Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fiala hledá spojence pro ODS. Malé strany se nehrnou, TOP 09 je opatrná

  3:28aktualizováno  3:28
Aby zastavil stále klesající preference ODS, potřebuje nový předseda ODS Petr Fiala na pravici spojence. U malých stran jako jsou Svobodní či Živnostníci uvažuje dokonce o sjednocování, s TOP 09 by chtěl Fiala alespoň zlepšit spolupráci. Stranám se ale jeho nabídka nezdá moc lukrativní.

Předseda ODS Petr Fiala | foto:  Petr Topič, MAFRA

Záchranná mise občanských demokratů pokračuje. Kromě nově zvoleného předsedy by je měli ze dna stranických preferencí vytáhnout i spojenci na pravici. Strana nespoléhá jen na užší spolupráci s TOP 09, ale vkládá naděje i do malých stran s podobným programem.

"Všechny klíčové instituce ve státě jsou obsazeny levicí, musíme spolupracovat. A je potřeba také sjednocovat malé pravicové subjekty, ať už na celostátní nebo regionální úrovni," vysvětluje lídr Petr Fiala svou vizi. Podle něj je třeba obnovit s těmito stranami jednání a překonat dřívější rozpory. 

Většinový systém nutí ke spojenctví

O sjednocení pravice promluvil  Fiala poprvé na nedávném volebním kongresu. Slova uznávaného politologa dopadla na úrodnou půdu a v ODS myšlenka získala podporu.

"Je to naprosto přirozená reakce na výsledky voleb, pro nás je o to vážnější, že se naše preference stále ocitají kolem pěti procent," souhlasně přikyvuje nově zvolený místopředseda strany Martin Kupka. O sjednocení pravice se podle něj mluvilo již dříve na regionálních sněmech i v grémiu. ODS ale dosud měla jiné problémy než hledání spojenců.

Fiala by však jako symbol nové a lepší ODS mohl podle straníků uspět. "Pravice se zbytečně drolí, musíme spolu mluvit o společných kandidátkách v komunálních a senátních volbách. Jsme přívrženci většinového systému a ten nutí strany, aby se spojovaly a vytvářely aliance," nastiňuje další kroky šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. 

Mach: Voliči přešli k nám, spolupráce nemá smysl

Jenže najít takové partnery nebude pro ODS zatíženou mnoha skandály snadné. 

"Část bývalých voličů ODS volí nyní nás, tato strana je spíše na ústupu, nemá smysl s nimi nyní spolupracovat," vyvrací možnou spolupráci předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

Občanští demokraté si zřejmě začínají uvědomovat i to, že jim nepomáhá ani ostrý boj s bývalým koaličním partnerem TOP 09. Fiala proto plánuje silnější spolupráci s partají Karla Schwarzenberga. Během února by měly strany dokončit i jednání o tom, zda společně vyrazí do boje o Senát.

"Nemám ale na mysli společného kandidáta. Spíše to, že v některých obvodech postaví svého kandidáta jen jedna z obou stran a druhá ho bude podporovat," vysvětluje Fiala svou představu.

TOP 09 je opatrná

TOP 09 podobné "nadbíhání" hodnotí spíše opatrně. "Zatím to jsou jen řeči. Uvidíme, jak spolu budeme schopni komunikovat, jestli se dokážeme dohodnout ve výborech, teprve pak můžeme mluvit o užší spolupráci," je přesvědčen Karel Schwarzenberg. 

Jeho další spolustraníky značka ODS neláká téměř vůbec. "ODS není v kondici, abychom mohli zvažovat blízkou spolupráci, můžeme debatovat o společných kandidátech do Senátu v krajích s levicovými voliči, ale na integraci pravice to nevidím," říká místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Není to poprvé, co se ODS snaží najít spojence. O sjednocení pravice mluvil také expremiér Petr Nečas. "Našemu koaličnímu partnerovi máme nabídnout dohodu o spolupráci, jejíž součástí bude klid zbraní a třeba i dohoda, že buďto půjdeme společně do vlády, anebo společně do opozice," říkal koncem roku 2012.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

ŽIVĚ: Kauza Čapí hnízdo je vylhaná, je to na objednávku mafie, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19. ledna...

Premiér Andrej Babiš řekl poslancům, že žijeme v zemi, kde si někdo může objednat vaše stíhání a vy se můžete dostat do...

Najdete na iDNES.cz