Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci radaru žalují ministerstvo

  15:43aktualizováno  15:43
Spor o stavbu nového radaru NATO na slavkovském bojišti rozhodne patrně soud. Obec Sokolnice žaluje ministerstvo obrany a žádá soud, aby stavbu zamítl. K žalobě se připojují další obce v okolí Brna. České republice přitom hrozí, že přijde o víc jak 400 milionů korun, které aliance na stavbu uvolnila.

Armáda měla už v listopadu začít stavět poblíž památného místa Bitvy Tří císařů poblíž Slavkova nový moderní třídimenzionální radar, který bude v rámci systému protivzušné obrany NATO střežit východní oblast České republiky.

"Stavba se opozdí," konstatoval mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha.

Důvodem je žaloba odpůrců stavby, kterou k soudu podala obec Sokolnice. K ní se přidala i Veřejně prospěšná společnost Mohyla míru-Austerlitz, která sdružuje 16 obcí z bojiště a stojí za tamějšími historickými rekonstrukcemi památné bitvy.

"Jako mluvčí celé řady obcí říkám rozhodně ne radaru," řekl viceprezident společnosti Miroslav Jandora. K žalobě se podle něj připojí zřejmě i fyzické osoby, které v lokalitě měly v minulosti pozemky a stát jim je za minulého režimu vyvlastnil.

Odpůrcům jde zachování piety
Spor odpůrců stavby s ministerstvem se rozhořel před několika měsíci. Obce v okolí i milovníci historie totiž tvrdí, že stavbou radaru bude narušeno pietní místo.

"Země prosáklá  krví a utrpením obětí bitvy z 2. prosince 1805, kdy ztratily život  desetitisíce vojáků, se stala hrobem bez hranic, kde ještě v dnešní době se nacházejí ostatky padlých," píše soudu v žalobě brněnský advokát Jaroslav Brož, který odpůrce zastupuje.

Podle něj je navíc lokalita ve státem chráněné památkové zóně. Ministerstvo kultury však podle vyjádření své mluvčí Kateřiny Besserové žádné výhrady ke stavbě nemá. Navíc na stejném místě dosud stojí hned několik zastaralých radarů ještě sovětské výroby.

DALŠÍ ČLÁNKY

Štefka: Kauza radar nás může poškodit

Odpůrce radaru nepřesvědčil ani ministr

Armáda nemůže stavět
Žaloby zatím evidují okresní soudy v Brně a Vyškově. Do jejich vyjádření nemůže armáda se stavbou začít. České republice přitom hrozí, že by mohla přijít o víc jak 400 milionů korun, které na stavbu radaru uvolnilo NATO ze svých bezpečnostních investic.

Radar má být přitom doslova strategickým zařízením pro ochranu vzdušného prostoru. Přesvědčit odpůrce se proto pokoušeli i ministr obrany Miroslav Kostelka a náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Marně!

Starostovi Sokolnic Jiřímu Životskému vadí, že se armáda ani nepokusila vytipovat jinou lokalitu, kde by radar mohl stát. "Ministerstvo nepředpokládalo, že by někdo mohl být proti," uvedl Životský. Armáda ale považuje místo za nejideálnější.

Ministerstvo: Jsme schopni ústupků
V přesvědčování odpůrců chce ministerstvo pokračovat a bylo dokonce ochotno i k určitým nestandardním ústupkům. "Na stole bylo několik možností, jak vyjít odpůrcům vstříc a udělat nějaké gesto," připomněl mluvčí Ladislav Šticha s tím, že nemožné nebyly ani požadavky například obce Újezd u Brna, aby ministerstvo zavedlo do obce kabelovou televizi.

Žaloba je však podle něj jasným důkazem, že některé obce o výstavbě radaru vlastně vyjednávat vůbec nechtějí. Každá obec má podle něj jiné priority a armáda nemá žádnou záruku, že pokud požadavky splní, obce se stavbou radaru souhlasit budou.

"Jedni trvají na zachování piety, druzí se bojí vlivu na životní prostředí a další zase chtějí na oplátku nějaké investice," řekl Šticha.

Například starosta obce Prace Vladimír Filipec míní, že se lidé obávají i případných zdravotních rizik z provozu radaru. To i přesto, že hygienické studie obavy vyvrátily. Ministerstvo proto nabídlo, že nechá zpracovat další studii podle přísných evropských norem.

NATO zatím vyčkává
"Studie nic neřeší a náš postoj nezmění," tvrdí rezolutně Jandora. Ministerstvo proto zřejmě svou nabídku stáhne a bude muset počkat na soud.

"Naplnily se naše obavy, že nová studie stejně nic nezmění. Byly by to vyhozené peníze," uvedl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Kdy se některý ze soudů ke sporu vyjádří, přitom není vůbec jasné.

Samotná Severoatlantická aliance zatím ke kauze radaru mlčí. Jak vyplývá z informací tiskové služby NATO, odpovědnost za výstavbu radaru má Česká republika. Aliance by do sporu vstoupila pouze v případě, že by byl projekt nějak zásadně ohrožen.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...Najdete na iDNES.cz