Usnesení kongresu ODS koalice KSČM a ODS zakazuje. Místní sdružení mohou přijít o licence.

Usnesení kongresu ODS koalice KSČM a ODS zakazuje. Místní sdružení mohou přijít o licence.

ODS na radnicích mluví s komunisty navzdory zákazu

  • 732
Místní sdružení ODS, které vytvoří koalici s komunisty, přijde o licenci. Rozhodl o tom víkendový kongres strany. Už je ale jasné, že bez ohledu na to vyrostly nebo rostou modročervené koalice na mnoha místech v Čechách i na Moravě.

Kongres ODS ukládá Výkonné radě ODS, aby místním sdružením, která na komunální úrovni koaličně spolupracují s KSČM, byla odebrána licence. Tak zní usnesení, které v neděli večer přijal pražský kongres ODS. Předložil ho Milan Franc, který se stal mediální hvězdou kongresu hlavně díky svému vulgárnímu projevu. - více zde

Regionální manažeři ODS shromažďují v těchto dnech informace o složení obecních zastupitelstev. "Ještě nemám podklady ze všech obcí, ale zatím nevíme o žádné koaliční spolupráci," řekl iDNES.cz manažer ODS pro Olomoucký kraj Jiří Radil.

Dodal ale, že ví o třech městech, kde jsou v radách zastoupeni občanští demokraté i komunisté. Vypadá tak například rada v Zábřehu a ve Starém Městě pod Sněžníkem, kde jsou členové ODS v městské radě vedené komunistickým starostou.

Starosta: Nic jiného nám nezbylo
V Ústeckém kraji má ODS hříšníky v Roudnici nad Labem. V radě sedí čtyři členové ODS se dvěma sociálními demokraty a jedním nezávislým radním, který byl ale zvolen na kandidátce komunistické strany.

"Nerad bych se pouštěl do výkladu lexikonu cizích slov, co je a není koalice, ale u nás nebyla uzavřena s komunisty žádná písemná ani ústní dohoda," řekl iDNES.cz starosta a šéf místního sdružení ODS Roudnice nad Labem Zdeněk Kubínek.

Místostarostou se stal Miroslav Pém, který kandidoval jako nezávislý za KSČM. "Pan Pém je ale významnou postavou v Roudnici, je ředitelem školy, kterou spravuje Ústecký kraj, předpokládám, že ředitele svých institucí má kraj prolustrované," míní Kubínek.

"Samotnému mi není příjemné vysvětlovat něco, co se dá vysvětlit jen velmi složitě. Zásadně odmítám filosofii komunistického režimu a předpokládám, že se tak chová většina slušných lidí, ale něco jiného je, když chcete zajistit fungování města. Okolnosti nakonec byly takové, že nešlo radu obsadit lidmi tak, jak bychom chtěli," tvrdí Kubínek. "Navíc se do zastupitelstva nedostali naši přirození pravostředoví partneři."

"Předpokládám, že ODS je stranou občanskou a demokratickou, takže se budeme moci vyjádřit. Pakliže se rozhodne, že jsme pochybili, nikdo z nás se nebude bránit postihu, ale jsem přesvědčen, že jsme nepochybili."

Canov: Místopředsedou poslanců je šéf KSČM
Zrušení hrozí i jiným místním sdružením, například v Chrastavě nebo Frýdlantě na Liberecku. V městských radách sedí zastupitelé ODS spolu s komunistickými kandidáty.

"Ve vedení Sněmovny spolupracují místopředsedové za ODS s místopředsedou za KSČM Vojtěchem Filipem. A my máme ve vedení města, stejně jako v minulých čtyřech letech, pouze jednoho bezpartijního radního z kandidátky KSČM," řekl ČTK chrastavský starosta Michael Canov. Pokud by chtěla být strana důsledná, musela by tedy podle něj zrušit všechny místní organizace, ze kterých pocházejí poslanci.

Podle Lidových novin spolupracuje na radnici ODS s KSČM také v Humpolci, Žatci, v Ivanovicích na Hané či v Klášterci nad Ohří.

Tluchoř: Nechceme trestat plošně
Ke spolupráci ODS a KSČM na místní úrovni se staví nekompromisně i šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Jakékoli koalice ODS a KSČM považuji i na komunální úrovni za naprosto nepřijatelné, řekl ještě před kongresem ODS v on-line rozhovoru iDNES.cz.

"Nemám zatím žádné konkrétní informace o místech, kde k této spolupráci dochází," sdělil iDNES.cz Tluchoř v úterý.

"Je to věcí nejprve manažerské sítě v regionech, která ta místa vytipuje, potom dojde k jednání s těmi dotyčnými, nikdo o tom nebude rozhodovat bez jejich stanoviska, proběhne o tom debata, jak to na konkrétním místě vypadá, jaké důvody je k takové spolupráci vedly, určitě nepůjde o plošné rozhodnutí o odejmutí licence," vysvětlil.

ODS vyloučila svého lídra ve Vítkově, hlasoval pro KSČM

22.11. 10:13 - Místní organizace strany ve Vítkově na Opavsku vyloučila svého volebního lídra Reného Kyšáka. Důvodem bylo to, že hlasoval pro KSČM do rady města. Informoval o tom deník Právo. "Do městské rady ho prohlasovali komunisté a on zase hlasoval pro kandidáta za KSČM. Hlasování bylo veřejné, všichni občané viděli, že ODS hlasuje pro komunistu a komunista zase pro ODS," uvedl předseda místní organizace Jiří Solař. Ruku pro KSČM podle něj zvedli i další dva zastupitelé za ODS, ti ale byli na kandidátce strany jako nezávislí.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video