Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odřízněte Islámský stát od peněz, řekl Štěch. Hrozbou jsou „osamělí vlci“

  14:09aktualizováno  17:15
Senátoři vyzvali vládu, aby urychlila kroky ke zvýšení ochrany hranic České republiky a schengenského prostoru. Žádají ji také vládu, aby je informovala, jak budou nelegální imigranti deportováni mimo území ČR. Ministr vnitra Milan Chovanec senátorům řekl, že největší bezpečnostní hrozbu představují útočící teroristé, jimž se říká „osamělí vlci“.

Předseda Senátu Milan Štěch hovoří s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který přednesl informacio bezpečnodstních rizicích pro ČR | foto: ČTK

Nemá informace o tom, že by podobný útok jako v Paříži bezprostředně hrozil v ČR. Nárůst hrozby terorismu podle ministra vnitra neznamená ani to, že takzvaný Islámský stát zařadil Česko do takzvané koalice ďáblů. Bezpečnostní rada státu bude ale podle Chovance projednávat návrhy, které by měly upravit pravomoci tajných služeb.

Podle textu, který dal senátorům, představují další rizika radikalizace části společnosti s pomocí krajní pravice či zavlečení terorismu v souvislosti se současnou migrační vlnou. „Bylo by naivní si myslet, že islamisté nezneužijí migrační proud, aby sem dostali bojovníky,“ řekl ministr.

Horní komora parlamentu se na svých usneseních vůči vládě shodla po tříhodinovém projednávání mimořádně zařazeného bodu Bezpečnostní rizika po teroristickém útoku v Paříži. O projednávání požádal místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

Kuberův návrh podat žalobu na kvóty v Senátu neprošel

Neprošel návrh senátora Jaroslava Kubery z ODS, aby se česká vláda připojila ke slovenské žalobě ve věci kvót pro rozdělení imigrantů do Evropy. O to, aby se i Česká republika připojila k žalobě na kvóty, dlouhodobě usilují opoziční občanští demokraté a na sobotním jednání vlády se o tom ostatní ministry neúspěšně snažil přesvědčit také ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš (více zde).

Pro Kuberův návrh, aby i Česká republika zažalovala kvóty rozdělující uprchlíky mezi země Evropské unie, bylo 20 senátorů, 33 bylo proti, zdrželo se 20 členů horní komory parlamentu (více zde).

Rozhodnutí senátorů uvítal premiér Bohuslav Sobotka. Opačný výsledek hlasování by podle něj vedl Česko do izolace.

Je nutné odříznout Islámský stát od peněz, řekl Štěch

Předseda Senátu Milan Štěch mluvil o tom, že k řešení příčin migrační krize je nutné odříznout takzvaný Islámský stát od zdrojů jeho financování.

„Nebude-li financován, nebude mít z čeho pořizovat zbraně, střelivo a další. Nikdo mu to zadarmo nedá, ani z náboženského, ani z ideologického přesvědčení,“ řekl Štěch.

Nakonec se senátoři shodli na několika doporučeních vládě. „Senát žádá vládu ČR o urychlení legislativních kroků ke zvýšené ochraně hranic ČR a schengenského prostoru, jakož i obyvatel České republiky, proti nelegální migraci,“ zní jedno z nich , které navrhl senátor za ČSSD Miroslav Antl.

Hladce prošel i Štěchův návrh, podle nějž senátoři považují za nezbytné, aby byla řešena samotná příčina migračních toků, a to všemi prostředky, v místech, ze kterých lidé prchají, a nejenom přerozdělováním uprchlíků. Na návrh šéfa Senátu kývli členové horní komory parlamentu i na výzvu české vládě, že se má zasazovat o vznik „široké mezinárodní koalice nezbytné pro úspěšný boj proti původcům terorismu“.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz