Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS neví, koho prosadit na primátora

  13:26aktualizováno  13:26
Praha - Koho letos postaví ODS do čela své pražské kandidátky, aby usiloval o primátorský post, který strana nepustila z ruky už pěknou řádku let? Přetěžká otázka, takové jméno zatím není nikde napsáno a jeho možní adepti mluví na toto téma neradi a značně mlhavě. Občanská demokratická strana v Praze totiž v současnosti připomíná nejvíce rodinu, jejíž otec bouchl naštvaně do stolu a zakázal rodině, aby se na veřejnosti chovala neslušně.

Otcem je míněn šéf strany Václav Klaus, rodinou pražští straníci, kteří se loni tak hlasitě hádali o různé funkce a různorodé problémy, až jim Klaus napsal káravé dopisy. Od té doby má alespoň navenek klid.

"Pan starosta Bürgermeister? To je nepochybně velmi schopný člověk. A pan primátor Kasl? To je bezesporu velmi kvalitní člověk."

Tak se například vyjadřuje k šancím dvou nejznámějších potenciálních kandidátů, starosty Prahy 1 a nynějšího primátora, senátorka Daniela Filipiová. A podobně fádní jsou i odpovědi dalších členů ODS, ať už sedí v parlamentu nebo třeba na radnicích. Pokud přímo neodmítnout cokoliv k této důležité věci vůbec říci.

Jan KaslOBLÍBENÝ U VEŘEJNOSTI
Architekt Jan Kasl v roce 1998 urychleně prodal svůj podíl ve firmě a vyslyšel volání strany, která jej posadila do křesla primátora. Za čtyři roky mu však strana dala mnohokrát pocítit, že jejímu prostředí nerozumí a zřejmě se bude muset vrátit tam, odkud přišel. Kaslovi kritici tvrdí, že mu média nadržují, ovšem když mají říci ke Kaslovi výhrady, neřeknou nikdy nic konkrétního. Je však jasné, že si k nim nedokázal najít cestičku.
Jan BürgermeisterOBLÍBENÝ VE STRANĚ
Jan Bürgermeister je v politice nepřetržitě už přes deset let, a i když postrádá nezbytné charizma, zřejmě v ní ještě dlouho vydrží. Velmi šikovně se umí pohybovat mezi řadovými členy strany, což je pro pobyt ve vysokých funkcích schopnost k nezaplacení. Léta si udržoval pověst člověka, který výborně řídí svůj úřad, jenže tuto pověst řádně pošramotila aféra s byty v Praze 1.
Pavel BémOBLÍBENÝ U VÁCLAVA KLAUSE
O starostovi Prahy 6 Pavlu Bémovi se zatím moc nemluví, ale jeho šance nejsou malé. Předseda ODS Václav Klaus se ho snažil vytáhnout do funkce místopředsedy pražské ODS, ale řadoví členové byli proti. Bém však může sázet na zdánlivě bezproblémové vedení své městské části, navíc má schopnost získat si lidi a i u stranických kolegů není zapsán tak, že by pro něj nakonec nezvedli ruku
IDEÁLNÍ KANDIDÁT
Tak takový člověk zřejmě v ODS neexistuje, musel by si půjčit Kaslovy úsměvy, Bürgermeistrovy kontakty a Bémovu neopotřebovanost. Ze všeho nejvíce by se však musel snažit vycházet se členy ODS a zdržet se kritiky vlastních řad. Jeho tvář by také neměla být pro Pražany zcela neznámá, bezúhonná pověst je samozřejmostí. Vítány by jistě byly zkušenosti z práce na radnici.

Lepší je zřejmě držet se faktů. Jeden z nich říká, že za pouhých několik dnů, už v pondělí 4. února, se sejde vedení pražské ODS a rozhodne, kdy napjatě očekávaní lidé budou vybráni a jejich jména zveřejněna. Možnosti jsou dvě - březen, nebo až červenec, kdy už budou známy výsledky parlamentních voleb a zřejmě i nová vláda. Pokud to bude březen, čekají mnohé adepty o funkce na pražské radnici pěkně hektické dny.

Jistě mezi nimi je starosta Jan Bürgermeister, kterého členové ODS v metropoli nedávno potvrdili ve funkci svého předsedy. On sám také zatím jako jediný jednoznačně potvrzuje, že primátorské ambice má. "Samozřejmě chci ovlivňovat město a udělám vše pro to, aby některé mé vize o městě byly prosazeny," řekl tento týden.

Má však minimálně tři problémy, kterých by před volbami jeho soupeři nepochybně umně využili. Tyto problémy se jednoduše řečeno nazývají: zatajené odsouzení z roku 1984, podivné přidělování bytů jeho radnicí a čilé podnikání firmy, v níž má starosta podíl, právě v Praze 1.

Bürgermeister samozřejmě jakékoliv pochybnosti o své osobě odmítá a vše svaluje na média nebo osobní nepřátele. "Členové ODS musí zvážit, nakolik informace, které se o mně a Praze 1 objevily v tisku, jsou pro ně podstatné," míní. Kromě něj zřejmě zatím žádný další vážný uchazeč o vedení Prahy není. Bookmakeři by však jistě vypsali kurz na další osobnosti, mezi nimiž by zřejmě figuroval primátor Jan Kasl či starosta Prahy 6 Pavel Bém.

I když se Kasl v poslední době občas rozpovídá na téma, jak po primátorování opět uteče k podnikání, přesto ještě doufá, že z politiky neodejde jako poražený. "Nevylučuji, že se budu o kandidaturu ucházet, nemám důvod nekandidovat. Myslím si, že šanci mám a že jsem dobrý primátor za ODS," sdělil včera. Zároveň vyloučil, že by se postavil do čela možné kandidátky nezávislých, o čemž se ve městě občas šeptá.

Kasl se však nadále chová tak, jako by o nezbytnou podporu členů vlastní strany nestál. Dokázal to v prosincovém rozhovoru pro MF DNES, kde vyčítal kolegům z rady, že jen minimálně publikují své názory v médiích. "Většina mých kolegů je totiž líná," uvedl.

To další potenciální primátor metropole, Pavel Bém, takový problém nemá. Na veřejnosti mluví podobně jako starosta Bürgermeister o tom, jak jsou v ODS samí výborní lidé, a na jakékoliv kritické slovo si dává velký pozor. Navíc má, na rozdíl od Bürgermeistra, podporu Václava Klause, což je jistě vysoká karta v předvolebním souboji.

Bém ve středu nechtěl o svých šancích podrobněji mluvit. "Určitě se ale budu ucházet o to, abych mohl usednout do městského zastupitelstva. Zda se pokusím být i mezi těmi, z nichž se bude vybírat kandidát na primátora, je opravdu teď předčasná otázka," tvrdil. "Nepochybně to bude nesmírně zajímavý souboj," dodal.

V tom má jistě pravdu. Čekatelů na prestižní křeslo není v ODS málo - náměstek primátora Petr Švec a další radní města, nemálo komunálních politiků z městských částí, kupříkladu Petr Bratský z Prahy 13, plejáda poslanců.

A přitom nejsou vyloučena překvapení. Jako v roce 1998, kdy po celé Praze byl vylepen za ODS nepopulární Jan Koukal, který nakonec páky na řízení metropole do rukou vůbec nedostal.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz