Afghánský prezident Hamíd Karzáí

Afghánský prezident Hamíd Karzáí | foto: AP

Odpovědnost v zemi převezmeme do roku 2014, řekl afghánský prezident

  • 11
Na konferenci o Afghánistánu se do Kábulu sjelo na šedesát ministrů zahraničí z celého světa. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg přiletěl s představitelkou EU Catherine Ashtonovou a německým ministrem zahraničí. Jednání vede afghánský prezident Hamíd Karzáí a generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Cílem konference, která se koná za vysokých bezpečnostních opatření přímo v afghánské metropoli, je určení priorit pro další rozvoj země. Hned v úvodu Hamíd Karzáí uvedl, že jeho vláda má dostatek finančních rezerv ze zahraničí na další tři roky.

Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů šejk Abdulláh bin Zajíd Al Nadžan v afghánském Kábulu (20. 7. 2010)Dodal však, že by vláda měla mít větší kontrolu nad přicházejícími penězi. Kabinet si přeje, aby jeho rukama procházelo 50 procent zahraniční pomoci a ne jen dvacet, jak je tomu doposud.

"I nadále chci dospět k tomu, aby naše afghánské národní bezpečnostní síly zodpovídaly za všechny vojenské a policejní operace v celé zemi do roku 2014," potvrdil také znovu Karzáí a účastníkům konference ukázal harmonogram přípravy domácích bezpečnostních složek.

Afghánské vedení se zavázalo k tomu, že do příštího podzimu bude mít jeho armáda 170 tisíc lidí a policie 134 tisíc. Naopak jako kritickou označil Karzáí činnost soukromých bezpečnostních agentur v zemi. Právě ty jsou podle něj příčinou korupce a nestability v Afghánistánu.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle v afghánském Kábulu (20. 7. 2010)Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen poté ubezpečil, že to neznamená, že Aliance po předání kontroly Afghánistán opustí.

"Převod bude postupný na základě střízlivé analýzy politické a bezpečnostní situace a s cílem dosáhnout toho, aby byl nezvratný. Až to skončí, mezinárodní síly neodejdou. Jednoduše převezmou podpůrnou roli," podotkl Rasmussen.

A slova ve svém vystoupení podpořil i Karel Schwarzenberg, podle kterého "předávání zodpovědnosti neznamená unáhlený odchod našich jednotek z Afghánistánu, ale spíše postupnou změnu naší přítomnosti."

Americký prezident Barack Obama chce se stahováním svých vojsk začít už v polovině příštího roku. Afghánská a pákistánská vláda dávaly doposud najevo, že to považují za předčasné.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v afghánském Kábulu (20. 7. 2010)Karzáí chce, aby ministři odsouhlasili usmíření s extremisty

Karzáí účastníky konference také žádal podporu pro plán usmíření s umírněnými předáky povstaleckého Talibanu a integrace odhadovaných 36 tisíc příslušníků odbojných milicí do afghánské armády v průběhu následujících pěti let. K tomuto procesu ovšem dárcovské země zřejmě stanoví svoje podmínky.

Mnohé se totiž domnívají, že smiřování musí předcházet významnější vojenský úspěch proti Talibanu, kterému se v minulých letech podařilo boje znovu rozšířit téměř na celý Afghánistán. V zemi je teď 150 tisíc koaličních vojáků, hlavně Američanů.

Nedávný průzkum veřejného mínění, jehož objektivita není vzhledem k bezpečnostní situaci v zemi zaručena, ukázal, že 74 procent Afghánců považuje spolupráci se zahraničními silami za chybnou. Také 65 procent dotázaných si přeje, aby Taliban a jeho vůdce mulla Muhammad Umar vstoupili do vlády. Průzkumy v západních zemích dlouhodobě prokazují, že většina tamních obyvatel si přeje stažení vojáků z Afghánistánu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video