Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci Temelína blokovali pět hodin hraniční přechody

  21:13aktualizováno  21:13
Rakouští odpůrci Temelína přesně po pěti hodinách a jedné minutě ukončili blokády tří přechodů s Českou republikou. Bezprostředně po odjezdu traktorů z přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště, které přehrazovaly vozovky, se daly do pohybu kolony vozidel čekajících na obou stranách hranice na odbavení. Organizátoři akci hodnotí jako úspěšnou, ve Dvořišti, Studánkách a Přední Výtoni, kde se blokáda uskutečnila, se podle nich sešlo na šest tisíc lidí.
Doporučení policie:
"Doporučujeme turistům, aby v době blokády využili hraniční přechody České Velenice - Gmünd, Halámky - Neunagelberg a Nová Bystřice - Grametten. Všechny mají nepřetržitý provoz a jsou určeny pro osobní a nákladní automobily, autobusy, motocykly, cyklisty i pěší," řekla v pátek jihočeská policejní mluvčí Martina Kolářová. "Využít lze i hraniční přechody Nové Hrady - Pyhrabruck, a Slavonice - Fratres s provozem od 6 do 22 hodin. Oba jsou určeny pro osobní automobily, motocykly, cyklisty a pěší, přechod Slavonice pak i pro autobusy," dodala.

Hodinu před ukončením blokády hraničního přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště se demonstranté pomalu rozcházeli. Vydrželo jich zhruba tři sta, v poledne přitom přijelo na přechod dva tisíce lidí. Hranici však stále blokovaly desítky traktorů.

"Neblokované" přechody zažívaly větší nápor. Například v Gmündu - Českých Velenicích se do České republiky vytvořila asi kilometrová fronta.

Do Dvořišti se sjelo zhruba dva tisíce lidí
Více než hodinu před zablokováním přechodu vyrostla kolem budov celnice Wullowitz - Dolní Dvořiště řada stánků rakouských ekologických organizací a jejich aktivisté rozdávali propagační materiály odmítající Temelín a jadernou energetiku. Účastníci blokády všech věkových kategorií včetně rodin s dětmi na místo přijížděli jak vlastními auty, tak i pendlujícími autobusy.

Do Dvořiště se sjelo zhruba dva tisíce demonstrantů. Korzovali  jinak přísně střeženým hraničním pásmem a popíjejí pivo a jedí klobásy. Všichni byli označeni žlutými nápisy Stop Temelín či Atomovou energii NE! v češtině i v němčině. Hraniční přechod blokovala téměř stovka traktorů.

"Na kruhovém objezdu u Freistadtu naši policisté informují turisty o uzavření hranice a doporučují jim k cestě do Česka použít sousední přechody," řekl ČTK příslušník rakouské pasové kontroly ve Wullowitz.

Demonstranté v Dolním Dvořišti rozdávali velké žluté letáky, které ubezpečovaly, že blokáda není zaměřena proti obyvatelům České republiky, ale proti nezodpovědné jaderné politice české vlády.

"Máme z Temelína strach, neboť máme v paměti strašné následky havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Myslím si, že i přes dobré vztahy s našimi českými sousedy na to musíme důrazně a nahlas upozornit," zdůvodnil pro ČTK svou účast na blokádě starosta nedalekého Leopoldschlagu Alois Böhm.

Čeští celníci a pohraničníci v Dolním Dvořišti normálně odbavují, neboť podle jejich názoru akci nevyhlásili. Zahraniční turisté však nedbají jejich varování, že rakouský přechod je uzavřen, a musejí otáčet své vozy a vracet se.

"Čeští policisté informují turisty o blokádě hraničních přechodů a možnostech objížděk. Posílili jsme také služby na sousedních 'neblokovaných' hraničních přechodech, podle posledních informací zde odbavení probíhá plynule a bez problémů," charakterizoval situaci na české straně hranice zástupce ředitele jihočeské policejní správy Josef Kuchař.

Blokáda začala za minutu dvanáct i na hraničním přechodu Guglwald - Přední Výtoň, který se stal rázem zcela neprůjezdným. Přechod zatarasilo sedm traktorů a demonstranté drží transparent: Stop Temelínu! Těžké traktory zůstanou podle vyjádření organizátorů na přechodu až do sedmnácté hodiny.

Hejtman Pühringer: Česko by mělo brát ohledy na dobré sousedské

Blokované přechody:
Sobotní blokáda postihla hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště používaný jako hlavní v celé oblasti, dále Weigetschlag - Studánky procházející přes Vyšebrodský průsmyk a Guglwald - Přední Výtoň u Lipenské nádrže.
vztahy
Česká vláda by podle hornorakouského zemského hejtmana Josefa Pühringera měla mít ve vztahu k jaderné elektrárně Temelín více odpovědnosti a ustoupit od bezohledné a arogantní politiky, kterou vůči Rakousku uplatňuje v posledních dnech.

"Obyvatelé Horních Rakous jsou postupem české vlády zděšeni a lidé spojení v Česku s bezpečností jaderných elektráren by měli vzít v úvahu, že spuštění Temelína by třeba podle německého práva nebylo možné. Jestliže chce Česko vstoupit do evropského domu, musí respektovat domovní řád, který v něm platí. A přitom také brát ohledy na dobré sousedské vztahy. A to je paragraf jedna 'domovního řádu' Evropské unie," zdůraznil Pühringer pro ČTK.

Poslanec hornorakouského zemského sněmu Otto Gumpingera tvrdí, že nelze vyloučit opakování dalších blokád hranic s cílem zabránit uvedení Temelína do provozu. "Záleží na stanovisku Německa, zda se k našim protestům připojí. Pokud ano, mohlo by třeba dojít i k zablokování všech hraničních přechodů mezi Rakouskem a Německem na jedné a ČR na druhé straně," prohlásil Gumpinger.

Blokáda začala symbolicky za minutu dvanáct

Čas zahájení blokády "za minutu dvanáct" podle zemského hejtmana Josefa Pühringera naznačuje, že jde o jednu z posledních možností ke změně rozhodnutí české vlády o uvedení Temelína do provozu.

"Od sobotních 11:59 do 17:00 nebude moci hornorakousko- jihočeské hranice přejet žádné motorové vozidlo; výjimkou budou vozy záchranné služby, hasičů, exekutivy, sdělovacích prostředků a politiků, kteří se budou chtít této akce zúčastnit," uvedl Pühringer, který také stojí v čele ekologické Občanské iniciativy pro životní prostředí  se sídlem v Českých Budějovicích.

"Doufám, že demonstrací a blokádou můžeme obyvatelstvo v Česku vyburcovat a přesvědčit o tom, že pociťujeme Temelín jako skutečné ohrožení a že ukvapená aktivace vyvolává velkou obavu a starost," uvádí ve svém prohlášení Pühringer a s nelibostí konstatuje, že česká média, stejně jako dříve, označují obavy rakouské strany za hysterické.

Za neslýchanou aroganci Pühringer pociťuje výrok českého premiéra Miloše Zemana, že na prohlášení rakouské vlády oficiálně neodpoví, ale že odpoví činy, a to aktivací Temelína během příštích 14 dnů. "Takovým nedemokratickým chováním se Česko samo diskvalifikuje. Kdo chce do Domu Evropa, musí dodržovat domovní pořádek," prohlásil hornorakouský zemský hejtman.

Rakouská  policie se nechystá zasáhnout
Podle mluvčího rakouského ministerstva vnitra se rakouská  policie nechystá zasáhnout proti účastníkům demonstrace a blokády, protože tyto akce jsou řádně ohlášené. Postup rakouských bezpečnostních orgánů tedy bude obdobný jako například letos v červnu, kdy rakouští ochránci životního prostředí zablokovali dálnici vedoucí přes Brennerský průsmyk. Také tehdy se aktivita policie omezovala na všeobecný bezpečnostní dohled

Šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost pozvala Pühringera do Temelína
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová pozvala hornorakouského zemského hejtmana Josefa Pühringera k návštěvě temelínské elektrárny. Drábová mu napsala, že ví o jeho obavách a chce mu přímo v elektrárně ukázat opatření, která tam byla učiněna pro to, aby bezpečnost byla co nejvyšší.

Rakousko chce držet Česko Temelínem v šachu
Kancléř Wolfgang Schüssel v úterý podmínil vstup Česka do unie dodržováním bezpečnostních a ekologických standardů v elektrárně. Neuvedl však, čím elektrárna nevyhovuje a jaké standardy přesně má na mysli. Prezident Václav Havel v telefonickém rozhovoru se svým rakouským protějškem Thomasem Klestilem zopakoval, že nevidí důvod ke spojování otázky bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín s členstvím České republiky v Evropské unii.

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Jedna z rakouských účastnic sobotní blokády hraničního přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště. Blokády se zde zúčastnilo více než dva tisíce odpůrců jaderné elektrárny Temelín. (2. září 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz