Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci Jihlavského kraje diskutovali

  23:27aktualizováno  23:27
H a v l í č k ů v B r o d - Odpůrci i zastánci vyjmutí Havlíčkobrodska z Jihlavského kraje a připojení k Pardubicím se ve čtvrtek 29. 3. sešli v sále havlíčkobrodské staré radnice. Besedu uspořádalo nedávno ustavené sdružení Za pardubickou spádovost, které navázalo na aktivitu několika lékařů havlíčkobrodské nemocnice, iniciátorů petice za odtržení od Jihlavského kraje. Pod petici se dosud podepsalo na deset tisíc lidí.

 Atmosféra v sále s přibývajícími hodinami houstla. Z počáteční poklidné debaty se tak po devátéhodině večerní stala ostrá výměna názorů mezi jednotlivými účastníky. "Jihlavský kraj je uměle vytvořený paskvil," neslo se místností. "Jihlavský kraj je nechtěné dítě a my se ho musíme naučit milovat," oponoval člen brodského zastupitelstva Ivan Kuželka a okamžitě předával mikrofon dalšímu.

Rozlobení diskutéři poukazovali na to, že nejen Havlíčkobrodsko, ale i Třebíčsko, Pacovsko a Žďársko se snaží o změnu hranic. "Chápu argumenty lidí, o krajích se diskutovalo málo. Ať se čára na mapě udělá jakkoli, nikdy to nebude optimální," přidal se do diskuse hejtman Jihlavského kraje František Dohnal, který se chvílemi ocital v palbě otázek.

"Poslanecká sněmovna nebude mít vůli změnit zásadním způsobem hranice. Je rozhodnuto a my bychom se měli soustředit na čtyři roky, které máme před sebou, tak, abychom kraj úspěšně vedli," konstatoval hejtman. Těmito slovy však účastníky besedy neuklidnil. "Nechtěli bychom pod Jihlavu, ani kdyby sem přešel krajský úřad," reagoval na Dohnalovu otázku, zda se sdružení Za pardubickou spádovost bude bránit tomu, aby v Havlíčkově Brodě vznikly krajské instituce, koordinátor Sdružení Václav Pechar.

"Myslím, že se musíme zaměřit na to, abychom našli nějakou státní instituci, která bude ochotna se tímto problémem zabývat a my se tak dočkáme změny původního rozhodnutí o vzniku čtrnácti krajů v Čechách," připojil se Ivan Kuželka. "Jedním z hlavních důvodů, proč jsme sepsali petici, je názor, že seskupení moravských a českých okresů nectí zemskou hranici a nutí daňové poplatníky k obrovským investicím do krajské administrativní struktury," vysvětlil přednosta oddělení klinické biochemie Ladislav Med.

S členy Sdružení a organizátory petice sympatizují i starostové obcí Podoubraví, kde jsou odstředivé tendence nejsilnější v okrese. "Na základě rozhodnutí svých zastupitelstev se k této iniciativě  připojujeme," řekl Jaromír Saidl, starosta Libice nad Doubravou a předseda Sdružení obcí Podoubraví.

Jeden z příznivců připojení Havlíčkobrodska k Pardubickému kraji hovoří na setkání.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz