Odpůrce Temelína obhajuje blokády hranic

Pověřenec hornorakouské vlády Radko Pavlovec obhajoval v on-line rozhovoru se čtenáři svůj odpor k jaderné elektrárně Temelín. Na jednu z otázek, proč neprotestovali rakouští aktivisté už počátkem 90. let, se Pavlovec odvolával na atomovou lobby. "Samozřejmě by dřívější zastavení bylo mnohem výhodnější, ale jaderná lobby vždy dokázala takové rozhodnutí ovlivnit ke svému prospěchu. I dnes je však zastavení projektu ekonomicky výhodnější, než pokračování," zdůraznil. Přiznal, že nedávné blokády hranic často působily lidem problémy. "Je to však bohužel jedinou možností jednoduchých lidí, jak dosáhnout adresáty ve vládě, kteří se brání dialogu," tvrdil.Odpovědi Radko Pavlovce si můžete přečíst ZDE.

Je Čech i Rakušan. Chvíli bydlí v Praze, chvíli v Linci. Cítí se doma v obou zemích. Pro vládu jedné ale teď pracuje a snaží se vládu druhé přimět ke změně stanoviska.

Radko Pavlovec se netají tím, že svůj boj zatím nepokládá za prohraný ani ukončený. "Aktivace ještě neznamená úplné spuštění elektrárny. Aktivaci paliva pokládám v prvé řadě za prohru českých občanů, náklady na likvidaci jednoho bloku mohou být deset miliard korun, ale také až padesát miliard, jak ukazují zkušenosti z Německa," říká Pavlovec.

Tvrdí, že si nemůže nic vyčítat, protože se snažil ukázat české vládě nesmyslnost dokončení elektrárny a jejího spuštění. "Myslím, že Temelín neprospívá nejen Rakousku, ale ani České republice. Aktivace paliva v prvním bloku znamená, že se prosadily určité síly, které napáchaly určité množství škod, a je nutné je zastavit. Každý přece ví, že Temelín není vůbec potřebný. Jaderné elektrárny považuji obecně za naprosto zbytečné a je mi líto, že musím svůj čas věnovat Temelínu místo toho, abych ho věnoval něčemu jinému. Doufám, že až Temelín skončí, a já myslím, že z ekonomických důvodů skončí, a nebude to trvat moc dlouho, opravdu bych se rád věnoval něčemu pozitivnějšímu, než jsou jaderné elektrárny," řekl v rozhovoru pro MF DNES.

A čím si vysvětluje, že podle průzkumů veřejného mínění je většina české veřejnosti pro spuštění elektrárny?

"Hodně důležitým motivem jsou zřejmě peníze. Hodně lidí si myslí, že zprovozněním Temelína se nějakým způsobem zhodnotí dosavadní investice. To je sice z ekonomického hlediska zcela chybný názor, ale ČEZ se ho snaží svou propagandou podporovat. V tom patrně leží hlavní důvod nepochopitelně velké podpory jaderné elektrárně Temelín," uvedl Pavlovec.

Kdo je Radko Pavlovec
Radko Pavlovec se narodil před 38 lety v Podkrkonoší. Jeho rodina emigrovala do Rakouska v roce 1978 (otec předtím strávil osm let jako politický vězeň v Jáchymově). Po roce 1989 získal Radko Pavlovec české i rakouské občanství a svůj život dělí na dvě poloviny. Část roku stráví v Linci, část v Praze.

Když se země Horní Rakousko rozhodla, že zřídí funkci pověřence pro otázky jaderných zařízení, přihlásil se do konkursu a vyhrál ho. Od té doby se snaží zabránit uvedení Temelína do provozu. "Jsem přesvědčen, že to dělám pro blaho obou zemí a pro Českou republiku ještě víc," řekl před návštěvou redakce iDNES. "Myslím, že to je zbytečný projekt a že by se jeho zastavením ještě dalo ušetřit," dodal.

Radko Pavlovec má za ženu Rakušanku, děti zatím nemá.

Pověřenec hornorakouské vlády Radko Pavlovec odpovídá na otázky čtenářů, 19. října 2000

Pověřenec hornorakouské vlády Radko Pavlovec obhajoval v on-line rozhovoru se čtenáři svůj odpor k jaderné elektrárně Temelín, 19. října 2000

Pověřenec hornorakouské vlády Radko Pavlovec během on-line rozhovoru, 19. října 2000

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video