ODS i ČSSD si v preferencích polepšily

- Dvě nejsilnější politické strany, ČSSD a ODS, který nyní jednají o prohloubení opoziční smlouvy, si v posledním průzkumu volebních preferencí mírně polepšily. ODS přibyly od prosince skoro tři procenta a na začátku ledna ji podporovalo 22,1 procenta lidí, ČSSD si přičetla téměř dvě procenta a má nyní 15,4 procenta. Mezi tyto strany se vklínila KSČM s 17,9 procenta hlasů, což je však o jeden a půl procenta méně než v prosinci.

Do Poslanecké sněmovny by se podle STEM dostaly ještě KDU-ČSL s preferencemi 12 procent a Unie svobody, kterou preferuje 10,6 procenta z 1658 dotázaných.

K volbám je určitě rozhodnuto jít 49 procent lidí, 31 procent není rozhodnuto a 20 procent lidí jít volit nehodlá.

Velký a střední zájem o politické dění v České republice podle agentury nyní projevuje 44 procent obyvatel, což je o 16 procent méně než v  únoru 1998  a o pět procent proti lednu 1999.

Největší zájem o politiku projevují voliči ODS, proti tomu výsledek Unie svobody a KDU-ČSL by závisel na hlasech méně motivovaných voličů. Lidé, kteří jsou i nyní rozhodnuti volit ČSSD, tvoří zřejmě "tvrdé jádro".

Mezi voliči ODS a Unie svobody převažují lidé spokojení se životem a se zájmem o politiku, voliči lidovců jsou z většiny lidé spokojení, kteří se ale o politiku nezajímají. U ČSSD převažují spokojení lidé, u nichž je zájem a nezájem o politiku vyrovnán. Příznivci KSČM jsou většinou nespokojení lidé bez zájmu o politické dění.

Porovnání výsledků průzkumů volebních preferencí agentury STEM v prosinci 1999 a lednu 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video