl známý primátor, pak jste "zmizel" do Prahy. Myslíte, že bude souboj s Paroubkem pro vás podobně vyrovnaný?
Chci oponovat v tom, že jsem zmizel do Prahy. Celou dobu jsem se zúčastňoval života v krajských strukturách, ať v politice, nebo v nevládním sektoru. Jsem pořád zastupitelem města, účastním se tady řady rozvojových projektů, podílím se na obnově nádraží, tu jsem i rozjel, pomáhám rozvoji kampusu. Jsem členem správní rady Collegia Bohemika, dozorčí rady Komunitní nadace, kde se snažíme oslovovat dárce a pomáhat neziskovému sektoru, donedávna jsem byl členem správní rady Národního parku České Švýcarsko. Nejsem tam už jen kvůli tomu, že skončilo funkční období. Je pravdou, že člověk, když přijme funkci v Praze, tak ho lidé začnou vnímat jako pražského politika. Ale to jsme zase u klišé.

Nyní nejsem v exekutivě, jsem poslanec, zúčastňuji se zdejšího života aktivně, jsem tu a znova nabízím občanům totéž jako před 4 lety - práci pro region, zastupování regionu v Praze a získávání co největšího podílu na té pozornosti, ať už je to pozornost exekutivní, nebo finanční. V Ústí také bydlím.

Tak jinak. Není ODS tak trochu v defenzivě? Jiří Paroubek objíždí skoro denně kraj, ukazuje se na úřadech práce, na radnicích, v nemocnicích, ČSSD už rozjela i zábavné mítinky. A ODS jako by nebyla vidět.
My nemáme žádné tajné zdroje a utratili jsme poměrně dost peněz před zrušenými volbami na podzim, ty nám teď chybí. Víte sám, že jsme měli nakoupené plochy v novinách, brali jsme to vážně, s plnou parou...

Nevím, inzerce jde v MF DNES úplně mimo redakci, nemáme s ní nic společného.
I kvůli penězům teď billboardovou kampaň otevřeme až v květnu. Ale já také samozřejmě chodím po firmách a institucích, diskutuji s lidmi. Teď bych ale nechtěl prozradit vše z kampaně. Mohu jen říci, že bude víc o normálním setkávání s lidmi, objedeme města i vsi, objevím se třeba na fotbálku, v hospodách, kde se člověk dozví dost zajímavých věcí.

Velké show zatím neplánujeme. Na to, abychom si na jaře a ve skoro začínajícím létě instalovali na náměstí ledové plochy, na to nemáme. A když vím, kolik to stojí peněz, tak tedy jen koukám.

Mimochodem jaký máte vztah k největšímu soupeři? Tykáte si s Jiřím Paroubkem?
Rozhodně ne. Našich setkání bylo i málo a musím říci, že jsem se s ním v pozici poslance za kraj nikdy nesetkal. To není pomluva, to je realita. Nevím prostě o tom, že by pan Paroubek jako poslanec přišel a komunikoval s komunální sférou a něco se snažil řešit. Chápu, jsou tu většinou starostové a primátoři za ODS a asi mu to nevoní, ale na druhé straně jako poslanec má vůči kraji povinnosti.

Říkal jste, že nechcete prozradit z kampaně mnoho, ale přeci jen bych se vás zeptal, jaká témata pro kraj považujete za klíčová a jaké máte návrhy na jejich řešení?
Hlavní téma je samozřejmě hospodářství. Je jasné, že tu nemůžeme slibovat nějaká speciální opatření. Přesto - a byť jsme v celostátní politice zastánci střídmého postoje, pokud jde o veřejné finance - vůči Ústeckému kraji pořád říkáme, že mu stát něco dluží. Vždy budeme chtít, aby sem šly peníze na zahlazování škod po těžbě uhlí, musíme odstranit zdejší handicapy.

Druhým hlavním tématem je opatření proti občanům, kteří nedodržují pravidla. V tom jsme, myslím, naprosto unikátní proti jiným stranám, žádná z nich nenabídla nikdy žádné řešení, neměla s tím žádné faktické zkušenosti, nikdo třeba z politiků sociální demokracie to reálně nikdy neřešil. A my jsme si prošli i vývojem, jak to dělat, kde jsou správné cesty, i jak to nedělat, kde ty cesty nejsou.

Máte na mysli exekuce, které paní Řápkové v Chomutově zatrhl soud?
Přesně. Ale kdo nic nedělá, nic nezkazí. Že paní Řápková za něco byla kritizovaná, se jistě obracelo proti ní, ale na straně druhé ona něco reálného zkusila udělat! Za to, že k problému jde čelem, za tím stojíme všichni.

Třetí téma?
Vzdělanost. Chceme ji posunout aspoň na průměr České republiky. Pořád je tu počet vysokoškoláků nejnižší v zemi, pořád se nedaří zajistit, aby tu zůstali schopní odborníci. Samozřejmě to nebudeme dělat tak, jako to říká Jiří Paroubek, tedy že hokejisty tu budeme držet do té doby, než budou hrát skvěle, a pak teprve můžou do Kanady. My chceme tvořit podmínky pro rozvoj vzdělávání. Už jenom samotný kampus je signál, že přejeme rozvoji vysokoškolského vzdělávání. Nemůžete lidem zakazovat, aby žili a pracovali tam a onde, ale pokud sem přijdou evropské peníze a budou tu vybudované dobré laboratoře, tak sem mnohem snáze dostaneme i profesory, kteří vybudují určitý tým, který zůstane.

Čtvrtým naším zásadním tématem je životní prostředí. Situace se zlepšila, ale pořád je potřeba říkat, že tu máme největší dopady těžby. A pokud jde o znečišťovatele, nechceme tu žádný nový zdroj, pokud se neodstaví jiný.

Jste pro odepsání zásob uhlí za současnými limity?
Já jsem už řekl, že ne. U vás v novinách byla chyba, když jste mi vyjádření o odepsání připsali. Myslím, že odepsání zásob je formální krok. My říkáme, že dnes není čas na to, aby vláda přišla a zrušila usnesení o stanovení limitů. To by na vlastníky nemovitostí vytvořilo strašlivý tlak, kdy by se dostali do nevýhodné situace vůči těžařům. Pro nás je to tak, že usnesení je ochrana vlastníků. Bude ale záležet na budoucích generacích, zda na tom budou technologicky lépe.

Můžete to zpřesnit? Co by udělala s limity vláda, kde by hrála prim ODS?
Z hlediska usnesení 444 nic. Maximálně podobný postup, jako se udělal na dole Bílina, tedy určité logické technologické úpravy, které by nezasahovaly do otázky prolomení limitů. Lidé mají vlastnická práva a těžař nemůže těžit, pokud nevypořádá konflikty.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz