Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odprodej Akropole vzbudil pochybnosti

  11:42aktualizováno  11:42
Žižkov - Zastupitelstvo třetí městské části se včera rozhodlo odprodat žižkovský Palác Akropolis Žižkovské divadelní a hudební agentuře (ŽDHA), která jej provozuje už od roku 1992 a kvůli rekonstrukcím paláce měla více než stošestnáctimilionový dluh u České spořitelny. Poslanci včera po několikahodinové debatě souhlasili s tím, že pohledávku, kterou letos v dubnu koupili od spořitelny za třináct milionů, prodají agentuře za stejnou částku.

Přestože proti odprodeji dluhu bylo při závěrečném hlasování pouze sedm poslanců ze sedmatřicetičlenného zastupitelstva, debata před rozhodnutím tak jednoznačná nebyla.

Například poslanec za ODS Pavel Augusta poukazoval na fakt, že většinovým vlastníkem ŽDHA je člen zastupitelstva Pavel Hurda (ODS) a metodu odprodeje proto označil za zpochybnitelnou a neetickou. "Prodej dluhu je chyba. Tím, že radnice koupila dluh, vzala na sebe velkou odpovědnost. Nejsme žádná banka a tento krok by tedy byl ospravedlnitelný pouze tehdy, kdyby se obec o Akropoli postarala," řekl Augusta. "Navíc si myslím, že by pan Hurda měl odejít ze zastupitelstva, pokud se projednává částka ve výši sta milionů pro jeho podnik," dodal.

To však odmítl nejen Hurda, ale i starosta třetího obvodu Milan Český (ODS). "Jde mi o kulturní podnik, za který už nějakou dobu bojuji, a nevidím proto důvod, proč bych neměl hlasovat. Navíc členem zastupitelstva jsem se stal už jako spoluvlastník agentury. Jsem rád, že zastupitelstvo takto rozhodlo, protože nyní můžeme i v Evropě proslulou Akropoli udržet," prohlásil Hurda.

Rovněž Český není přesvědčen, že by zastupitelé v některém ze svých kroků pochybili. "Radnici se Akropoli podařilo zachránit od bankrotu a městskou část to nestálo ani korunu," konstatoval starosta.

ŽDHA nyní musí kromě třinácti milionů zaplatit i náklady, které s pohledávkou dosud obec měla. Součástí konečné smlouvy o postoupení dluhu, kterou má obvodní rada zastupitelstvu ke schválení předložit do letošního 12. září, má být také splátkový kalendář a ustanovení o dozorčí radě agentury, v níž bude žižkovská radnice zastoupena.

Palác Akropolis

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz