Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS podá protest proti rozhodnutí Nejvyššího soudu

  9:53aktualizováno  9:53
- ODS není ochotna smířit se s rozhodnutím Nejvyššího soudu, kterým byla v pondělí prohlášen za neplatný senátorský mandát Dagmar Lastovecké (ODS). Strana se proto obrátí s protestem na Ústavní soud, aby posoudil, zda Nejvyšší soud neudělal chybu. Oznámil to v úterý na mimořádné tiskové konferenci předseda ODS Václav Klaus, který současně vyzývá ostatní parlamentní strany, aby se připojily k protestu ODS.

ODS podá opravný prostředek k Ústavnímu soudu proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, neboť je přesvědčena, že Nejvyšší soud pochybil tím, že nepřípustně interpretoval zákon a ve svém výkladu šel proti smyslu volebního zákona. Podle ODS výrok soudu není v souladu se zákonem, neboť ten mu nedovoluje takto rozhodnout, a odůvodnění soudu je vnitřně rozporné, oznámil místopředseda ODS Ivan Langer.

Nejvyšší soud v pondělí uznal oprávněnost stížnosti, s níž se na něj obrátila ČSSD, a rozhodl, že volba Lastovecké ve volebním obvodu Brno-město je neplatná. Jestliže Ústavní soud nerozhodne jinak, bude muset prezident republiky v obvodu, kde byla Lastovecká zvolena, vyhlásit nové volby. Stížnost proti vydání osvědčení o zvolení Lastovecké senátorkou podali Nejvyššímu soudu zástupci ČSSD. Poslanec Zdeněk Koudelka, jenž ČSSD v řízení před soudem zastupoval, uvedl, že soud uznal oprávněnost těch námitek, které se týkaly sdělovacích prostředků.
Stížnost poukazovala například na to, že Lidové noviny v době zákazu volební agitace 20. listopadu zveřejnily text, v němž je Lastovecká označována za jednoznačnou favoritku a stejný list v téže době otiskl rovněž materiál charakteru předvolebního průzkumu. Následující den opět Lidové noviny zveřejnily text s titulkem "Kandidát ČSSD Božek jednal nemorálně". Lastovecké bylo umožněno 20.listopadu vystoupit v televizním zpravodajském pořadu Jihomoravský večerník, v němž hodnotila svou senátní kampaň.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu považuje Koudelka za velice významné a zavazující vzhledem k tomu, že se týká také novinářů. "I oni jsou vázáni volebním zákonem, který platí nejen pro kandidáty a politické subjekty," míní Koudelka.
Šéfredaktor Lidových novin Pavel Šafr se však necítí být za vzniklou situaci zodpovědný. "Jsem tím naprosto šokován a opravdu jsem ve volebním zákonu nečetl paragraf o tom, že že bychom nesměli tipovat výsledky," řekl.

Jak budou vypadat nové volby
"Rozhodnutí mě překvapilo," komentovala stručně rozhodnutí soudu Lastovecká. Ta nyní podle svých slov studuje usnesení Nejvyššího soudu společně s právníky a podrobněji se k němu vyjádří v úterý.
Lastovecká porazila Václava Božka ve druhém kole voleb o 243 hlasů, což byl nejmenší rozdíl ze všech obvodů. Dodatečné volby, které má prezident podle volebního zákona vypsat, se podle volebního zákona musí konat úplně znovu, to znamená od prvního kola, a budou se jich moci zúčastnit i další kandidáti.
Sám poražený finalista Václav Božek v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že si není zcela jist, zda bude kandidovat, protože se cítil velmi unaven. Naopak bývalý senátor Luděk Zahradníček, který kandidoval za čtyřkoalici a o pár hlasů se nedostal do druhého kola, se už na nové volby připravuje. "Jdu do toho," řekl zpravodaji MF DNES.
O termínu voleb však zdaleka není rozhodnuto a Václav Havel, který by j měl vyhlásit, je zatím zdrženlivý. Poukázal na to, že případ ještě není ukončen a může dostat až k Ústavnímu soudu. A ODS už ohlásila, že stížnost k Ústavnímu soudu podá.

Jak to přijali politici
Většina politiků byla verdiktem Nejvyššího soudu překvapena.
Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman konstatoval, že rozhodnutí nezávislého soudu přijímá. "Nezbývá mi než ho nekomentovat," řekl.
Zato uvnitř ODS to vře. Předseda strany Václav Klaus označil soudní rozhodnutí za snahu o diskreditaci voleb. "Tento postup nemá v polistopadovém vývoji České republiky obdoby. Rozhodnutí soudu odejmout mandát senátorce Dagmar Lastovecké zásadním způsobem zpochybňuje výsledky voleb a přímo vybízí k tomu, aby byly podobně napadány mandáty dalších zvolených senátorů, poslanců či komunálních politiků," uvedl Klaus ve svém prohlášení.
"Jsme rozhodnuti obrátit se v této věci na Ústavní soud, který - jak věříme - rozhodne ve prospěch voličů," uvedl Klaus.
Předsedou Ústavního soudu je otec Lastovecké Zdeněk Kessler.

Výsledky voleb v obvodě Brno-město
1. kolo
1. Dagmar Lastovecká (ODS)   33,40 procenta 9562 hlasů
2. Václav Božek (ČSSD)          24,30 procenta 6955 hlasů
3. Luděk Zahradníček (4koal.)  24,02 procenta 6875 hlasů
4. Josef Kůta (KSČM)             12,37 procenta
5. Jiří Vachek (nez.)                    5,92 procenta
2. kolo
1. Dagmar Lastovecká (ODS)  50,68 procenta 9797 hlasů
2. Václav Božek (ČSSD)         49,32 procenta 9534 hlasů

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz