Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS a ČSSD změnily pravidla obecních voleb

  12:20aktualizováno  12:20
ODS a ČSSD pokračují v plnění opoziční smlouvy a prosadily v Poslanecké sněmovně vládní návrh volebního zákona. Do zastupitelstev se nyní dostanou jen ti, co získají více než pět procent hlasů. Zákon rovněž ztěžuje pozici nezávislých kandidátů, a naopak posiluje strany, které získají nejvíc hlasů.
Předlohu podpořilo 118 ze 173 přítomných poslanců a 53 jich bylo proti.

Co vlastně říká dodatek k opoziční smlouvě, pokud jde o komunální volby?

"U obcí a měst je cílem provedení úpravy zákona na základě existujících zkušeností a dosažení vyšší stability zvolených orgánů s tím, že bude zavedena uzavírací klauzule

- dojde ke změně metody rozdělování mandátů tak, aby nedocházelo k nerovnému vztahu mezi počtem získaných hlasů a získaných mandátů

- bude zvýšen počet zastupitelů, po jejichž odstoupení dojde k vypsání nových voleb tak, aby nové volby byly vyhlášeny, pokud počet členů zastupitelstva poklesne pod hranici usnášeníschopnosti

- bude zvýšeno procento hlasů pro kandidáta umožňující změnu pořadí na kandidátce."

Úplnou novinkou je zavedení pětiprocentní hranice potřebné ke zvolení i ve volbách do obecních a městských zastupitelstev. Tahle podmínka zatím platí jen u voleb do Poslanecké sněmovny a do krajů.

"Při volbách do zastupitelstev obcí ji považuji za přímý nesmysl," prohlásil poslanec Tomáš Kvapil z KDU-ČSL. Připomněl, že při obecních volbách občan nemusí hlasovat jen pro jednu stranu - může si vybírat jednotlivé kandidáty z různých kandidátních listin a sestavit tak "své" zastupitelstvo.

"Bude-li pětiprocentní uzavírací klauzule přijata, bude to fakticky znamenat, že nezávislí kandidáti budou vyloučeni z toho, aby se do zastupitelstva obcí vůbec mohli dostat," dodal v úterý Kvapil.

Nový způsob přepočtu odevzdaných hlasů na křesla na radnicích, stejný jako u voleb do Poslanecké sněmovny, je výhodnější pro spolky, které získají nejvíc hlasů (v místních volbách to však nemusí být vždycky politické strany, ale třeba i sdružení nezávislých kandidátů).

Poslanec Miroslav Beneš z ODS řekl, že systém staví silné a slabé strany na stejnou úroveň: "To znamená, že na získání jednoho mandátu je potřeba zhruba stejného počtu hlasů." Dosavadní systém slabší strany spíš zvýhodňoval.

Vládní důvodová zpráva k zákonu ovšem říká, že nová metoda je "zejména při menších volebních obvodech podstatně výhodnější pro volební strany s nejvyšším počtem získaných hlasů."

Mimořádně důležité bude, jestli se obec nebo město rozdělí na menší volební obvody. O tom před volbami rozhodne zastupitelstvo. Příklad: zastupitelstvo padesátitisícového města může vypadat úplně jinak, když se bude volit 40 zastupitelů v jednom volebním obvodu, anebo se město rozdělí na deset obvodů a v každém se zvolí 4 zastupitelé.

Návrh volebního zákona - v očích ODS a ČSSD - dodatku opoziční smlouvy vcelku odpovídá. Jen poslední bod dohody se asi nenaplní: Pravidla pro preferenční hlasy (které však v praxi stejně na pořadí kandidátů mnoho nezmění), zůstávají stejná.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz