Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS: Je to naše historické vítězství

  1:00aktualizováno  1:00
Suverénní vítězství ve dvanácti ze třinácti krajů a nejvyšší zisk hlasů v historii strany zaskočil i některé politiky ODS. Dva roky po odchodu svého otce-zakladatele a symbolu Václava Klause je ODS na vrcholu. A to tak suverénně, že to překvapuje i některé její politiky.

VOLBY 2004 - PŘÍLOHA
on-line sčítání | články
informace | zajímavosti
www.idnes.cz/volby2004

Šestatřicet procent hlasů z krajských voleb znamená vůbec nejlepší volební výsledek strany v její téměř čtrnáctileté historii - a to se přitom nevolilo v Praze, která je tradiční baštou ODS.

"Je to obrovské týmové vítězství, největší od zlatých dob Václava Klause, a úplně ho docení až čas," říká místopředseda ODS a středočeský hejtman Petr Bendl.

Když se právě Bendl v sobotu večer objevil v pražské centrále ODS, okamžitě se kolem něj vytvořil věnec gratulantů. A Bendl si triumf vychutnával: jeho pozice v ODS se před volbami třásla, spoustu spolustraníků popudil svým výrokem, že nacismus vzešel z lůna sociální demokracie.

Teď však ve středních Čechách, domovském regionu Stanislava Grosse, získal vůbec nejvíc hlasů z celé země - téměř 45 procent. Navíc jako manažer celostátní kampaně do ní dokázal vtáhnout hokejovou superhvězdu Jaromíra Jágra.

Bendl ovšem není jediný, jehož pozice teď posílí. "Obrovsky stoupne vliv našich hejtmanů," míní. "ODS si teď začala víc uvědomovat, jak jsou pro nás kraje důležité, že to je obrovská základna pro nejvyšší politiku."

Za hlavního vítěze voleb se však může pokládat Mirek Topolánek. Jeho strana má šanci obsadit až dvanáct hejtmanských míst - ještě o tři více, než drží teď. Bez účasti ODS v podstatě nejde sestavit žádnou krajskou koalici.

Topolánkovo znovuzvolení na prosincovém kongresu je tak již dnes téměř stoprocentně jisté. "Předseda teď jednoznačně posílil a se znovuzvolením nebude mít problém," říká i Topolánkův největší vnitrostranický oponent, šéf poslanců Vlastimil Tlustý.

On sám přitom patřil k těm politikům ODS, které vlastní úspěch zaskočil: Tlustý tvrdí, že správně odhadl zisk ČSSD, komunistů i volební účast. Pro svou stranu však tipoval "pouhých" třicet procent. "Myslím, že na našem zisku má velkou zásluhu ČSSD, její útoky a hesla typu: Za nás bude líp," říká Vlastimil Tlustý.

V sídle ODS se slaví volební vítězství. Šéf strany Mirek Topolánek jásá s místopředsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou. (6. listopadu 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Najdete na iDNES.cz