Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdniny skončily, řekl Stanjura. ODS ukázala zabetonované náměstky

  14:02aktualizováno  15:18
Letní boj o daně a služební zákon ukončil politikům léto. „My počítáme s tím, že parlamentní prázdniny skončily,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura před začátkem mimořádné schůze sněmovny. Na pomoc pro kritiku služebního zákona si občanští demokraté přinesli i betonovou maketu s podobiznami náměstků současné vlády.

Na tiskovou konferenci přinesli zástupci ODS maketu se zabetonovanými podobiznami náměstků současné vládní koalice. To se podle ODS stane, až bude přijat služební zákon. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Šéf občanských demokratů Petr Fiala zopakoval hlavní výhrady ODS. Vládní koalice se podle ní novým služebním zákonem snaží „zabetonovat“ v pozicích na ministerstvech a v dalších státních úřadech stovky lidí blízkých sociální demokracii a ANO, kteří byli dosazeni v prvních šesti měsících vlády. Dodal, že nová vláda vyhodila asi pět stovek lidí a nahradila ji sedmi stovkami jiných.

„Nejsme proti služebnímu zákonu, ale máme připravených 56 pozměňovacích návrhů, kterými se budeme snažit zákon vylepšit,“ řekl ve sněmovně Fiala.

Mezi tři klíčové podmínky ODS podle něj patří, že by do pozic v úřadech měli mít přístup i lidé z akademického prostředí a ze soukromého sektoru. Dále to, že by si ministr měl mít možnost dál vybírat své náměstky. Třetí podmínkou ODS je, že by nemělo vzniknout generální ředitelství státní služby.

Pozoruhodné bylo hlasování o programu mimořádné schůze sněmovny. S vládní koalicí hlasovali totiž pro i poslanci Úsvitu přímé demokracie. (hlasování najdete zde) Vyjádřeno čísly - pro bylo 110 ze 179 přítomných.

„Nemocní se neuzdraví, ptáci nebudou létat?“ ptal se Kalousek

Ještě před hlasováním poslanci o programu asi hodinu hlasovali. S kritikou návrhu služebního zákona vystoupil na začátku mimořádné schůze první místopředseda TOP 09 a šéf poslaneckého klubu Miroslav Kalousek.

Vytkl vládě, že pozměňovací návrh, který koalice připravila, nemá prakticky nic společného s původním návrhem, který koalice v lednu protlačila prvním čtením, aby splnila podmínku prezidenta Miloše Zemana pro jmenování vlády i s Andrejem Babišem bez lustračního osvědčení. „Po čtyřech měsících jsme dostali na stůl úplně jiný návrh,“ řekl Kalousek s tím, že TOP 09 má objemný návrh k dispozici jen 36 dnů, což podle něj není dost dlouho na to, aby ho stihla prostudovat.

Podivil se spěchu vládní koalice se schvalováním návrhu. „Nemocní se neuzdraví, ptáci nebudou létat?“ položil Kalousek vládě řečnickou otázku.

Sobotka: Nechceme opakovat chyby Nečasovy vlády

„Máte máslo na hlavě v souvislosti se služebním zákonem. Přihlašte se ke své odpovědnosti a pomožte nám to vyřešit,“ opáčil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Předkládáme ten zákon proto, že ho nepředložily předchozí vlády. Nechceme opakovat chyby Nečasovy vlády,“ říká Sobotka.

Zákon o státní službě země potřebuje podle ně i podle první místopředsedkyně ANO Věry Jourové nejen kvůli tomu, že jde o podmínku Evropské unie, aby Česká republika mohla čerpat peníze z evropských fondů.

„Jde nám o kompetentní, nezávislou státní správu, na kterou se mohou občané spolehnout,“ řekl Sobotka. Vyzval opozici, aby neblokovala projednávání a přijímání zákonů. Stejně tak proti obstrukcím vystoupil i předseda poslaneckého klubu opozičního Úsvitu Radim Fiala.

Sobotka řekl, že nový služební zákon, ke kterému mají kromě ODS výhrady i TOP 09, Úsvit a komunisté, se bude týkat asi 65 tisíc lidí. Ačkoli není jasné, jak dlouho mimořádná schůze potrvá, ČSSD, ANO a KDU-ČSL mají v parlamentu dostatečnou početní většinu, aby zákon o státní službě prosadily.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz