Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci režimů dostali šanci na odškodné

  14:11aktualizováno  14:11
Praha - Aktivní odpůrci nacistické zvůle, ale také vězni komunistického režimu se mohou brzy dočkat finančního odškodnění. Sněmovnou totiž prošel návrh zákona, který odbojářům přiřkne podle délky činnosti nebo pobytu ve vězení a újmě na zdraví až 120 tisíc korun.

Disidenti a političtí vězni z let 1948 až 1990 se v případě, že návrh schválí i Senát a podepíše prezident, dočkají obdobné finanční pomoci jako bojovníci proti nacistické zvůli.

Původně se počítalo jen s odpůrci nacismu. Odškodnění odbojářů komunistických navrhla skupina pravicových poslanců v čele s Markem Bendou z ODS a prosadila jeho zařazení do návrhu zákona.

Na odškodnění nejsou peníze
Bývalí vězni éry komunismu, ale také vdovy a vdovci po nich pozůstalí, si budou muset počkat na peníze o něco déle než bojovníci proti nacismu na domácí frontě.

"V tuto chvíli bychom na to skutečně ve státním rozpočtu nenašli prostředky," konstatoval poslanec Radim Turek ze sociální demokracie, autor původního návrhu zákona, který se týkal jenom boje proti fašismu.

Marek Benda, který odškodnění i politických vězňů požadoval, odhaduje rozpočet zhruba na 1,2 až 1,5 miliardy. "Jsou to ale jen předběžné odhady z ministerstev," poznamenal.

Mluvčí ministerstva financí Libor Vacek vylučuje, že by se tyto peníze mohly najít ještě v letošním rozpočtu. "Na to je příliš pozdě. Vidím to až na příští rok," uvedl.

Peníze budou rozděleny mezi zhruba pět tisíc lidí, kteří byli z politických důvodů vězněni v komunistických věznicích a posíláni na těžké práce do uranových dolů, začátkem příštího roku kompenzace za své útrapy.

Přes 120 tisíc korun by měli dostat vězni z jáchymovských uranových dolů či někdejší disidenti, jakým byl například prezident Václav Havel. Jak se zákon vypořádá s lidmi, kteří byli vězněni za komunismu, ale později se vrátili do vedoucích pozic totalitního režimu, není zatím jasné.

"Je to symbolické gesto státu, které sice zdaleka všechno nenahradí, ale aspoň říká: ano, my si ceníme, že jste něco dělali," řekl Marek Benda.

Spojení dvou skupin odbojářů vyvolalo debaty
Právě propojení obou skupin odbojářů - jak protinacistických, tak  antikomunistických - v jednom zákoně vyvolalo zkraje roku v parlamentu vášnivé diskuse.

Předkladatel původního návrhu Radim Turek (ČSSD) se totiž domníval, že je třeba udělat nejprve tečku za druhou světovou válkou a že odškodnění politických vězňů za komunismu není připraveno organizačně ani finančně.

Nyní se však zdá, že už se s touto změnou levicoví politici částečně smířili, aby se zahájení výplat dál neodkládalo. "Nic jiného mi nezbude," řekl Turek. Předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný podporuje myšlenku kompenzovat obě skupiny najednou.

"Druhý a třetí odboj vždycky patřily v některých věcech k sobě, protože oba dva bojovaly za národní svobodu a demokracii. Řada lidí z druhého odboje byla poslána do komunistických věznic. Takto se odškodnění jen urychlí," poznamenal Drobný.

Odškodnění by měl určitě dostat například Rudolf Hušák, který strávil v komunistických věznicích patnáct let, během nichž pracoval v uranových dolech. "Já jsem člověk, který se nenechal zavřít, aby bral nějaké odměny, ale potom všem mě to může taky nějak pomoci. Významná podpora to bude pro lidi nemocné, kteří své důchody běžně utratí za léky a léčbu," říká Hušák.

V případě politických vězňů z dob komunismu poslanec Turek navrhl, aby dostali polovinu částky, na kterou budou mít nárok protinacističtí bojovníci - tedy 60 tisíc korun. Argumentoval tím, že už částečně odškodněni byli - za zdravotní újmy, a navíc dostali přilepšení k důchodu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz