Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS a VV se přetahují s TOP 09 o zvýšení poplatku u lékaře na 50 korun

  10:20aktualizováno  11:02
Experti TOP 09, kteří vyjednávají o budoucí podobě zdravotnictví, navrhují zvýšení poplatků u praktického lékaře a na ambulanci z třiceti na padesát korun. V plné výši by si pacienti měli v lékárnách platit také některé léky. V nemocnici i na pohotovosti by zaplatili rovnou stovku. ODS ani VV se návrhy nelíbí. O poplatcích chtějí ještě jednat.
Již před volbami TOP 09 upozorňovala, že spoluúčast pacientů by se měla zvednout.

Již před volbami TOP 09 upozorňovala, že spoluúčast pacientů by se měla zvednout. | foto: Profimedia.cz

Jednat se bude o navýšení regulačního poplatku u praktického lékaře a na ambulanci z třiceti na padesát korun, o hrazení léků do padesáti korun i o platbě za lůžko a na pohotovosti, která by měla pacientům z peněženky nově vytáhnout stokorunu. Naopak zlevnit by mohly recepty v lékárnách, kde by se již neplatilo 30 korun za položku na receptu, ale 30 korun za celý recept.

"Za hospitalizaci se dnes platí šedesát korun a mohla by to být stokoruna, za lékařskou službu první pomoci se dnes platí devadesát korun a mohla by to být rovněž stokoruna," řekl Právu lékař a vyjednávací expert za TOP 09 Vladimír Pavelka.

Podle deníku Právo je to návrh celé trojkoalice ODS, TOP 09 a VV. Vyjednávací expert za ODS a exministr zdravotnictví Tomáš Julínek ale tvrdí, že je to jen návrh TOP 09.

Již před volbami TOP 09 upozorňovala, že spoluúčast pacientů by se měla zvednout z dnešních šestnácti procent (většinou se to týká doplatků na léky) na evropskou úroveň 25 procent.

Julínek: Ať poplatky zůstanou tak, jak jsou

"ODS tento návrh neodsouhlasila. V rámci našeho vyjednávacího týmu to bylo pouze řečeno, ale zatím jsme o tom nejednali. Bude o tom vyjednávat zřejmě ká devítka, stejně se chystáme i na debatu o položce na receptu," uvedl pro iDNES.cz Julínek s tím, že zvyšování poplatků mu přijde zbytečné.

"ODS nevidí žádný důvod na poplatcích něco měnit. Nikdy jsem nechtěl, aby poplatek sloužil jako primitivní zdroj peněz pro zdravotnictví. Proto není třeba jej zvyšovat na padesát korun. Ta částka se může zvýšit jen tehdy, pokud se sníží citlivost a poplatek ztratí svou regulační funkci, což se nestalo," dodal Julínek.

Podle něj se K9 na zvýšení poplatků nakonec neshodne. "Mám obavu, že nakonec projde jen jednotná cena za recept a budou nám scházet peníze," dodal.

Poplatky by se podle něj měly nyní nechat nezměněné a jejich účinnost by se měla vyhodnotit až za rok či dva. K9 se podle Julínka musí zaměřit naopak na jiné věci. "Spíše by se mělo pracovat na reformních krocích, které lidem něco přinesou. Primárně chci řešit zadlužené zdravotnictví," uzavřel.

Věci veřejné: Řeší se úsporné hledisko, ale sociální chybí

Ani podle ekonomického experta Věcí veřejných Kamila Jankovského se nejedná o rozhodnutí expertů na zdravotnictví v rámci celé koalice, ale tyto nápady jdou z dílny TOP 09. "V žádném případě k žádným jednáním o těchto věcech nedošlo," vzkázal.

Jankovský doplnil, že mezi experty se sice jedná o úsporných variantách, některým vyjednavačům ale chybí sociální hledisko.

"Zachovat stávající stav také není dobrý návrh. Rádi bychom upravili poplatky, které nejvíce dopadají právě na chronické pacienty, již užívají drahé léky," míní Jankovský.

Dobrá varianta podle něj je zrušit poplatky za položky na receptu, ztracené peníze ve zdravotnictví by kompenzoval hrazením levných léků pacientem.

"Pro nás je možná také debata o vyšších poplatcích v pohotovostních lékárnách, kterých je málo, jsou špatně dostupné a mají vyšší náklady na noční provoz. Možnost vybírání poplatků by však měly mít tyto lékárny samy," dodal.

Jste pro zvýšení poplatku u praktického lékaře na 50 korun?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. července 2010. Anketa je uzavřena.

NE 10022
ANO 3468


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz