Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS se poučila z krajských voleb, v kampani zaútočí na Paroubka

  2:24aktualizováno  2:24
Konec rovné daně a návrat mobilizace. V ODS už přemýšlejí, s jakými tématy jít do kampaně před předčasnými volbami na podzim. A je velmi pravděpodobné, že hlavní roli budou hrát emoce. Už tolik ne konkrétní témata jako před volbami v roce 2006.

Téma kampaně do nových voleb se nabízí: varování před nástupem vlády sociálních demokratů a komunistů. | foto: ČTK

Na modrých billboardech konzervativců už nebude hlavním tahákem rovná daň, natož poplatky u lékaře (plán na jejich zavedení ostatně ODS zatajila i minule).

"Nejsme populisté, program neměníme podle voleb. Zůstává stejný včetně rovné daně. Její zavedení v době hospodářské krize ale musíme trošku poupravit," říká první místopředseda ODS David Vodrážka. "Ideový základ tedy neměníme, změnit spíš musíme marketing."

Jinými slovy: stejně jako v sídle socialistů v Lidovém domě budou i na Jánském vršku klíčové průzkumy veřejného mínění a s nimi reklama. A výběr toho, co bude na plakátech a co zůstane jen v tlustých programech, jež stejně skoro nikdo nečte.

Nové ústřední téma ODS samozřejmě ještě není dané, avšak směr uvažování je možný odhadnout z kampaně do červnových eurovoleb.

Doleva, nebo s Topolánkem

A eurokampaň vůbec není postavená na ušlechtilých tématech. Je vyloženě konfrontační. Útočí na šéfa konkurenční ČSSD Jiřího Paroubka, ve filmových klipech se mu posmívá a odhaluje "jeho pravou tvář". Téma do podzimních sněmovních voleb se přímo nabízí – varování před nástupem vlády sociálních demokratů a komunistů.

Taková obava jistě může ODS vrátit část voličů, kteří se od pravice odvrátili s pocitem, že byli podvedeni. Zvlášť když emoce kolem návratů komunistů může vyšponovat letošní, dvacáté výročí pádu totality.

Proti úspěchu "mobilizace" mluví jiná věc – stejný trik už jednou občanští demokraté použili. V roce 1998, ještě v čele s předsedou Václavem Klausem, vytáhli heslo "Doleva, nebo s Klausem".

Po volbách se z něj stalo "Doleva s Klausem", když ODS uzavřela s vítěznou ČSSD opoziční smlouvu a čtyři roky ji pak tolerovala u moci.

Otázka je, zda by byl dohody s Paroubkem schopen Mirek Topolánek, jenž na břitké kritice opoziční smlouvy postavil velkou část své politické kariéry.

Nepopulárních zdravotnických poplatků, kvůli nimž prohrála loňské krajské volby, se ODS nevzdává. Jen je chce zabalit do hezčího obalu. "Jde o pozitivní efekty – třeba o kolik se díky poplatkům zkrátily čekací doby na kyčelní náhrady," navrhuje Vodrážka.

"Já doufám, že ODS nebude opakovat tři roky starou chybu. Tedy že odkryje karty před volbami, aby na ně pak mohla ČSSD snadno střílet," varuje politolog Ladislav Mrklas z Vysoké školy Cevro, spřízněné s konzervativci.

V roce 2006 občanští demokraté představili svůj program ODS plus plakáty, kolik lidé vydělají na nižších daních. ČSSD kontrovala kampaní ODS minus. V ní zesměšňovala návrhy konkurence s tím, že na nich vydělají jen zazobanci s doutníky.

Gerontolog do každé vesnice

Místopředseda ODS Petr Nečas souhlasí, že pravicová strana je vnímána jako možnost jen pro bohaté, zdravé a úspěšné. Proto navrhuje do kampaně jiná témata, třeba oslovit důchodce.

"Skoro všude bereme jako samozřejmost, že je tam dětský lékař. A co gerontologie, péče o seniory? Co kdybychom navrhli, aby v každé větší obci byla minimálně gerontologická sestřička?" uvažuje Nečas.

Orientaci na starší voliče, které nyní zlákali hlavně sociální demokraté, vysvětluje stárnutím populace. "Za dvacet let bude třetina obyvatel Česka starších šedesáti let. Každý rok nám přibývá třicet tisíc penzistů," argumentuje.

Naopak lidí, kteří sympatizují s pravicovými řešeními, ubývá, a to i v průzkumech ODS. Třeba svoboda a více příležitostí jsou zásadním tématem asi pro jednu třetinu voličů. A skoro polovina lidí považuje za nejdůležitější hodnotu jistoty a nejvíc se bojí, že o ně má přijít.

Z toho je zřejmé, že konkurenční ČSSD nemá důvod měnit své ústřední heslo Jistota. V kampani se bude trefovat do vlády, že dlouho nechtěla připustit existenci hospodářské krize a pak proti ní pozdě zasáhla.

Zároveň však socialisté s reálnou vyhlídkou na převzetí vládní moci budou muset upustit od nereálných slibů typu 120 tisíc korun za narozené dítě.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Přesto bude dál úřadovat

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi, v úterý nezískala důvěru Sněmovny. Mandát bude vykonávat do...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz