ODS představila svůj daňový balíček. Chce, aby se platilo 15 procent z hrubé,...

ODS představila svůj daňový balíček. Chce, aby se platilo 15 procent z hrubé, ne ze superhrubé mzdy | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

ODS slibuje zvýšení čistých mezd zaměstnanců o sedm procent

Daňový balíček, kterým chce oslovit voliče v letošních parlamentních volbách, představila ve středu opoziční ODS. Navrhuje zavedení patnáctiprocentní sazby z hrubé mzdy namísto superhrubé, což podle šéfa strany Petra Fialy povede ke zvýšení čisté mzdy zaměstnanců průměrně o 7 procent.
Reklama

Strana také počítá se zrušením solidární daňové přirážky, kterou platí lidé s nejvyššími příjmy, chce obnovit strop pro odvod zdravotního pojištění na úrovni čtyřnásobku průměrné mzdy a snížit odvody ze mzdy hrazené zaměstnavateli o dva procentní body.

Výdajové paušály pro živnostníky bez limitu

Strana chce zrušit také daň z nabytí nemovitosti, silniční daň a prosadit zrušení limitů pro výdajové paušály pro živnostníky.

„V ODS jsme vždy bojovali za co nejspravedlivější a nejjednodušší daňový systém. Aby nebyli znevýhodňováni ti, kteří se snaží a kterým se daří,“ uvedl předseda občanských demokratů Fiala.

Představil také daňové pravítko, na kterém si každý může najít, kolik měsíčně by díky daňovému balíčku ODS získal navíc. Například člověku s měsíčním příjmem 40 tisíc korun by zůstalo podle plánu občanských demokratů v peněžence o 2 040 korun více, člověku s příjmem 30 tisíc korun měsíčně 1 530 korun.

19.dubna 2017 v 14:09, příspěvek archivován: 19.dubna 2017 v 14:32

Lidé si zaslouží nižší daně, vyšší platy, řekla ODS při představení svých plánů. Chce zrušit danění superhrubé mzdy, ukázala daňové pravítko https://t.co/iEmbOozI85

Jen dvě sazby DPH - 10 a 19 procent

Sazby daně z přidané hodnoty by podle ODS měly být opět jen dvě - a to ve výši 10 a 19 procent. Oproti současným sazbám 10, 15 a 21 procent. „Máme na to, ekonomice se daří,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Reklama

Vláda podle něj nyní rozhazuje spoustu peněz, které se dají lépe využít. Své kompletní, nejen daňové plány, strana zveřejní na sobotní programové konferenci. Nesmyslné a neprůhledné dotace převyšují podle ODS 120 miliard korun ročně a dají se zredukovat. I sociální dávky mají podle strany dostávat jen ti, kteří je nezneužívají.

Za nízké platy Čechů mohou všechny vlády i odbory říká Švejnar:


Reklama
Reklama
Reklama