Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS: Česko by mělo chtít v unii víc

  14:08aktualizováno  14:08
ODS je znepokojena postojem české vlády k summitu o euroústavě. Stínový ministr zahraničí Jan Zahradil se domnívá, že premiér pojede do Říma jen s minimálními požadavky a bez ohledu na návrhy opozice. Kabinet podle něj považuje za hlavní problém počet komisařů a skutečně kontroverzní body pomíjí.

Občanským demokratům se nelíbí ani to, že poslanci Evropského parlamentu začali jednat o návrhu euroústavy ještě před přijetím nových členských států.

"Tento přístup považujeme za nesprávný a dokonce škodlivý pro budování vzájemné důvěry mezi stávajícími a novými členy EU," citoval Zahradil z dopisu, který strana zaslala předsedovi EP Patu Coxovi.

Jan Zahradil je jedním z 24 českých pozorovatelů ve Štrasburku.

Klaus na summit nepojede
Prezident Václav Klaus změnil plány. O víkendu nepojede do Říma na summit o ústavě Evropské unie. Česko bude zastupovat premiér Vladimír Špidla. Dohodli se na tom na zasedání vlády, na kterém ministři rovněž schválili mandát české delegace.

ÚSTAVA EVROPSKÉ UNIE

Špidla byl u Klause kvůli euroústavě
Hlavní body návrhu evropské ústavy
Klaus po jednání prohlásil, že se římské konference nezúčastní hlavně kvůli tomu, že by mohl vystoupit jen s krátkým, tříminutovým projevem.

"Ponechám předsedu vlády, aby tam stanovisko, které jsme si přeci jen měli šanci trochu sladit, přednesl sám," řekl prezident. O tom, že se s ministry v názorech na podobu euroústavy zcela neshoduje, se zmínil ještě několikrát.

PRIORITY ČESKÉ REPUBLIKY

Česká vláda považuje za své priority při jednání o budoucím uspořádání EU čtyři body:
- složení Evropské komise
- předsednictví v Evropské radě
- definici kvalifikované většiny pro hlasování
- problematiku Společné bezpečnostní a obranné politiky.

Mandát vymezuje pozice České republiky k otázkám, které určila předsednická Itálie. Vypočítává i další české priority. Přinášíme plné znění mandátu.

"Respektuji to, že vláda přijala materiál s dovětkem, že se jedná o úvodní mandát, který bude dál specifikován a bude nepochybně ovlivněn jednáním parlamentu, aby byl nalezen v naší zemi širší konsensus. To je rozumné a užitečné," dodal.

Premiér Špidla připomněl, že je ještě dost času na to, český postoj vyladit.

"Naším záměrem je podepsat takový text, který bude v Česku ratifikovatelný. Jednání teprve začíná a dají se očekávat významné zvraty a změny. Česká republika dává přednost kvalitě, neklade si žádný limit," uvedl ministerský předseda.

Itálie chce ústavu do zimy
Mandát české delegace obsahuje stanovisko k otázkám, které by měly být na konferenci projednány na návrh Itálie. Ta tento půlrok unii předsedá. Itálie si představuje, že evropská ústava bude přijata do konce roku.

Navrhla, aby se o víkendu jednalo jen o předem stanovených okruzích. Mezi nimi je systém rotačního předsednictví v radě ministrů, role a postavení ministra zahraničí EU a společná bezpečnostní a obranná politika EU.

Jednat se má také o odkazu na křesťanské hodnoty v preambuli ústavy, způsobu výpočtu a aplikace kvalifikované většiny, složení Evropské komise a postavení a kompetencích předsedy Evropské rady.

Je ale pravděpodobné, že na konferenci budou vzneseny i další, nedořešené otázky. Návrh mandátu proto obsahuje i české stanovisko u otázek, které by mohly být otevřeny, ač se to zatím nepředpokládá.

Kabinet projednal i koncepci směřování Česka v rámci EU.

ČR hledala strategii s Belgií
Pozice pro mezivládní konferenci si náměstek ministra zahraničí Jan Kohout v úterý vysvětloval se svým belgickým protějškem, státním tajemníkem pro evropské záležitosti Jacquesem Simonetem.

Belgie i Česko jsou ve skupině menších států s podobným názorem na konečnou podobu ústavy EU. Belgie je ale náchylnější klonit se v některých otázkách k francouzským postojům.

Soudí třeba, že menší Evropská komise, kde by část komisařů neměla hlasovací právo, by byla efektivnější. Pro Prahu je to nepřijatelná představa. "Zakládá dvojí evropské komisaře a nerovnoprávné postavení," vysvětlil Kohout.

Prezident Václav Klaus diskutoval s vládou o mandátu, s nímž česká delegace zamíří na summit o ústavě EU. (1. října 2003)

Prezident Václav Klaus diskutoval s vládou o mandátu, s nímž česká delegace zamíří na summit o ústavě EU. (1. října 2003)

Prezident Václav Klaus diskutoval s vládou o mandátu, s nímž česká delegace zamíří na summit o ústavě EU. (1. října 2003)

Autoři: , ,


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Hyundai i10 1,0   Family +
Hyundai i10 1,0 Family +

r.v. 2017, naj. 3 482 km, benzín
177 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz