Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS vábí zpět Klause, Kuba čeká na exprezidentovy podmínky

  7:17aktualizováno  7:17
ODS si znovu chce naklonit přízeň Václava Klause. Její úřadující předseda Martin Kuba proto bývalému prezidentovi nabídne spolupráci. "Nechci, aby to bylo volání ODS, ale společný zájem o sblížení," řekl Kuba v rozhovoru pro iDNES.cz.

ODS by se podle vás měla usilovat o dobré vztahy s Václavem Klausem. Už jste s ním o tom hovořil?
S panem prezidentem jsem nijak oficiálně nejednal. Vždy jsem říkal, že ho považuji za silnou politickou postavu, za nejvýraznějšího polistopadového politika na pravici a také za ideového zakladatele politiky ODS. Strana jako je ODS by měla mít dobré vztahy se svými bývalými předsedy. Vždy jsem tvrdil, že by ODS prospělo přiblížení s Václavem Klausem. Je třeba v téhle chvíli hledat formu spolupráce, bavit se o ní tak, aby o ni měl zájem i pan prezident Klaus a aby byla přijatelná pro ODS.

Při neformálních jednáních jste měl pocit, že by to mohlo fungovat?
V posledních měsících jsem s ním měl možnost komunikovat často o ideových podstatách současné politiky. Pro mě je taková diskuse vždy inspirující a zajímavá, proto věřím, že najdeme nějakou formu spolupráce. Ale nechci, aby to bylo jen nějaké volání ODS, musí to být vzájemná snaha o sblížení a o společné kroky.

Dovedete si představit, že by se Václav Klaus vrátil do vedení ODS?
Vedení ODS volí kongres, ten proběhl loni. Mám pocit, že pan prezident Klaus musí říci, zda chce spolupracovat více s ODS a je na tuto spolupráci připraven. Naprosto odmítám rozvíjet nějaké spekulativní teze. V momentě, kdy najdeme formu spolupráce, tak vám ji oznámíme.

Přesto se zeptám, zda by mohl být Václav Klaus europoslancem.
Je důležité, aby byl zájem na straně Václava Klause. Vy víte, že chce kandidovat do europarlamentu?

Ne.
Mně to taky ještě neřekl, tak proč se bavíme o této věci.

Protože kdyby ho ODS k tomu pobídla, tak by ho třeba projevil.
(Smích.)

Čím konkrétně poškodili Tomáš Úlehla, Jan Florián a Tomáš Hrdlička ODS, že je výkonná rada s okamžitou platností vyloučila z ODS (více čtěte zde)?
Kroky dvou pánů, kteří jako poslanci nedodrželi postoj strany při hlasování o nedůvěře vládě a tím rozbili stojedničkovou většinu koalice, není nutné komentovat. Pokud někdo své jméno připojí pod stojedničku, nechá svoji stranu měsíc hájit takto důležitý princip a těsně před hlasováním změní názor, aniž by to dal komukoliv najevo, tak to je chování, které nelze připustit. ODS by pak nemohla být týmem, který má reprezentovat zájmy voličů.

U Tomáš Hrdličky jste mluvil o negativních mediálních výrocích. Považujete to za dostatečný důvod? Protože Hrdlička i Úlehla se nejspíš budou rozhodnutí bránit.
Nevím, jak se proti tomu budou ohrazovat, ale ODS musí dát jasně najevo, že za ni jednají a řídí ji lidé, kteří byli zvoleni a mají v té straně mandát. Stanovy ukládají všem členům vyjadřovat se tak, aby svými mediálními výroky ve veřejném prostoru nepoškozovali stranu. Mám pocit, že řada výroků pana Hrdličky v rozhovoru pro Parlamentní listy, jsou s tímto v rozporu. Stejně jako chování, kdy se snaží přesvědčit okolí, že on je tím hybatelem dění.

A když poslanec ODS Jan Bureš píše na internetu o tom, že někdo, kdo je stále členem strany, zalezl do hospody jako krysa, tak tím stranu nepoškozuje?
Je naprosto logické, že u ostatních poslanců, kteří hájili principy strany, za kterou kandidují, takový podraz od poslanců Floriána a Úlehly vyvolá emoce. Já ale takovou komunikaci nepreferuji, protože mám pocit, že by se politik měl umět ovládat. Přesto komunikace na Facebooku má trochu jiný rozměr než interview, ve kterém jsou lidi z vedení strany označováni jako pitomci. To je přes čáru.

Rozhodování výkonné rady o vyloučení tří politiků bylo jednomyslné?
Jeden se zdržel.

Kdo a proč?
To je vnitřní záležitost strany.

Pozvali jste na jednání i Úlehlu, Floriána a Hrdličku?
Nebyli přizváni. Výkonná rada rozhodnutí udělala na základě doporučení regionálních rad z Prahy a Zlína. Tak to bylo v historii vždy.

Regionální radu čeká ještě případné rozhodování o doporučení vyloučit z ODS i Janu Nagyovou. Měla by jej sama zvážit?
Ta situace se teď řeší a předpokládám, že do dalšího jednání výkonné rady bude uzavřena. Rozhodně být nějak vyřešena musí.

Měla by podle vás odejít?
Stejně jako jsem před rozhodnutím regionální rady nedával žádná stanoviska, co si myslím o vyloučení dvou poslanců a pana Hrdličky, nebudu je dávat ani tady. Budu respektovat rozhodnutí regionu. Pokud bych s ním měl problém, tak jej okomentuji až potom.

Budou-li předčasné volby, jaká je to zpráva pro ODS?
Je to situace, kterou respektujeme. To, že do nich ODS nevstupuje úplně z ideální pozice, z tohoto pohledu to není dobrá zpráva. Ale samozřejmě všem krokům ODS je nadřazen zájem České republiky a my předčasné volby teď bez existence většiny v parlamentu považujeme za plně legitimní řešení, které je nutné pro to, aby se politická situace v ČR vyřešila.

Podpoříte tedy rozpuštění Sněmovny?
ODS to podporuje, ale v momentě, kdy budeme vědět, že dojde k ukončení legislativního procesu důležitých zákonů. Klub TOP 09 se hrnul jako první podepsat arch, aby dnes zjistili, že nemají čas přijet rozpustit Sněmovnu. To na mě působí trochu komicky. Tvrdí, že se musíme dohodnout, kdy budou schválené obnovitelné zdroje, jak se vrátí ze Senátu a zda do té doby nemá Sněmovna počkat, aby jeho rozhodnutí zvrátila. Aby se nestalo, že zvýšené platby za obnovitelné zdroje budou dopadat do peněženek ještě v příštím roce. Z tohoto pohledu je jedno, zda volby budou v říjnu, nebo listopadu.

Takže byste byli pro přerušit schůzi ne do úterý, ale třeba do září?
Bavíme se o dohodě o legislativních procesech v řádech dnů, to není o tom, že chceme odsouvat volby někam na leden.

Kdo by měl být volebním lídrem? Vy, nebo Miroslava Němcová?
Debatu o jednotlivých lídrech jednotlivých kandidátek teprve začínáme stejně jako další strany. Takže si na to chvíli počkejte, ať se taky máte na co těšit.

Miroslava Němcová se tomu nebrání, pokud by do toho šla, ustoupíte jí?
Vnímám to a mám pocit, že ta diskuze v této chvíli začíná, nějaké názory jsem k tomu řekl a debata teď bude vedena. Musíme diskutovat i o lídrech jednotlivých regionů, protože diskuze musí být ucelená. Máme na ni čas, stejně jako ostatní strany.

Kdy budete mít jasno o kandidátkách?
Mělo by to být do začátku září. Tak, abychom se mohli zhruba osm týdnů věnovat plné předvolební kampani.

Kolik byste chtěli dát do kampaně peněz?
Mám nějaké rámcové představy a myslím si, že příští týden bude čas je dát dohromady a na úrovni vedení je řešit.

Pokud ODS do voleb nejde v dobré kondici, jste připraven na to, že co se týká Sněmovny to může být pro ni historický debakl?
ODS prochází zásadním a výrazně složitých obdobím. Za vlád Mirka Topolánka a Petra Nečase z řady důvodů vyklidila ideové pozice, které vždy hájila a byla v nich silným hráčem. Přišla tím o velkou část voličské struktury. Proto je třeba vrátit se k ideové podstatě politiky ODS a dokázat ji opět obnovit. Na druhou stranu je politika disciplína velmi vrtkavá, což jde vidět u TOP 09. Tato strana se ani ne před rokem potácela na hranici pěti procent, v řadě krajů se nedostala ani do zastupitelstev, pak přišly prezidentské volby a jim se podařilo výborně využít fenoménu Karla Schwarzenberga a zvednout preference o deset procentních bodů.

O očistění a návratu k ideové podstatě ODS se mluví delší dobu. Předčasné volby vám zkrátí čas na přesvědčování voličů, nepromarnila ODS čas, který na to měla?
Ta debata není v žádném případě o očištění, ODS dala jasně najevo, že se zbavila všech hráčů, kteří se kolem ní motali a kteří se snaží vždy motat kolem vládních stran, protože mají vliv. Mám pocit, že se tito lidé přeskupují k hradním stranám, což je logické. Problém ODS je ten, že musíme především nést jasný srozumitelný ideový program, který jsme schopni sdělit občanům a hájit ho. A nechodit do koalic, ve kterých neumíme program realizovat a platíme za kroky koaličních partnerů velmi vysoké ztráty.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz