Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line rozhovor

Vedení a odborníci Úřadu na ochranu osobních údajů

Igor Němec
velikost textu:
vydáno 15.5.2008 14:00
Čím pochybil hotel Savoy, když natočil schůzku významného lobbisty s prezidentským kancléřem? Kde všude vás může natočit objektiv bezpečnostní kamery? Na otázky odpoví šéf Úřadu na ochranu osobních údajů Igor Němec spolu s týmem právníků a odborníků na kamerové systémy.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 15. května 2008 do 14:27

OTÁZKA: Dobrý den, potřebuje zaměstnavatel souhlas zaměstnance pro zveřejnění jeho fotografie v interním elektronickém telefonním seznamu přístupném pouze ostatním zaměstnancům? Jestliže ano, na základě jakého nařízení? Děkuji. Nováková, Brno
Igor Němec ODPOVĚĎ: V tomto případě lze zpracovávat osobní údaje, což je i fotografie, pouze se souhlasem. 15.5.2008 14:07
OTÁZKA: Dobrý den, je určeno přesně místo, kde by mělo být umístěno oznámení o tom, že prostor snímají kamery? Václav Kusý
Igor Němec ODPOVĚĎ: Viditelně před vstupem do monitorovaného prostoru. 15.5.2008 14:08
OTÁZKA: Potřebuje zaměstnavatel souhlas zaměstnance pro pořizování záznamů, jde-li o veřejný úřad a kamerový systém je instalován z důvodu bezpečnosti zaměstnanců, majetku úřadu i příp. návštěvníků? Podle jakého zákona? Děkuji Nováková, Brno
Igor Němec ODPOVĚĎ: Zákoník práce zakazuje monitorování pracovníků na pracovišti a ve společných prostorách zaměstnavatele. 15.5.2008 14:09
OTÁZKA: Jak je to s kamerami na pracovišti? Mají zaměstnanci přístup k záznamům? Mohu se nějak bránit, když mám nepříjemný pocit, že mě pořád někdo šmíruje? Děkuji Jana Lhotáková
Igor Němec ODPOVĚĎ: Viz předchozí odpověď. Můžete podat žádost o informace o zpracování svých údajů podle § 12 zákona o ochraně osobních údajů. Se svou stížností se můžete obrátit např. na Státní úřad inspekce práce. 15.5.2008 14:11
OTÁZKA: Dobrý den, zajímal by mě následující problém. Umožním nějaké firmě disponovat s mými osobními údaji (např. telefonní operátor), bude tam i souhlas, že je může poskytnout dále (např. jeho reklamní firmě). Za rok souhlas s nakládáním s mými osobními údaji zruším. Kdo zodpovídá za to, že moje údaje ze své databáze vymaže i třetí strana (v tomto případě reklamní firma) ? Je to operátor, nebo musím reklamku informovat já ? Občan
Igor Němec ODPOVĚĎ: Ten, komu poskytnu svůj souhlas, je povinen informovat o vyslovení nesouhlasu. 15.5.2008 14:13
OTÁZKA: Dobry den pane Němče, nelíbí se mi, že cestou do práce mne zachytí desítky kamer, které se mi často nepokrytě smějí do očí. Mám chuť na ně vypláznout jazyk, ale cítím zároveň pocit bezmoci. Je to v pořádku, že ačkoli slušný občan, jsem neustále pod dohledem? nespokojený
Igor Němec ODPOVĚĎ: Také jsme nespokojeni, ale většinou nás v popisovaném případě sledují policejní kamery - a pro ty existuje výjimka ze zákona. 15.5.2008 14:15
OTÁZKA: Dobry den, obratily se na vas po kauze Savoy a Kolkovna majitele hotelu, baru, heren, kteri maji v podnicich nainstalovane kamery, se zadosti o konzultaci, zda neporusuji zakon? a23
Igor Němec ODPOVĚĎ: Bez ohledu na "kauzu Savoy" se Úřad již po svých zkušenostech z doby předcházející obrátil na asociaci sdružující provozovatele hotelových a restauračních zařízení, s níž v současné době jedná. Současně se na nás obrací řada provozovatelů těchto zařízení se žádostí o konzultace. 15.5.2008 14:19
OTÁZKA: Neměly by i na ulích být tabule upozorňující, že je usek monitorován kamerou. Bimbo
Igor Němec ODPOVĚĎ: Myslíme si, že ano, ale zákonná povinnost to u policejních kamer není. 15.5.2008 14:20
OTÁZKA: Dobry den, v nasem bytovem dome mame nainstalovany kamery se zaznamovym zarizenim. U kazdeho, ze snimanych prostor, mame umistenu informacni cedulku s napisem, ze toto misto je snimano kamerou. Je nekde v nejake vyhlasce ci zakone uvedeno, jak velika musi byt tato cedule (popr. pismem jake velikosti ma byt provedena)? Dekuji Ivo
Igor Němec ODPOVĚĎ: Velikost tabulky a písma stanovena není, zákon pouze stanoví obsah povinných informací. Velikost by však měla být přiiměřená. 15.5.2008 14:22
OTÁZKA: Mohou si majitelé domů- družstva nebo společenství vlastníků zabezpečit vlastní společné prostory a sklepy kamerami se záznamem? Souhlas členů družstva, nebo vlastníků kompletní. Děkuji. Petr, Ostrava
Igor Němec ODPOVĚĎ: Pokud existuje souhlas všech, kteří mohou vstoupit do těchto prostor, je takový postup možný. 15.5.2008 14:24
OTÁZKA: Chtěl bych vědět, jak je to s fotografiemi v novinách, když někoho fotograf vyfotí třeba na nějaké akci a noviny to zveřejní. Musí se napřed zeptat fotografovaného? Můžu si někde stěžovat? Karel, Velké Meziříčí
Igor Němec ODPOVĚĎ: Je-li fotografie použita v rámci zpravodajství, lze ji zveřejnit. Jinak se lze bránit soudní cestou. 15.5.2008 14:25
OTÁZKA: Obsahuje záznam z kamerového zařízení moje citlivé údaje ve smyslu § 4 odst. b zákona 101/2000 Sb., když z něj lze poznat například můj rasový nebo etnický původ? A pokud ano, přistupuje tak úřad k provozovatelům kamer? oliver
Igor Němec ODPOVĚĎ: Úřad se nesetkal s případem, že využití kamerového systému by bylo motivováno účelem zpracovávat údaje o rasovém nebo etnickém původu. Pokud by tomu tak bylo, Úřad by zasáhl. 15.5.2008 14:31
OTÁZKA: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na pár věcí z jiného soudku. Co říkate na zavedení biometrických údajů do osobních dokladů? Nebojíte se? Například otisk prstů je padělatelný. yasam
Igor Němec ODPOVĚĎ: Úřad považuje za důležité, že není vytvářena databáze biometrických údajů občanů ČR, údaje jsou využívány pouze k verifikaci, nikoli identifikaci. 15.5.2008 14:33
OTÁZKA: Vážený pane, šmýrovat lidi by se určitě neměli, ale v tomto případě se nemístně přehání. Šlo o bývalého bolševického nomenklaturního kádra a blízkého pracovníka současného prezidenta. Nemyslíte si, že se měl šetřit a osvětlit vlastní důvod schůzky a ne odvádět pozornost jinam ? Jirka R
Igor Němec ODPOVĚĎ: Jednáme padni komu padni. Šmírovat není v pořádku, ať jde o kohokoliv. 15.5.2008 14:36
OTÁZKA: Jaký je Váš názor na skenování občanských průkazů ve vrátnicích podniků a úřadů? Máte o tom vůbec přehled? Kosice
Igor Němec ODPOVĚĎ: Bez souhlasu držitele dokladu je to nezákonné. Tento zákaz vyplývá ze zvláštního zákona o občanských průkazech. 15.5.2008 14:38

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.





Najdete na iDNES.cz