Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS jde proti všem

  7:53aktualizováno  7:53
Kritika všech politických soupeřů - ČSSD, KSČ i čtyřkoalice - byla hlavním obsahem včerejšího jedenáctého kongresu Občanské demokratické strany. Nejsilnější politické uskupení tak v Plzni odstartovalo útočnou kampaň před podzimními senátními a krajskými volbami. Ducha jednodennímu rokování ODS vtiskl úvodní projev Václava Klause. Podle něj je hlavní problémem české politiky "enormně velká role neprůhledných politických seskupení a struktur" i nadměrné zdůrazňování jejich nezávislosti a nepolitičnosti.

I když se Klaus kriticky vyjádřil k ČSSD, která "má velkou vinu na vulgarizaci naší politiky", kongres zaujala hlavně jeho charakteristika čtyřkoalice jako "prapodivného konglomerátu nesourodých sil".

Několik řečníků pak ironizovalo symbol čtyřkoalice - medvídka koalu - a varovalo před rozmělňováním programu ODS kvůli dohodám s ostatními stranami.

Z této vlny kritiky vybočil jen místopředseda ODS Petr Nečas.

Střízlivě upozornil, že výsledek krajských voleb může být předobrazem parlamentních voleb v roce 2002. Sociální demokracii označil za vážného soupeře, odmítl podceňování soudržnosti čtyřkoalice a varoval před izolací, do které by se ODS po volbách mohla dostat.

Jako jediný se také věnoval postavení KSČ na české politické scéně a odsoudil její "plíživou legitimizaci komunistické strany" po volbách v roce 1998.

Delegáty kongresu pobouřila neúčast televizních kamer i zpráva ČTK o sjezdu, jež podtrhla jeho výpad proti čtyřkoalici.

"Je to skandál, který nemá obdoby," řekl Klaus.

Klaus brání strany

Politické strany to podle Václava Klause nemají v tuzemsku lehké. Trvale je diskreditují blíže neurčené elity, pro něž je charakteristický mediální skandál a zákulisní machinace. Proto ODS vnímá nadcházející volby nejen jako střet levice a pravice, ale i jako boj s takzvanou nezávislou nepolitikou.

Tato teze se objevila jak v úvodním Klausově projevu, tak i v usnesení včerejšího kongresu ODS. A to přesto, že předseda strany zároveň připomněl neúspěch loňské výzvy Děkujeme, odejděte. Podle jeho názoru se ukázalo, "co je odpovědná politika a co je laciná, prázdná a falešná kampaň. Zdá se, že to vědí i občané naší země".

I když zejména delegáti z regionů útočili proti čtyřkoalici a přitom neváhali použít i silná slova, Václav Klaus v závěrečném slově jejich výroky mírnil. "Komunikovali jsme po posledních volbách málo, nebo naopak příliš? Bylo to napůl a nepřiklánějme se ani k jednomu, ani k druhému extrému," řekl Klaus. Ocenil projev místopředsedy ODS Petra Nečase, který upozornil na skutečnost, že během příštích sedmadvaceti měsíců - do roku 2003 - dojde k "malému politickému převratu". Do té doby se totiž nejen ze dvou třetin obmění Senát, ale bude i zcela nová Poslanecká sněmovna a nový prezident.

Ospalé atmosféře kongresu, jejž Klaus v závěrečném slově označil za přátelský a mírumilovný, dominovala vystoupení jednotlivých kandidátů, kteří často opakovali hlavní teze z Klausova úvodního projevu. Jednání se pokusil oživit místopředseda ODS Miroslav Macek, kterého zklamala chybějící sebedůvěra členů strany a se slovy "máme na to!" prosadil do závěrečného usnesení bod vyzývající občany, aby volili ODS. Kongres se dotkl i české zahraniční politiky. Kriticky se o ní zmínil jak Václav Klaus, tak i Hynek Fajmon, podle něhož sankce vůči Rakousku byly v zájmu socialistické internacionály, nikoli Česka.

Občanští demokraté považují staré problémy ve financování ODS za uzavřené. Hlavní manažer Václav Mencl tvrdí, že od roku 1998 žádné nové potíže nenastaly. Díky úsporám se výdaje snížily z 96 milionů v roce 1998 na předpokládaných 50 milionů v letošním roce. Nynější volební kampaň bude stát 25 milionů korun.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz