Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci režimů dostali šanci na odškodné

  14:11aktualizováno  14:11
Praha - Aktivní odpůrci nacistické zvůle, ale také vězni komunistického režimu se mohou brzy dočkat finančního odškodnění. Sněmovnou totiž prošel návrh zákona, který odbojářům přiřkne podle délky činnosti nebo pobytu ve vězení a újmě na zdraví až 120 tisíc korun.

Disidenti a političtí vězni z let 1948 až 1990 se v případě, že návrh schválí i Senát a podepíše prezident, dočkají obdobné finanční pomoci jako bojovníci proti nacistické zvůli.

Původně se počítalo jen s odpůrci nacismu. Odškodnění odbojářů komunistických navrhla skupina pravicových poslanců v čele s Markem Bendou z ODS a prosadila jeho zařazení do návrhu zákona.

Na odškodnění nejsou peníze
Bývalí vězni éry komunismu, ale také vdovy a vdovci po nich pozůstalí, si budou muset počkat na peníze o něco déle než bojovníci proti nacismu na domácí frontě.

"V tuto chvíli bychom na to skutečně ve státním rozpočtu nenašli prostředky," konstatoval poslanec Radim Turek ze sociální demokracie, autor původního návrhu zákona, který se týkal jenom boje proti fašismu.

Marek Benda, který odškodnění i politických vězňů požadoval, odhaduje rozpočet zhruba na 1,2 až 1,5 miliardy. "Jsou to ale jen předběžné odhady z ministerstev," poznamenal.

Mluvčí ministerstva financí Libor Vacek vylučuje, že by se tyto peníze mohly najít ještě v letošním rozpočtu. "Na to je příliš pozdě. Vidím to až na příští rok," uvedl.

Peníze budou rozděleny mezi zhruba pět tisíc lidí, kteří byli z politických důvodů vězněni v komunistických věznicích a posíláni na těžké práce do uranových dolů, začátkem příštího roku kompenzace za své útrapy.

Přes 120 tisíc korun by měli dostat vězni z jáchymovských uranových dolů či někdejší disidenti, jakým byl například prezident Václav Havel. Jak se zákon vypořádá s lidmi, kteří byli vězněni za komunismu, ale později se vrátili do vedoucích pozic totalitního režimu, není zatím jasné.

"Je to symbolické gesto státu, které sice zdaleka všechno nenahradí, ale aspoň říká: ano, my si ceníme, že jste něco dělali," řekl Marek Benda.

Spojení dvou skupin odbojářů vyvolalo debaty
Právě propojení obou skupin odbojářů - jak protinacistických, tak  antikomunistických - v jednom zákoně vyvolalo zkraje roku v parlamentu vášnivé diskuse.

Předkladatel původního návrhu Radim Turek (ČSSD) se totiž domníval, že je třeba udělat nejprve tečku za druhou světovou válkou a že odškodnění politických vězňů za komunismu není připraveno organizačně ani finančně.

Nyní se však zdá, že už se s touto změnou levicoví politici částečně smířili, aby se zahájení výplat dál neodkládalo. "Nic jiného mi nezbude," řekl Turek. Předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný podporuje myšlenku kompenzovat obě skupiny najednou.

"Druhý a třetí odboj vždycky patřily v některých věcech k sobě, protože oba dva bojovaly za národní svobodu a demokracii. Řada lidí z druhého odboje byla poslána do komunistických věznic. Takto se odškodnění jen urychlí," poznamenal Drobný.

Odškodnění by měl určitě dostat například Rudolf Hušák, který strávil v komunistických věznicích patnáct let, během nichž pracoval v uranových dolech. "Já jsem člověk, který se nenechal zavřít, aby bral nějaké odměny, ale potom všem mě to může taky nějak pomoci. Významná podpora to bude pro lidi nemocné, kteří své důchody běžně utratí za léky a léčbu," říká Hušák.

V případě politických vězňů z dob komunismu poslanec Turek navrhl, aby dostali polovinu částky, na kterou budou mít nárok protinacističtí bojovníci - tedy 60 tisíc korun. Argumentoval tím, že už částečně odškodněni byli - za zdravotní újmy, a navíc dostali přilepšení k důchodu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Pád kolejového jeřábu z náspu, termín voleb a Ústí chce být ghetto

Zřícený železniční jeřáb v Brtníkách.

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám mimo jiné dvousettunový jeřáb, který se zřítil z železničního náspu a...

Na revizi kotlů budou tři roky. Obce mohou omezit, čím lidé doma topí

Kouř z komínů dokáže znepříjemnit život v širokém okolí. Na snímku bytovka v...

Lhůty pro revize domácích kotlů se prodlouží ze dvou na tři roky, cena za revizi bude vymezena ministerskou vyhláškou....

Bouřky jsou zatím jen slabé, nejvíce napršelo v Praze a v Jeseníkách

(Ilustrační snímek)

Ve středu večer se nad Českem vyskytují zatím jen slabé bouřky, například ve Středočeském či Karlovarském kraji. Během...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz