Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS se chystá na navrátilce z unie

  0:01aktualizováno  0:01
Odpadlíci, kteří před šesti lety opustili ODS a vstoupili do nově vzniklé Unie svobody, se chtějí vrátit: senátor Robert Kolář nebo třeba pražský zastupitel Michael Hvížďala. Dvojice přitom může být jen začátkem větší vlny návratu unionistů do Topolánkovy strany.

"Bude to zřejmě postupný proces, který se urychlí po evropských volbách," míní regionální šéf ODS na Vysočině Miloš Vystrčil.

Právě v Jihlavě už z unie odešel krajský zastupitel Roman Křivánek a vstoupil do ODS. Pokud US-DEU neuspěje v eurovolbách - jak nasvědčují předvolební průzkumy - je ohrožena její další existence. A ve hře je pak spousta dalších zájemců o členství v ODS.

Loňský kongres občanských demokratů už dokonce vyzval členy Unie svobody "k individuálnímu vstupu". Teď však před občanskými demokraty stojí zvláštní problém: určit pravidla, koho vzít zpět a koho ne.

"To rozhodnutí je vždy na místní organizaci - v zásadě existuje zásada brát, pokud se ti lidé nedostali do viditelného konfliktu s ODS," vysvětluje jihočeský manažer ODS Vlastimil Švestka. "Tedy nebrat ty, kteří na nás plivali."

Podmínka "neplivání" by mohla být potíží například pro Michaela Hvížďalu, jenž ODS během posledních šesti let důrazně kritizoval. "Už jsem o vstupu předběžně jednal a myslím, že je zájem," tvrdí Hvížďala.

Pražský primátor Pavel Bém z ODS však "zájem" trochu chladí, když upozorňuje, že Hvížďala to ještě nemá jisté. "Každé víno má svůj čas, musí uzrát," říká k možnému návratu Hvížďaly.

ODS je s přijímáním opatrná. Příliv unionistů se nemusí líbit řadovým občanským demokratům - u předních míst na kandidátkách do různých voleb bude větší konkurence.

To může být důvod k odmítnutí poslance Mariana Bielesze, který vystoupil z Unie svobody a teď přemýšlí o další politické kariéře. Je však ze severní Moravy, kde mají v parlamentních volbách šanci uspět jen tři občanští demokraté.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz