Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS souhlasí s rozšířením opoziční smlouvy

  22:38aktualizováno  22:38
- Výkonná rada ODS jednohlasně schválila pět dílčích dohod s ČSSD, které prohlubují opoziční smlouvu. Pět dodatků, na nichž se představitelé obou stran nedávno dohodli, a od nichž si zástupci obou stran slibují ukončení dohad kolem schvalování rozpočtu na rok 2000, čeká ještě vyjádření sociálních demokratů.

Konečné jednání ODS a ČSSD
Dvě nejsilnější strany - ODS a ČSSD - se v noci na sobotu 22. ledna dohodly na prohloubení opoziční smlouvy. Po sedmi hodinách jednání se jejich zástupci shodli na všech pěti dohodách, které doplňují jejich opoziční smlouvu.

ODS podle těchto dohod umožní schválení státního rozpočtu na letošní rok, podpoří zákony týkající se  vstupu do Evropské unie a zavázala se, že bude za nezvěřejněných podmínek tolerovat menšinovou vládu ČSSD.

Ta naopak slíbila podpořit změny volebního systému, který by nahrával silným stranám. Obě strany se také domluvily na lepší komunikaci parlamentních klubů.

"Překvapivě jsme ve dvě hodiny zvládli odparafovat znění i těch zbývajících čtyř návrhů dohod, které poneseme v úterý do našich nejvyšších orgánů," řekl ČTK a Českému rozhlasu Klaus. On i Zeman konstatovali, že po namáhavém, tvrdém a dlouhém jednání jsou sice unaveni, ale mají pocit dobře vykonané práce. "Už toho máme skutečně dost," shrnul Klaus pocity všech 12 účastníků jednání, kteří odjížděli s viditelnými známkami vyčerpání na tvářích.

Proti tomuto rozšíření se však zásadně staví Unie svobody a KDU-ČSL. Čtyřkoalice proto na své tiskové konferenci v pátek 21. ledna vyzvala ČSSD, aby tlaku ODS nepodléhala. Úřadující předseda Unie svobody Karel Kühnl ČSSD vzkázal, že v zákonech, na kterých se shodují programy obou stran, strany čtyřkoalice ve sněmovně ČSSD podpoří.

Udržení stability? Rozšíření smlouvy
V pátek 14. ledna zástupci ODS a ČSSD po prvním jednání oznámili, že jediným možným východiskem z krize je rozšíření opoziční smlouvy. Dělají to údajně v zájmu udržení stability země a to s výhledem nejen na rok 2000, ale na celé volební období sociálnědemokratické vlády. "Opoziční smlouva byla nutná doplnit v zájmu České republiky," prohlásil předseda ODS Václav Klaus.

Jednání se zúčastnilo pět zástupců z každé strany. ČSSD tak vedle premiéra Miloše Zemana, vicepremiéra Vladimíra Špidly a šéfa poslanců Stanislava Grosse zastupuje i místopředseda vlády a ministr financí Pavel Mertlík a místopředsedové strany Zdeněk Škromach a Petra Buzková. Občanští demokraté vyslali na schůzku spolu s předsedou strany a Poslanecké sněmovny Václavem Klausem a místopředsedy Ivanem Langrem a Petrem Nečasem šéfa poslanců Vlastimila Tlustého a poslance Jana Zahradila a Miroslava Beneše.

Informace o rozpočtu najdete zde
Informace o změnách volebního zákona zde
Informace o rozhodnutí na rozšíření opoziční smlouvy zde

Zeman odmítl, aby změny ve vládě diktovala ODS
Několik hodin před začátkem posledního kola jednání v sobotu 22. ledna vyloučil předseda vlády Miloš Zeman jakékoli změny na postech místopředsedů vlády. Zároveň dodal, že změny na ostatní ministerských postech si nebude diktovat ODS. Uvedl to na tiskové konferenci k jedenapůlletému výročí trvání sociálně demokratické vlády.

Dohody, které mají rozšířit opoziční smlouvu:

1. Dohoda o státním rozpočtu a rozpočtovém výhledu.
Základní parametry rozpočtu zůstanou zachovány (navržený deficit tedy zůstane na 35 miliardách korun). Vláda nebude navrhovat zvyšování daňové zátěže, včetně zdravotního a sociálního pojištění, nebude prosazovat změnu daně z příjmů.
Vláda zahájí kroky směřující ke snížení mandatorních výdajů (na sociální dávky atd.). Dohoda rovněž popisuje, jak má postupně klesat rozpočtový schodek, tak, aby v roce 2003 (očekávaný vstup do Evropské unie) byl rozpočet vyrovnaný a dluh veřejných rozpočtů odpovídal takzvanému maastrichtskému kritériu (do tří procent HDP).

2. Dohoda o změnách volebního zákona.
Z dosavadních osmi volebních krajů by mělo vzniknout pětatřicet, což je model výhodný pro velké politické strany. ODS se však nepodařilo prosadit snížení počtu poslanců z 200 na 175, což by nahrávalo velkým stranám ještě více. Klausova strana rovněž neuhájila tzv. Imperialiho systém, který by snáze umožňoval vznik jednobarevné většinové vlády (i při zisku voličských hlasů nad třicet procent).

3. Dohoda o přípravách na vstup do Evropské unie.
Zákony, jejichž přijetí je podmínkou vstupu do unie, budou v podstatě připravovat společně ODS a ČSSD. Týmy vyjednavačů se vždy před tím, než vláda ten který zákon schválí, sejdou a zjistí, zda navržená verze je přijatelná pro obě strany. ODS se tímto způsobem snaží zabránit tomu, aby Zemanova vláda prosazovala do "evropských" zákonů své předvolební sliby. ODS pak bude pro zákony ve sněmovně hlasovat.

4. Dohoda o podmínkách tolerance menšinové vlády.
Jde zhruba o pět podmínek - závazků vlády, při jejichž nedodržení by ODS vypověděla opoziční smlouvu a vláda Miloše Zemana by padla. Jedná se například o závazek ukončit deregulace do roku 2002. Spekuluje se i o návrhu na odložení voleb do krajských regionálních samospráv z letošního listopadu na pozdější dobu.

5. Dohoda o komunikaci parlamentních klubů ODS a ČSSD.
Pokud budou mít poslanecké kluby ODS a ČSSD rozdílná stanoviska k některým zákonům vycházejícím z předešlých čtyř bodů (čímž by byla dohoda de facto porušena), nastane smírčí řízení, které může vést k vypovězení opoziční smlouvy.

Předsedové ODS a ČSSD Václav Klaus a Miloš Zeman si na brífinku po nočním jednání (22. ledna) dávají přednost, kdo bude dřív mluvit

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz