ODS má tři jména pro Hrad, přibyl Tošenovský. Rozhodnout mohou primárky

  11:17aktualizováno  11:17
O výběru kandidáta ODS do přímé volby prezidenta by mohli rozhodovat všichni členové strany v primárkách, kde by vybírali mezi více zájemci. Zatím jsou uvnitř ODS ve hře tři jména: šéfka Sněmovny Miroslava Němcová, první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a nově i europoslanec Evžen Tošenovský.

V ODS se mluví o třech možných kandidátech na Hrad - místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, šéfce Sněmovny Miroslavě Němcové a europoslanci Evženu Tošenovském. | foto: Koláž - iDNES.cz

"Zatím nejsem rozhodnutý. Když jsem to slyšel poprvé, tak jsem se tomu smál," řekl iDNES.cz europoslanec Evžen Tošenovský. Kdo ho oslovil, aby svou kandidaturu zvážil, o tom mluvit nechce. Zda se bude uvnitř ODS ucházet o nominaci na Hrad, ovlivní mimo jiné právě to, jakým způsobem bude strana svého kandidáta vybírat. Tošenovskému by se nejvíc zamlouvaly právě primárky.

Preferují je i šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura a místopředseda Pavel Drobil. Oba jsou stejně jako Tošenovský z Moravskoslezského kraje.

"Primárky jsou dost pravděpodobná varianta," uvedl Stanjura. Koho z trojice, o níž se ve straně hovoří, by v nich podpořil, o tom mluvit nechtěl. I v primárkách, pokud je strana vyhlásí, by totiž členové o jednotlivých kandidátech rozhodovali v tajné volbě.

Vnitrostranické primárky by podle Drobila zároveň umožnily, aby se kandidáti prezentovali a ukázali schopnost získat si podporu. "ODS má ve svých řadách lidi, kteří by se o to mohli ucházet. Měl by to být někdo, kdo už skutečně něco dokázat," řekl Drobil. Dodal, že neumí úplně vyloučit variantu, že by se primárek zúčastnil i nestraník blízký ODS, ale sám by dával přednost stranickému kandidátovi. Z trojice, která je nyní ve hře, má svého favorita, jméno ale neřekl.

Sobotka ví o jediném kandidátovi, který to řekl. O Sobotkovi

"Vím zatím o jediném kandidátovi, který to jasně deklaroval, a to je Přemysl Sobotka," řekl iDNES.cz k výběru prezidentského kandidáta občanských demokratů první místopředseda Senátu Sobotka. Podle něj jsou tři varianty, jak strana ke jménu dojde. Tou první je, že se na jménu shodne grémium a potvrdí ho výkonná rada ODS, druhou jsou primárky a třetí, nejméně pravděpodobnou, je mimořádný stranický kongres o kandidátovi na Hrad.

Třetí z možných kandidátů občanských demokratů, šéfka Sněmovny Miroslava Němcová, která má při srovnání se soupeři názorově nejblíže k současnému prezidentovi Václavu Klausovi, řekla iDNES.cz, že není kam spěchat. "Držet roční kampaň není možné." Kandidáta by podle ní strana mohla určit do pololetí. "Od podzimu vést kampaň je přiměřené," uvedla. Zásadní debatu s premiérem Petrem Nečasem o své možné kandidatuře prý stále ještě neměla.

Ostatní strany jsou při výběru mnohem dál. TOP 09 už v předstihu řekla, že jejím kandidátem je předseda Karel Schwarzenberg. Špičky ČSSD o víkendu navrhly dvojici senátor Jiří Dienstbier, ekonom Jan Švejnar. Z nich si strana teprve vybere (více zde).

Věci veřejné uspořádají podle předsedy Radka Johna a šéfa poslanců Víta Bárty  internetové hlasování, kde by se mělo rozhodnout o tom, koho strana navrhne, nebo bude podporovat. Ve straně padají jména Jana Švejnara, expremiéra Jana Fischera i dalšího bývalého premiéra Miloše Zemana. Tomu chce ale sesbírat potřebných 50 tisíc podpisů jeho Strana práv občanů Zemanovci. (více zde) Kandidovat s nasbíranými podpisy chtějí i Fischer a šéfka Suverenity, bývalá europoslankyně Jana Bobošíková.

Přímá volba zvýšila šance našeho kandidáta, tvrdí Drobil

Drobil iDNES.cz vysvětloval, proč je jeho strana s výběrem v podstatě na začátku. "My jsme opravdu čekali, zda přímá volba opravdu projde, protože to výrazně mění šance. Jedna vládní strana se totiž přiklonila ke Schwarzenbergovi, druhá se dívá směrem ke Švejnarovi, takže v parlamentní volbě by měl kandidát ODS omezenou šanci a prosadil by se nejspíš kandidát spojené levice," míní Drobil.

Šéf poslanců ODS Stanjura řekl, že jeho strana je v zásadě pro stanovení finančního limitu pro prezidentskou kampaň. "Musí se ale vymyslet, jak se zamezí jeho obcházení, kdo to bude kontrolovat a jaké budou sankce."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Postoj ČSSD k hlasování o Babišově vládě určí mimořádné předsednictvo

Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Jan Hamáček vystoupili 27. srpna na...

Kvůli kauze Čapí hnízdo a hlasování o nedůvěře vládě se mimořádně sejde předsednictvo ČSSD, které bude společně s...

Peníze jako priorita a časté dluhy. Náhradní péče děti ovlivní, říká výzkum

Ilustrační snímek

Mladí lidé z náhradní péče dosahují nižšího vzdělání než děti z rodin. Nekvalifikovanou manuální práci vykonávají...

Najdete na iDNES.cz