ODS chce místo Němce Béma

  18:42aktualizováno  18:42
Praha, Mirošovice - Výkonná rada ODS definitivně schválila kandidátku pro podzimní volby do pražského zastupitelstva včetně volební jedničky. Nejžhavějším kandidátem na post příštího primátora je současný starosta Prahy 6 Pavel Bém. Pět kandidátů ODS, kteří vyhráli primárky ve svých obvodech, a užší vedení ODS ho zvolilo už o půlnoci z pátku na sobotu superlídrem Občanské demokratické strany pro komunální volby v Praze.

"Jsme tým, máme svého lídra a máme svého primátora, který svoji pozici zvládá dobře a má naši podporu," uvedl pro ČTK předseda pražské ODS Jan Bürgermeister.

Tento tým, zahrnující Bürgermeistera, Béma, současného pražského primátora Igora Němce a místopředsedu pražské organizace Radovana Šteinera, má podle něj ambice po vítězných volbách vstoupit i do vedení radnice. "Pátý zvolený lídr, starosta Prahy 3 Milan Český, chce zůstat ve své městské části," dodal Bürgermeister.

Výkonná rada ODS schválila také finanční dar 2,5 milionu korun na odstraňování povodňových škod. Peníze budou rovným dílem rozděleny mezi Prahu, Jihočeský, Středočeský, Ústecký a Plzeňský kraj.

Šéf volební kampaně ODS pro senátní a komunální volby Mirek Topolánek dodal, že o povodňový dar se sníží náklady na kampaň pro podzimní senátní a komunální volby, které již dříve neměly přesáhnout 20 milionů korun.

Bém má velkou šanci
Jelikož má ODS v hlavním městě stále velmi silnou pozici, má Bém velkou šanci usednout do křesla pražského primátora. Navíc má také silnou podporu předsedy Václava Klause. Klaus označuje Béma za osobu, která je mu v ODS jednou z nejbližších.

"Celou dobu směřovalo jednání právě k Bémovi. Například současný primátor Igor Němec si velmi stál za tím, aby se jedničkou stal on," řekl zdroj blízký vedení ODS. Němec se k rozhodnutí nechtěl nijak vyjádřit. "Mým úkolem jsou teď následky povodní a summit NATO," řekl. Spolu s Bémem a Němcem jsou členy volebního týmu ODS ještě starosta Prahy 1 a předseda pražské ODS Jan Bürgermeister, starosta Prahy 3 Jan Český a místopředseda pražské ODS Radovan Šteiner.

Bürgermeister se k tomu, jak vnímá své šance na post primátora v souvislosti se zvolením Béma, také nechtěl příliš vyjádřit. "Mým úkolem je vést ODS do vítězných voleb. Své ambice tomu podřizuji," uvedl Bürgermeister. Za prioritu svého možného působení v čele pražské radnice považuje Bém obnovu metropole zasažené povodněmi. "Město čeká pokus o okamžitý, co možná nejrychlejší návrat do normálního života, obnovení pražské dopravy, komunikací, průjezdnosti. Je to priorita a musí to být první cíl jak současného primátora, tak i toho budoucího," řekl.

Diskuse o superlídrovi ODS ovlivnily právě záplavy. Ty zřejmě uškodily hlavně Němcovi, kterému je vyčítáno špatné vystupování a informování během živelní katastrofy. Klaus o něm řekl, že není tou pravou charizmatickou osobností pro vedení Prahy. Bürgermeister oponoval, že pražská ODS ho nyní ve funkci podpořila.

Chvíli byl ve hře i ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček, kterému podle mnoha hlasů povodně naopak pomohly. Nakonec však na kandidátce není. Podle vedení ODS byla jeho nominace spíše gestem skupiny kolem bývalého primátora Jana Koukala.

Pražská ODS se již dlouho potýká s vnitřními problémy, které v červnu vyústily v odchod tehdejšího primátora Jana Kasla z vedení radnice i z ODS. Ten se o post primátora bude pokoušet znovu, za zády s novou stranou Evropští demokraté.

Sociální demokraté nominovali na primátora nynějšího ekonomického náměstka primátora Jiřího Paroubka. Ten prý s Bémem jako soupeřem počítal. "Myslím ale, že to proti mně bude mít těžké. Jako soupeře beru spíš ODS jako celek a udělám vše pro to, aby výsledek ČSSD byl co nejlepší," řekl.

Kandidátem Unie svobody je předseda klubu této strany v pražském zastupitelstvu Michael Hvížďala. Také lidovci vybrali šéfa svého klubu Mariána Hoška.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Bezvízová vstupenka na 10 let. Diplomatický pas může mít ministr i hejtman

Hašek ukázal v Rozstřelu diplomatický pas

Prezident České republiky, senátor, primátor Prahy či hejtman kraje - těm všem vydává ministerstvo zahraničních věcí...

Česko pokryla slabá vrstva sněhu, do terénu vyrazili silničáři

Ranní Jihlava pokrytá prvním letošním sněhem. (19. listopadu 2018)

Na většině území Česka v noci na pondělí sněžilo. Ranní teploty se pohybovaly kolem nuly, sníh mohl vzhledem k nízkým...

Nepečujeme o demokracii denně a prohráváme budoucnost, varuje historik

Katolický kněz, pedagog a církevní historik Tomáš Petráček hovoří k lidem před...

Katolický kněz, vysokoškolský pedagog a církevní historik Tomáš Petráček ze současného stavu české společnosti viní...

Najdete na iDNES.cz