Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpovědnost za propad tunelu? Bém chce nejdřív doplnit kontrolní zprávu

  12:58aktualizováno  14:46
Metrostav musí dopracovat analýzu, která mapuje propad zeminy při ražbě tunelu Blanka u ulice Milady Horákové. Na dnešním brífinku to uvedl primátor Pavel Bém. Dokud nebude mít městská rada všechny potřebné informace, nemůže prý nést případnou zodpovědnost. Se stávající zprávou prý rozhodně spokojená není.

Analýzu a další zprávy musí Metrostav dodat do úterý 13. července, kdy Rada znovu zasedne. Podle radních chybí ve zprávě především příčiny havárie v úseku Brusnice, názory erudovaných odborníků a garance, že se to už nemůže stát.

"Je nepřijatelné, abychom neznali elementární data. Rada nemůže nést zodpovědnost, když nemá dostatek informací. Chceme vědět, co se stalo a proč se to stalo. Tato mimořádná událost vyžaduje mimořádně odpovědný a vstřícný přístup všech zúčastněných, maximální spolupráci při šetření příčin a zajištění všech možných opatření, aby k takovému případu již nedošlo," uvedl primátor Pavel Bém.

Při ražbě tunelu Blanka se u ministerstva kultury na Praze 6 propadla část zeminy

Bém si dále vyžádal mimo jiné také zápisy o změně způsobu ražby, výsledky doplňujícího geotechnického průzkumu, projektovou dokumentaci z místa propadu a kopii stavebních deníků ze dnů 4. až 6. července.

"V případě Metrostavu platí presumpce viny. Jsem připraven podpořit jakékoliv, byť tvrdé sankce," dodal na brífinku náměstek primátora Rudolf Blažek.

SEJDE SE I HOSPODÁŘSKÝ VÝBOR

Předseda hospodářského výboru Milan Urban svolal po dohodě se všemi místopředsedy mimořádné jednání výboru, kde bude řešit bezpečnost občanů při výstavbě tunelu Blanka v Praze. Na toto jednání je pozván předseda Českého báňského úřadu Ivo Pěgřímek. "Hospodářský výbor požádal o aktuální zprávu související s havárií v tunelu Blanka a informaci, jak je zajištěna bezpečnost občanů na povrchu i pracovníků dodavatelské stavební společnosti," uvedl Urban.

"Jediné, s čím plně souhlasím, je postup Báňského úřadu a respektuji jeho rozhodnutí zastavit výstavbu tunelu Blanka. Především jde o bezpečnost Pražanů, tudíž v žádném případě nebude stavba obnovena, dokud Báňský úřad neřekne konečné slovo," dodal primátor.

Podle ředitele báňsko-technické sekce kladenského Báňského úřadu Dušana Havla uvažují vyšetřovatelé o třech možných variantách, proč se tunel propadl. "Nevylučuji chybu v dokumentaci či technologickou nekázeň, v úvahu přichází i vina špatného geologického podloží," uvedl Havel.

V tuto chvíli se vyšetřovatelé soustředí spíše na první dvě varianty, protože narozdíl od předchozích nehod se tentokrát půda propadla asi třicet metrů za místem, kde se aktuálně razilo a ne přímo v místě ražby.

Báňský úřad už vyslechl i zavaleného bagristu. Ten je podle Havla zdravotně v pořádku, pouze je psychicky otřesen. Vyšetřovatelům však potřebnou výpověď podal.

Havel připomněl, že podrobná analýza Báňského úřadu může trvat i měsíc a půl až dva měsíce.

Při ražbě tunelu Blanka se u ministerstva kultury na Praze 6 propadla část zeminyPři ražbě tunelu Blanka se u ministerstva kultury na Praze 6 propadla část zeminy

Blažek proto na brífinku odhadl, že komplikacemi a vyšetřováním se může stavba protáhnout i o rok a půl až dva roky. Bém si zpoždění odhadovat netroufl. Novináře ale ujistil, že v žádném případě nedojde k prodražení stavby. Kompletní analýzu by měli radní mít k dispozici nejpozději do konce srpna.

"Veškeré náklady spojené s propadem tunelu Blanka plně hradí její dodavatel, včetně všech zabezpečovacích a sanačních prací," připomněl.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz