ODS se chystá na předčasné volby

  • 250
Občanská demokratická strana se začala připravovat na pád Špidlovy vlády a zabývá se myšlenkou na předčasné volby. A to už v příštím roce. "Nemůžeme neuvažovat o předčasných volbách. Kdyby vláda podala demisi, což ostatně premiér nevyloučil, musíme být připraveni," říká místopředseda ODS Jan Zahradil.

ODS probírala nejrůznější scénáře opakovaně na grémiích strany. Jasněji přitom bude už v červenci, kdy se začne projednávat vládní reforma veřejných financí. Právě jejím úspěchem premiér Špidla podmínil další existenci současného kabinetu.

Politici ODS počítají i s tím, že vláda může padnout na podzim, kdy bude předkládat rozpočet. Pak je ODS podle svých špiček připravena podpořit dočasnou "duhovou" vládu a sehnat dostatek hlasů ke změně ústavního zákona, kterým by se zkrátilo volební období.

ODS očekává, že by předčasné volby vyhrála. Podle posledních průzkumů by ji dnes volilo čtyřicet procent lidí. "Nepředpokládám, že bychom dokázali složit jednobarevnou vládu. Přál bych si, aby to byla dvoučlenná koalice, a jestli to budou lidovci, nebo jiný nezávislý subjekt, který by se propracoval do parlamentu, to v tuto chvíli neumím říct," naznačuje představy o budoucím kabinetu Topolánek.

Rovnou vylučuje spolupráci s komunisty a po chuti mu není ani ČSSD. ODS už dokonce začala sondovat u jiných stran, nakolik by byly ochotny podpořit zkrácené volební období. "Rozhovory běží neustále," říká místopředseda Petr Nečas.

Jakkoli by si část ODS přála Špidlův kabinet svrhnout rovnou, se svými osmapadesáti poslanci nemá šanci uspět. "Jsme připraveni jít do voleb a pokusit se je vyhrát, ale nemáme v ruce nástroj, abychom mohli vládu shodit. Je to situace, která vypadá na první pohled, že nemá řešení. Ale na druhé straně, pokud vláda neukáže schopnost vládnout, tak se urychlí," prohlásil Topolánek.

ODS proto hodlá přitvrdit v rétorice a zároveň dokazovat, že je schopna vládnout. Mimo jiné připravuje svůj plán reformy veřejných financí. "Budeme se snažit využít každé příležitosti, abychom ukázali veřejnosti, že tato vláda nevládne dobře," dodal Topolánek.

I přes to všechno zní v ODS i hlasy, že nemá cenu s vládnutím příliš pospíchat. Po pádu Špidlova kabinetu by každá vláda stejně musela provést nepopulární reformu. "To je ale jen spekulace, že je výhodnější čekat v závětří. Zkušenosti ze zahraničí jsou opačné: vládě, která ukáže sílu k činu, to nakonec ty body přinese," tvrdí Topolánek.

Náplastí za případné ztracené body totiž může být to, že se brzy bude rozhodovat o posledních privatizacích: doly, ČEZ, Unipetrol a Telecom.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video