Odpůrci EU šlapou na plyn

  • 310
Nejen vládní "ano" se ozývá před referendem o vstupu do EU. Kampaň proti vede vedle komunistů i několik euroskeptických iniciativ. Evropská unie je socialistický moloch, ozývá se ze strany pravicových euroskeptiků. EU přinese vysoké ceny, zlikviduje české zemědělství, hlásají zase čeští komunisté.

Jindy nesmiřitelné odpůrce spojil společný odpor proti vstupu do EU. Kdyby však nebylo KSČM, která jako jediná parlamentní strana nedoporučuje občanům vstup do EU, silnější antievropský hlas by měsíc před českým referendem zřejmě slyšet nebylo.

I když odpůrci EU jsou podle sociologů v celém spektru společnosti, výraznější kampaň proti vedou jen dvě občanská sdružení: Euroskeptická alternativa a Občané proti EU.

"Pořádáme diskuse, snažíme se publikovat články, teď zrovna je v tisku deset tisíc letáků, budeme mít trička s naším logem. Na modrém podkladu je srp a kladivo a kolem evropské hvězdičky," popisuje Vilém Barák aktivity Euroskeptické alternativy, do níž patří také Benjamin Kuras, česko-britský publicista.

Proti jsou nacionalisté
Původně chtěla obě sdružení spojit své síly. Avšak kvůli pověsti pravicových extremistů zástupců Občanů proti EU ze spolupráce sešlo. Občany proti EU tvoří například strany Vlastenecká fronta a Národní sjednocení, které jsou podezřelé z napojení na některé skupiny hnutí skinheads.

Obě organizace ovšem svorně protestovaly proti tomu, jak s dvěma sty miliony korun na informační kampaň před referendem o vstupu do EU naložilo ministerstvo zahraničí. Občanská sdružení se mohla přihlásit o podíl na 5,5 milionu korun.

Vyloženě antievropská hnutí však peníze nedostala s tím, že kvalita jejich projektů nebyla dobrá. Euroskeptici kvůli tomu zvažují ústavní stížnost. U státních úředníků bodoval naopak Český svaz žen, ale i Mladí konzervativci, kteří se netají kritikou EU.

Svůj "antievropský" seminář na polovinu května nicméně chystají i váženější organizace Občanský institut a Liberální institut. "Chceme otevřít diskusi o vnitřních problémech unie, upozornit na oblasti, které Brusel neřeší správně. Zmíníme určitě deregulaci v energetice, určitě dojde i na otázku federalizace Evropy, se kterou nesouhlasíme," říká prezident Liberálního institutu Jiří Schwarz.

Hlavně o EU diskutujme
Jak mohou odpůrci unie ovlivnit červnové všelidové hlasování? Podle posledních průzkumů veřejného mínění by z těch, kteří k referendu přijdou, měly pro vstup hlasovat tři čtvrtiny.

"S tím, jak se budou odpůrci nyní aktivizovat, odhadujeme, že proti vstupu do EU bude 25 až 30 procent, dosud ta prognóza byla kolem 20 procent," říká Jan Herzmann z agentury TNS Factum. Podle jeho názoru je dobré, když antievropská hnutí diskuse o EU rozproudí. "Jinak by příznivci mohli být ukolébáni dojmem, že je to hotová věc, a nepřišli by stejně jako v Maďarsku," míní.


Video