Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS chce, aby za televizi platil každý

  13:48aktualizováno  13:48
Poplatky za rozhlas a televizi by měly platit všechny domácnosti, bez ohledu na to, zda mají přijímač nebo ne. S tímto návrhem přišli do kulturního výboru sněmovny poslanci ODS. Navrhli zachovat dnešní výši poplatků, tedy 37 korun měsíčně za rozhlas a 75 korun za televizi.

Vládní politici jejich iniciativu v debatě výslovně neodmítali, přiznali ale, že je zaskočila.

Koalice nadále žádá, aby se poplatky zvedly, a to na 45, respektive 95 korun měsíčně. Výbor nakonec do 11. února diskusi přerušil, do té doby poslanci zkusí najít kompromis mezi představami ODS a vládních stran.

Sněmovna má o poplatkovém zákonu rozhodnout na únorové schůzi.
 
Dnešní praxe je taková, že koncesionářské poplatky platí domácnosti, které mají televizní a rozhlasový přijímač. Řada lidí to ale obchází. Prokázat někomu, že televizi má, a přesto neplatí, je totiž obtížné. Podle některých téměř nemožné.

ODS: Platit má i policie a armáda
Návrh ODS by tedy znamenal zcela nový princip. Někteří poslanci hovoří o nové plošné dani. Občanští demokraté tvrdí, že na současný stav doplácejí poctiví lidé, kteří platí.

ODS chce, aby zákon určil, že poplatky budou platit všichni lidé starší 18 let. Z návrhu, který má ČTK k dispozici, ale vyplývá, že osvobozeni by byli mimo jiné lidé žijící ve společné domácnosti s někým, kdo už platí. Povinnost by se tak vztahovala v zásadě na každou domácnost, ne na všechny jednotlivce.

ODS pamatuje na osvobození slepců, sluchově postižených a sociálně slabých, jejichž čistý příjem nedosahuje ani 1,4násobku životního minima. Ti ale neplatí poplatky ani dnes.

Nově však návrh ODS předpokládá, že bude platit i policie a armáda. Pro podnikatele však dál počítá s principem, že platí ten, kdo vlastní přijímač.

V návrhu je také inflační doložka, tedy povinnost vlády zvýšit poplatky, pokud inflace dosáhne aspoň tří procent. Počítá i s pokutou až 15 tisíc korun pro ty, kteří neplatí a dosáhli osvobození od poplatků lží.

Spornou otázku reklamy v ČT a ČRo iniciativa ODS neřeší. Občanští demokraté ale dlouhodobě prosazují, aby reklama z veřejnoprávních médií výhledově úplně zmizela.

Janeček: Návrh má možná dobrý základ
Ředitel veřejnoprávní televize Jiří Janeček v rozpravě prohlásil, že návrh ODS má možná dobrý základ.

Ke zvážení nabídl myšlenku, zda by nebylo možné, aby se povinnost platit vztahovala skutečně na každého plnoletého a televizní poplatek by pak činil třeba 30 korun měsíčně. Podrobněji ale návrh ODS nekomentoval.

Když neprojde náš návrh, nebude nic
Poslanci ODS dali při jednání výboru najevo, že pokud jejich pozměňovací návrh sněmovna nepřijme, budou všichni občanští demokraté hlasovat proti celému zákonu. Vzhledem k tomu, že i komunisté jsou nyní proti zvýšení poplatků, koalice by při své těsné většině a občasné vnitřní nejednotnosti zákon vůbec nemusela prosadit.

Zástupci ČT i televizní rady přitom varují, že pokud veřejnoprávní televize brzy nezíská vyšší příjmy, bude muset omezovat původní tvorbu a žít z repríz.

Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) také návrh ODS předem neodmítl. V zásadě je podle něj pravda, že nemá smysl zvyšovat poplatky, když ČT a Český rozhlas (ČRo) nedostanou do ruky účinný nástroj, jak je od lidí také vybrat.

Předseda klubu KDU-ČSL a mediální komise sněmovny Jaromír Talíř prohlásil, že návrh ODS zatím poslanci vůbec nestačili prodiskutovat. Nezavrhuje ho, ale je to podle něj zatím "nápad jednoho poslaneckého klubu". Zeptal se také, zda občanští demokraté spočítali, o kolik by si ČT jejich návrhem přilepšila.

Petr Pleva z ODS odhadl, že by to bylo zhruba 400 až 500 milionů korun ročně. Nyní podle něj platí asi 70 procent domácností, ačkoli televizor a rozhlasový přijímač má 99 procent.

Taťána Fischerová z klubu US-DEU míní, že v tuto chvíli by bylo lepší poplatky zvýšit a další věci zvažovat později. V kuloárech někteří koaliční poslanci vyjadřovali obavy, že návrh ODS je tak radikální, že sněmovna se v únoru neshodne na ničem.

Výbor pro kulturu ustavil pracovní komisi složenou ze zástupců všech stran. Mají asi 14 dnů na to, aby našli kompromis.

Dobrovolné konto nepomohlo
Česká televize se snažila sama vylepšit situaci a začátkem ledna zřídila konto, kam mohou lidé přispívat dobrovolně. Za prvních zhruba čtrnáct dnů však přišlo na konto jen několik stovek korun.

Koalice a původně i Pleva již dříve přišli s návrhem takzvané pozitivní fikce, zákon by považoval za poplatníky všechny poplatníky, a kdo by platit nechtěl, musel by přinést notářsky ověřené prohlášení, že nevlastní televizor či rozhlasový přijímač. - více zde

Podle odhadů České televize nyní poplatky neodvádí kolem 400 tisíc domácností, a televize tak ročně přichází o 360 milionů korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...

Pospíšil míří do čela TOP 09. Kalousek říká, že nebude nástupci škodit

Miroslav Kalousek, končící předseda TOP 09, a europoslanec Jiří Pospíšil, který...

Miroslav Kalousek končí v čele TOP 09. Strana, kterou založil spolu s Karlem Schwarzenbergem, si po propadu ve volbách...Najdete na iDNES.cz