Mirek Topolánek - výkonná rada ODS

Mirek Topolánek - výkonná rada ODS - Předseda ODS Mirek Topolánek (vpravo) oznamuje na tiskové konferenci po sobotním jednání výkonné rady ODS v Plzni složení svého stínového kabinetu. (1. března 2003) | foto: Martin Polívka, MF DNES

ODS schválila stínovou vládu

  • 32
Výkonná rada ODS na sobotním jednání v Plzni schválila složení stínové vlády, kterou sestavil předseda strany Mirek Topolánek. Ten je stínovým předsedou vlády. Ministrem vnitra je Ivan Langer, ministrem zahraničí Jan Zahradil, Petr Nečas by usedl v čele ministerstva obrany a Vlastimil Tlustý by nastoupil na post ministra financí.

Ve stínové vládě ODS figurují také dvě ženy. Za rezort kultury to je Miroslava Němcová a za ministerstvo práce a sociálních věcí Alena Páralová.

Ministrem dopravy a spojů by byl Petr Bendl. Stínovým ministrem spravedlnosti schválila ODS Jiřího Pospíšila, školství by vedl Walter Bartoš, zdravotnictví Tomáš Julínek a zemědělství Jiří Papež.

Martin Říman figuruje na seznamu jako ministr průmyslu a obchodu, rezort pro místní rozvoj by vedl Petr Gandalovič a do ministerského křesla za životního prostředí by usedl Bedřich Moldan.

Vláda je obměněna ze dvou třetin
Někteří členové výkonného výboru se jména lidí, s nimiž počítá předseda strany Mirek Topolánek do své stínové vlády, dozvěděli až při sobotním jednání. Výkonná rada Topolánkovi jeho tým jednomyslně schválila. Kabinet, který má za úkol v první řadě vymezit pozice ODS ke vstupu země do Evropské unie, má věkový průměr 42,9 let.

Sedm lidí zůstalo z minulé stínové vlády, přičemž pět ministrů zastává stejný post, jeden ministr a předseda mají posty nové. "Stínová vláda je tedy obměněna ze dvou třetin jejího původního složení," komentoval novou sestavu Mirek Topolánek.

Stínový kabinet zpracuje letos dva materiály
Stínová vláda ODS podle svého předsedy nemá ambice sepisovat stínová vládní prohlášení. Letos bude zpracovávat v podstatě dva materiály. První se bude týkat pozice ODS a pozice stínového ministra ke vstupu do Evropské unie a naší pozice k referendu. "Druhý materiál bude aktualizace resortních programů. Teprve pak se budeme zabývat něčím dalším. Stínová  vláda byla vytvořena jako orgán, který bude vytvářet programové materiály ODS," sdělil  předseda ODS.

Václav Klaus po posledních parlamentních volbách svou stínovou vládu kritizoval.  Místopředseda strany a stínový ministr zahraničí Jan Zahradil v sobotu v Plzni řekl, že  pokud některý ze stínových ministrů neodvede do šesti až devíti měsíců takový výkon, který  se od něj očekává, pak nejsou vyloučeny personální výměny.

Petr Nečas připomněl, že stínový ministr za sebou nemá zázemí stovek pracovníků ministerstev a jejich tiskových odborů minister. "Proto nelze mechanicky porovnávat činnost skutečného ministra a stínového hoministra, který má k dispozici zpravidla pouze několik  dobrovolníků z řad členské základny, kteří tvoří jeho kompetenční tým," řekl Nečas. Právě  kompetenční týmy by nyní měly vznikat. Poslední kongres ODS totiž zrušil bývalé odborné  komise, takže je na stínových ministrech, aby nyní sestavili kompetenční týmy.

Do Plzně přijel i Klaus
Na programu sobotního výjezdního zasedání ODS byla vedle stínové vlády také aktuální politická situace a ideová konference ODS.

Do Plzně přijel také čerstvě zvolený prezident Václav Klaus, aby se rozloučil a poděkoval členům ODS. Čestný předseda strany řekl, že je to naposledy, co se zúčastnil nějakého schůzování ODS.

Stínová vláda ODS

Předseda vlády Mirek Topolánek
Ministr obrany

Petr Nečas

Ministr financí Vlastimil Tlustý
Ministr vnitra

Ivan Langer

Ministr zahraničních věcí

Jan Zahradil

Ministryně kultury Miroslava Němcová
Ministr dopravy a spojů

Petr Bendl

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil
Ministr školství Walter Bartoš
Ministr zdravotnictví

Tomáš Julínek

Ministr zemědělství Jiří Papež
Ministryně práce a sociálních věcí

Alena Páralová

Ministr průmyslu a obchodu

Martin Říman

Ministr pro místní rozvoj

Petr Gandalovič

Ministr životního prostředí

Bedřich Moldan


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video