Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS lákají mnohem víc volby, než Paroubek

  15:16aktualizováno  17:30
Velmi příznivé průzkumy posilují v ODS odpor proti dlouhému vládnutí s ČSSD. Členové volají po uspořádání rychlých voleb. Zda tento názor ve straně zvítězí, se ukáže na víkendovém kongresu. Šéf strany Topolánek ve čtvrtek v podvečer prohlásil, že nejlepším řešením nynější situace by byly právě co nejrychlejší volby.

Mirek Topolánek a jeho ODS řeší problém: Jít do předčasných voleb nebo se dohodnout s Paroubkem? | foto: Dan MaternaMF DNES

Kdykoliv jindy by průzkumy veřejného mínění dělaly vedení ODS radost, ovšem ne zrovna nyní. Podle těchto průzkumů by totiž ODS rekordně zvítězila - jenže ona místo toho jedná o delším vládnutí s "nenáviděným" Paroubkem.

"Většina našich voličů a příznivců očekává a také chce volby co nejdříve. Velkou roli v tom samozřejmě hrají průzkumy, které jsou zcela v náš prospěch," sdělil iDNES.cz jeden z členů vedení strany.

Touhy členů ODS jsou logické. Podle posledního průzkumu by ODS získala ve Sněmovně až 92 křesel. Téměř nadpoloviční většinu! Představa rychlých voleb je tedy velmi lákavá.

"Situace je hrozně složitá," přiznává místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. "Kdyby proběhly tři neúspěšné pokusy o sestavení vlády, je jasné, že by předčasné volby byly na jaře roku 2007," říká Němcová, ovšem hned dodává slovo ale.

"Ale mohlo by se stát, že třetí pokus by mohl být úspěšný a komunisté by byli vyvedeni do nejvyšších pater. Tato obava je u nás velmi silná," upozorňuje Němcová.

ODS by vládu "potopila" i podruhé. Ale bojí se
Třetí pokus se stává skutečně noční můrou občanských demokratů. Mohl by ho dostat šéf socialistů Jiří Paroubek, a není úplně vyloučeno, že by uspěl.

Nebýt tohoto pokusu, je téměř jisté, že staronový premiér Mirek Topolánek by svou druhou vládu "pilotoval" k rychlému pádu.

"Pokud by nevyslovení důvěry druhé vládě znamenalo automaticky brzké volby, pak by se ODS a Mirek Topolánek nerozmýšlel ani vteřinu," přiznal ve čtvrtečním on-line rozhovoru pro iDNES.cz člen vyjednávacího týmu ODS Petr Tluchoř. - více zde

Zároveň se svěřil se stejnou obavou, kterou má Němcová i mnozí další. "Pak ale následuje ještě pokus třetí a hrozí riziko vlády ČSSD a KSČM na čtyři roky. Toho já se velmi bojím," prohlašuje Tluchoř, který je zároveň předsedou poslaneckého klubu.

ODS bude chtít možná Paroubka raději v opozici
Za tohoto stavu je možné, že vyjednavači ODS budou po kongresu své strany prosazovat spíše vládu s tolerancí ČSSD než s její účastí ve vládě.

Pro členy ODS by byla příliš silná "káva", kdyby měli ve vládě jen několik málo křesel, museli se s nimi dělit se socialisty a k tomu všemu ještě čekat na volby například až do roku 2009.

Navíc sociální demokraté prohlašují, že ODS nemůže počítat s děláním žádných velkých reforem.

"ČSSD nemůže přistoupit na pojetí reforem, které by byly v rozporu s tím, co jsme říkali před volbami," napsal ve čtvrtek na stranickém webu první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Účast v takové vládě musí být podmíněna přijatelným programem, který nebude znamenat podraz na našich voličích," pokračoval Sobotka.

Pravicová ODS ale stěží půjde do projektu, který by byl takto příznivý pro levicové voliče a Jiřího Paroubka. Nyní ale nezbývá vedení strany nic jiného, než čekat na "scénář" příštích kroků, který budou psát delegáti víkendové kongresu.

Topolánek by si rychlé volby přál
Předseda ODS Mirek Topolánek vydal ve čtvrtek v podvečer písemné prohlášení, protože podle něj "neustávají spekulace tisku o tom, že ODS údajně směřuje k velké koalici."

Topolánek v prohlášení tvrdí, že vedení ODS považuje za nejlepší řešení současné politické situace konání předčasných voleb, a to co nejdříve.

"Zároveň si však uvědomujeme, že v současné chvíli jsou pro rychlé konání předčasných voleb pouze ODS a Strana zelených," píše lídr strany.

Zároveň připomíná tři hlavní priority občanských demokratů. Ne exkluzivita jednání s ČSSD. Ne umožnění vlády s podporou komunistů. Ne velké koalici s ČSSD a opoziční smlouvě.

"Dále považuji za nutné sdělit, že všechny spekulace o jménech a postech vycházejí z neznalosti věci a ze snahy nositelů těchto spekulací manipulovat veřejným míněním a ovlivnit  jednání o vládě," tvrdí ministerský předseda, na kterého čeká nelehké sestavování vlády.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz