Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS láká ženy a majitele hypoték. Hlasy chce lovit i v Chorvatsku

  6:21aktualizováno  6:21
Před politickou agitací letos neutečete ani do ciziny. ODS bude o prázdninách dělat kampaň dokonce i v Chorvatsku, kam za mořem vyjede nejvíce Čechů. Zároveň strana vymýšlí nové předvolební taháky. Rodinnými a ekologickými tématy chce vábit ženy, které méně chodí k volbám. Zacílí i na rodiny s hypotékami.

Předvolební kampaň ODS řídí exministr vnitra Ivan Langer. | foto: Stanislav PeškaČTK

Do Chorvatska cestuje ročně asi osm set tisíc Čechů. Pravicová strana už má objednané billboardy u sjezdů z dálnic a také reklamní plochy na plážových budkách sloužících k převlékání.

Nebude to mít opačný efekt? Nerozčilí rekreanty, že jim politici nedají pokoj ani na Makarské riviéře?

"Je to pro nás výzva. Chceme ODS propagovat jako značku originálním způsobem, který nenaštve, ale pobaví," říká místopředseda strany Ivan Langer. Co přesně bude na obrázcích, však odmítá prozradit.

Strategii vymýšlí volební štáb, jemuž Langer šéfuje. Pravicová strana udělala průzkumy veřejného mínění, aby lépe poznala své "cílové skupiny" a věděla, čím je nalákat.

Na ženy s biopotravinami

Marketingoví poradci je přitom upozornili na jedno překvapení – na ženy. Podle nich chodí k volbám méně než muži, protože mají pocit, že ti "nahoře se jen hádají, ale volbou se stejně nic nezmění".

Čím je přilákat? Tak jednoduše a úspěšně, jako to udělal spisovatel Michal Viewegh, když svou knihu nazval Román pro ženy, to zřejmě nepůjde. Jiná spisovatelka, Halina Pawlowská, občanským demokratům zase v žertu radila heslo: "Zvolte ODS a zhubnete!"

Politici to zkoušejí jinak. "Ženy jsou praktické a témata, která politici nabízejí, jim připadají příliš odtažitá. Musíme vymyslet, jak jim sdělit praktické výhody konkrétních věcí," zamýšlí se Langer.

Jedním z lákadel na dámy má být něco, čemu v ODS říkají "ekologie všedního života" – úspory energií, třídění odpadu či biopotraviny. Zelená témata souvisí i s plánem předsedy strany Mirka Topolánka, jenž chce přivábit zklamané voliče Strany zelených.

Další obrat proti Klausovi

"Nebudeme se přivazovat k továrním komínům, ale předat přírodu našim potomkům ve stavu, v jakém jsme ji převzali, není nic levicového. Je to navýsost konzervativní," vysloví první místopředseda ODS David Vodrážka větu, za kterou by ho ještě před pár lety čekalo jednání smírčí komise o vyloučení.

V takovém programu bude muset zakladatel strany, prezident Václav Klaus, dělat hodně svých pověstných "nesouhlasných vlnovek" – podtrhávání textu, s nímž nesouhlasí. "Zezelenávání" ODS je jedna z věcí, již svým nástupcům vytýká.

ODS chce dále mířit na lidi, kteří si vzali hypotéku na dům či byt. Je to 430 tisíc rodin čili přes 800 tisíc voličů. Stejně jako stát ručí v době krize za úvěry pro podnikatele, navrhují občanští demokraté podobně pomoci lidem, kteří se dostanou do potíží se splácením hypotéky.

Podle Milana Ročka z poradenské firmy Hyposervis tím moc nových voličů zřejmě nezískají. "Spíše tím cílí na stávající příznivce. Majitelé hypoték jsou jako střední vrstva už teď spíš napravo," míní Roček.

Protože ceny nemovitostí (a tedy i zástav za hypotéky) klesají, zvažovala ODS i návrh na čas zcela odpustit DPH u nových bytů. Ale to neprošlo.

V kampani chce strana hrát i na emoce: přiživit se na "antiparoubkismu" a u příležitosti dvaceti let po Listopadu varovat před nástupem levice. Inspirací je třeba i to, jak lidé na mítincích cinkali klíči na Jiřího Paroubka. Na webu ODS bude možné stáhnout si do mobilu symbol svazku klíčů i se zvukem a heslem "vyzvoňte je".

"Nová" ODS

Koho a čím chce strana nalákat v kampani:
Ženy
Lépe vysvětlovat praktické dopady témat; více zdůrazňovat ekologii, třeba třídění odpadu.
Mladé rodiny
Stát by se zaručil za hypotéky na dům či byt a pomohl tak rodinám se splácením v době krize.
Mladí lidé
Zábavné prezentace na internetu, třeba možnost stáhnout si zvuk cinkání klíčů do mobilu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz