Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line rozhovor

Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: Dobrý den. odkdy se začnou vydávat pasy a občanské průkazy se znakem EU. děkuji emigrant
ODPOVĚĎ: Vazeny pane, na evropsky cestovni pas si ještě nejakou dobu budete muset pockat. České urady se zavazaly zacit vydavat cestovni pasy s logem EU od 1.5.2005. ICEU
OTÁZKA: Ve kterych zemich nebudu od 1.5.2004 potrebovat pracovni povoleni? swix@post.cz
ODPOVĚĎ: Pracovni povoleni nebudete potrebovat ve Velke Britanii, Irsku. V pripade pracovni smlouvy na plny uvazek respektujici minimalni mzdu a maximalni pracovni dobu ziskate povoleni k praci téměř automaticky i v Dansku. ICEU
OTÁZKA: Dojde po vstupu do EU ke sjednocení pravidel pro řízení automobilů občanů postižených epilepsií se zákony EU? Zákony týkající se této problematiky jsou v ČR mnohem přísnější než ve většině evropských zemí. Martin Baštinec
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Bastince,
EU tyto podminky nesjednocuje. Ponechava je na rozhodnuti kazdeho clenskeho státu, pricemz garantuje princip vzajemneho uznavani. Znamena to, ze pokud vlastnite cesky ridicsky prukaz (jehož podminky z hlediska epilepsie skutecne mohou byt prisnejsi nez je praxe v jinych statech), bude Vam uznan v jinem state, podminky jeho vystaveni se ovšem z duvodu vstupu CR do EU nezmekci. Pokud byste se ceskym prisnejsim kriteriim chtel vyhnout, musel byste ziskat ridicske opravneni v jinem state EU a v nem se také usadit. CR by byla povinna takto ziskany RP uznat. V pripade opetovneho usazeni v CR by ovšem mohla uplatnovat narodni predpisy z hlediska doby platnosti ridicskeho opravneni ci lekarskych kontrol. Paklize tedy budete zit v Cesku, narocnejsim kriteriim (pokud se CR sama nerozhodne je zmekcit) neutecete.
Vice o ridicskych prukazech v EU zde
Sarka
OTÁZKA: Drzitel prukazu ZTP je pri jizde automobilem po nasich dalnicich osvobozen od placeni dalnicnich poplatku. Jak je to v zemich EU po 1.5.? Je postizeny obcan povinen tyto poplatky platit? Konkretne me zajima Rakousko a Italie. Mirka
ODPOVĚĎ: Mila Mirko,
bohuzel zadna evropska legislativa nic takoveho jednotne neupravuje. Pokud nejaky clensky stat nabizi takove vyhody, tak je to ciste jeho vlastni politika. Bohuzel na zadnych z nasich odpovednych uradu za prukazy ZTP se nam nepodarilo zjistit, zda vedi o podobnych ulevach v jinych clenskych statech EU. Muzeme Vam jedine doporucit zeptat se primo na zastupitelskych uradech statu, o ktere mate zajem.
ICEU
OTÁZKA: Dobry den, zajimalo by me, jestli budeme v souvislosti se vstupem do EU upravovat nasi vizovou politiku vuci druhym zemim a naopak. Mam-li byt konkretnejsi, pak bych rad vedel, jestli organy EU budou napriklad apelovat na USA, aby se pro nas (CR, ostatni novacky) vizova povinnost zrusila. Dekuji Martin V.
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Martine,
vstup do EU nic nezmeni na nasi povinnosti zadat o vizum do USA. Vstupem do EU sice ziskame statut "EU citizen", tedy evropske obcanstvi, nebude nas ale opravnovat cestovat napr. do USA bez viza. O evropskem obcanstvi a jeho principech viz cl.17-22. Smlouvy ES (v soucasnem zneni).
Duvodem, proc se vstupem do EU situace nezmeni je, ze EU sama o sobe zatim nemá pravni subjektivitu a nemuze tudiz vyjednat a uzavrit za všechny clenske státy takovou dohodu s USA. Spojene staty v soucasne dobe nemaji vizovou povinnost s zadnym statem EU 15, nebylo tomu ale vzdy tak. Napr. jako posledni byla vizova povinnost zrusena pro Recko.
USA si ponechavaji moznost samy rozhodovat o tom, s jakym statem a kdy prestanou uplatnovat vizovy rezim, a tak tomu zustane i po nasem vstupu do EU.
Nicmene clenstvi CR v EU bude bezesporu predstavovat jeden z faktoru, ktery z dlouhodobeho hlediska prispeje k tomu, ze jednoho dne USA prehodnoti svuj pristup v teto otazce.
S pozdravem a pranim hezkeho dne
ICEU 16.4.2004 10:17
OTÁZKA: Dobry den, mam dotaz ohledne pracovnich omezeni ve stavajicich statech EU. Za jakych podminek a na jak dlouho maji statvajici staty EU pravo omezit vlastni pracovni trh? Slysel jsem, ze i dokonce V. Britanie muze pr. trh znova uzavrit? Doufam, ze CR zavedla/zevede take pracovni omezeni pro cleny "starych" statu EU! Dekuji. Petr R.
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Petre,
Každý ze státu EU ma pravo uzavrit svůj pracovni trh, pokud dojde k vaznemu naruseni tohoto trhu, například prilivem velkeho mnozstvi pracovniku z jinych zemi.
Evropska komise vyjednala s CR a s ostatnimi novymi clenskymi staty prechodne obdobi na volny pohyb pracovnich sil ve formatu 2+3+2 (tj. maximalne na sedm let). Je plne v kompetenci jednotlivych clenskych statu EU, zda tyto vyjednane podminky uplatni a v jakem rozsahu, ci zda plne liberalizuji pristup obcanu novych clenskych statu na svuj pracovni trh.
Pro detailni informace o prechodnem obdobi na volny pohyb pracovnich sil a formatu 2+3+2 roky doporucujeme procist nasledujici dokument, kde je vcelku srozumitelne popsano, jak budou prechodna obdobi fungovat: "Volny pohyb pracovnich sil"
Pripadne - Kapitola 2: "Volný pohyb osob" Nove clenske staty (tedy i CR ) maji na zaklade Smlouvy o pristoupeni moznost ponechat v platnosti rovnocenna opatreni ve vztahu ke statnim prislusnikum takovych clenskych statu, ktere vyuziji prechodneho obdobi pro volny pohyb pracovnich sil a budou uplatnovat narodni opatreni nebo opatreni, ktera vyplyvaji z dvoustrannych dohod, upravujici pristup ceskych statnich prislusniku na jejich trhy prace (tato moznost byla vyjednana ceskym vyjednavacim tymem v zaveru jednani a vseobecne se povazuje za znacny uspech).
CR se nicmene k takovemu kroku zatím nechysta a je plne v kompetenci vlady CR o tomto kroku rozhodnout.
Dekujeme za Vas dotaz a prejeme hezky den
ICEU 16.4.2004 10:20
OTÁZKA: Bude Č.R. po 01/05/2004, členem Schengen Status nebo ne?? A jak bude vypadat hranice?? Pro cizineci kteri nemaji Evropecky pas ale maji pobyt v Č.R. budou potrebovat vizum treba do Německu nebo ne?, Dekuji S. Drahoslav
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Drahoslave,
Vstup České Republiky do Schengenskeho systemu se odhaduje na cca 3 roky od vstupu CR do EU. Pak nebude treba na hranicich vubec zastavovat a prechody zcela zaniknou a zarostou travou tak, jak je tomu dnes napr. mezi Rakouskem a Italii.
Situace, tak jak bude vypadat od 1.5.2004, lze shrnout nasledovne:
Pro české obcany: od 1. kvetna 2004 bude mozne vycestovat do zemi EU bud s cestovnim pasem a nebo s obcanskym prukazem. V pripade obcanskych prukazu nebude nutne mit pouze prukaz noveho typu, obsahujici strojove citelnou zonu, ale bude mozne vycestovat do státu EU i s jinou obcankou kartoveho typu, která se vydava od dubna 1993.
Nicmene, pokud se chystate vycestovat bezprostredne po vstupu CR do EU, tedy po 1.5.2004, doporucuji vasi pozornosti nasledujici clanek: http://www.eu.ihned.cz/1-10009640-14198780-H00000_detail-5d
Pro cizince s trvalym pobytem v CR: Trvaly pobyt v CR k cestovani po zemich EU sam o sobe neopravnuje, pouze v pripade, ze se jedna o rodinneho prislusnika obcana EU a cestuji spolecne .
V tom pripade by mu mely byt vsechny formality vyrizeny bez problemu a prodlev. Jinak se budou muset obcane tretich zemi i nadale ridit podminkami platnymi pro vstup na uzemi státu EU. Az bude CR clenem Schengenskeho systemu, pravo volne cestovat se rozsiri i na obcany tretich zemi, kteří mají v CR trvaly pobyt. Přesná definice práva cestovat pro osoby, které nejsou občany EU – viz nasledujici odkaz: http://www.evropska-unie.cz/cz/article.asp?id=2586
S pozdravem a pranim hezkeho dne
ICEU 16.4.2004 10:23
OTÁZKA: Budu po vstupu do EU potřebovat při cestě do Itálie mezinárodní řidický průkaz ?Jaké doklady budu při této cestě potřebovat ,pojedou-li se mnou v autě moje dvě malé děti ? Jaroslav Holan
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Holane,
v ramci EU se uznavaji narodni ridicske prukazy. Proto po 1.5.2004 jiz při své jizde po clenskych statech EU nebudete potrebovat mezinarodni ridicsky prukaz, ale vystacite si s ceskym ridicskym prukazem. Sve dve male deti si muzete nechat zapsat do Vaseho obcanskeho prukazu nebo do pasu.
Pro Vasi informaci: Ceska republika zacne po 1.5.2004 vydavat nove, evropske, ridicske prukazy. Ty stavajici nicmene zustanou v platnosti ve všech clenskych statech EU. Blizsi informace o novych evropskych ridicskych prukazech i zpusobu vymeny tech soucasnych viz tiskova zprava Ministerstva dopravy
Dekujeme za Vas dotaz
ICEU 16.4.2004 10:27
OTÁZKA: Cyril Svoboda pravil před referendem, že "na vstupu do EU jenom vyděláme" a také pravil, že "k žádnému zražení nedojde" - tedy pardon - "k žádnému skokovému zdražení nedojde". Takže mne by zajímalo, zda-li ohledně prvního citátu soudruh Svoboda náhodou neměl na mysli konkrétně své kolegy /kolegyně z poslanecké sněmovny a z vlády? U druhého citátu by mne velice konkrétně zajímalo, zda-li nám lhal vědomě před referendem či zda-li tomu dokonce i sám věřil (ve smyslu stokrát opakovaná lež se i pravdivou může zdát)? Další otázka jest následující: proč EU je primárně založena na direktivách/nařízeních (k dnešnímu dni je jich něco přes 35 tisíc), restrikcích, zákazech a tvrdých sankcích (které navíc neplatí pro ty silné)? Kde je tedy ta proklamovaná svoboda, suverenita a prosperita? Proč došlo u stávajících zemích EU k výraznému poklesu životní úrovně a k celkovému zdražení, přičemž tento propad se prohloubil právě zánikem národní měny (která měla silnou korekční ekonomickou úlohu) a přechodem na euro? (Např. Německo, Rakousko, Francie, Itálie, Řecko, Španělsko, ... poměrně často cestuji a tak mohu velice dobře a konkrétně srovnávat.) Viktor N.
ODPOVĚĎ: Vazeny Viktore,
ICEU bylo zrizeno primo Evropskou komisi s cilem informovat obyvatele CR o EU a otazkach tykajicich se vstupu. Necekejte prosim komentar na Vas dotaz tykajici se pana ministra zahranicnich veci Cyrila Svobody ci kampane pred referendem. S MZV CR jsme nicmene velmi uzce spolupracovali a cinime tak nadale a povazujeme obe nase informacni strategie za objektivni a profesionalni.
Na otazku zda nekdo na vstupu CR do EU prodela ci vydela, kdo to bude a kolik to bude, atd., neni snadne odpovedet, protoze se jedna o velmi zjednodusenou otazku. Proces evropske integrace se vyviji jiz od 50 let minuleho stoleti a za tu dobu doslo k takovemu stupni vzajemne provazanosti a urovne spoluprace, ze rici, zda na clenstvi v EU vydelalo vice Nemecko nebo Recko, je takrka nemozne. Uz jen to, ze v Evrope nedoslo od zahajeni integrace k zadne dalsi valce (vyjma jihovychodni Evropy), je myslim znacnym uspechem, na kterem jsme vydelali vsichni. Pokud si chcete vytvorit vlastni obrazek a dozvedet se vice o celem procesu evropske integrace, bude nejlepsi, kdyz si prectete nekterou z knih, ktere o EU v posledni dobe vychazeji (Prvni pilir, Budovani Evropy, apod.).
Dale, EU neni primarne zalozena na direktivach, nybrz na smlouvach. Direktivy a ostatni pravni nastroje jsou od smluv odvozene, tj. jsou sekundarni. Smlouvy vznikaly postupne dohodou (nekdy pomerne slozitou) mezi vsemi clenskymi staty. Staty v nich postupne a DOBROVOLNE delegovaly nektere (zdaleka ne vsechny) pravomoci na organy EU. Nevim, kolik je EU direktiv ani nevim, kolik je platnych ceskych zakonu, je to irelevantni. Podstatne je, ze velke mnozstvi direktiv se tyka vnitrniho trhu, tzv. 4 svobod. Cilem techto direktiv je tyto 4 svobody umoznit, aby jsme se mohli volne pohybovat, cestovat, usazovat, podnikat, nakupovat, provadet financi transakce, investovat, apod. po celem uzemi Unie, bez jakychkoliv omezeni. Dokazete si jiste predstavit, ze realizovat tyto svobody bez EU direktiv by bylo zcela nemozne, protoze v kazdem clenskem state platily jine zakony.
Nevim, jake restrikce, zakazy a tvrde sankce mate na mysli. Tvrde postihy za porusovani ochrany zivotniho prostredi, nelidske zachazeni se zviraty, zneuzivani monopolniho postaveni na trhu, porusovani prav spotrebitelu, atd.? Zde jsou postihy zcela na miste.
EU nemuze za pokles zivotni urovne v clenskych statech. Hospodarska politika je sice sdilenou politikou EU, znacne mnozstvi hospodarskych nastroju, napr. danove systemy, maji v kompetenci nadale narodni vlady. Co se tyce zdrazeni pri prechodu na euro, jsou za nej zodpovedni do znacne miry podnikatele, nikoliv samotna EU.
Preji hezky den Daniela Červová ředitelka ICEU 16.4.2004 11:16
OTÁZKA: dobry den, chtela bych se zeptat, jestli se po vstupu do EU meni situace s praci v holandsku, konkretne ve skolstvi, prip. jak mam postupovat pri vyrizovani prac. povoleni. velmi dekuji za odpoved d.v. Daniela V.
ODPOVĚĎ: Vazena pani Danielo,
Nizozemi patri do skupiny zemi EU, která bude po 1.5.2004 vyzadovat po ceskych obcanech pracovni povoleni. Při jeho udeleni se budou brat nejenom ohledy na pracovni a platebni podminky pracovni smlouvy (dulezita je především povinnost respektovani nizozemske minimalni mzdy), ale rovnez například fakt, zda o prislusnou praci nemá zajem nizozemsky obcan. Ten by mel prednost.
Pro první rok nasledujici po pristoupeni stanovilo Nizozemi kvotu 22.000 pracovnich povoleni, které ma v umyslu pridelit obcanum pristupujicich zemi stredni a vychodni Evropy. Je obtizne odhadnout, do jake miry muze byt uspesna Vase snaha ziskat zamestnani v sektoru skolstvi. Rozhodujici bude bezesporu fakt, zda po Vasem zamestnani bude v Nizozemi poptavka, resp. zda holandske skolstvi trpi nedostatkem pracovnich sil, který není mozne doplnit z nizozemskych ci stavajicich unijnich obcanu. Pokud takova situace existuje, bude proces udeleni pracovniho povoleni nejenom zjednodusen, ale také podroben zrychlenemu procesu. Rozhodnuti o tom, jakych sektoru se jednodussi podminky budou tykat, je v kompetenci prislusneho uradu (Centre for Work and Income), který by mel oznamit prvni vyvolene sektory v polovine dubna. Vice informaci o podminkach práce v Nizozemi se doctete napr. v nasledujicim : clanku casopisu Integrace.
Informace o podminkach vydavani pracovniho povoleni byste rovnez mela ziskat na konzularnim oddeleni Velvyslanectvi Nizozemskeho kralovstvi v CR: Gotthardská 6/27, Praha 6 – Bubeneč, 160 00 tel: 224 312 190 fax: 224 312 158 e-mail: nlgovpra@ti.cz
Prejeme hezky den ICEU 16.4.2004 12:50
OTÁZKA: V jaké míře se bude při příležitosti přechodu z korun na euro podhodnocovat hodnota koruny? To, že se bude při této příležitosti konat 2. měnová reforma je evidentní (koneckonců i s. Škromach se prořekl a tempo vrůstajícího státního dluhu je hrozivé, přičemž ekonomové se shoduijí, že již současná výše dluhu je běžnými prostředky naprosto nesplatitelná)). Zajímá mne, zda-li se i toto řekne na rovinu lidem, aby věděli čemu všemu vlastně říkali své "ano" a jaké důsledky všichni poneseme. Děkuji za odpověď. Viktor N.
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Viktore,
dekuji za Vas dotaz. Ceska republika prijme euro pote, co splni podminky stanovene Smlouvou zakladajici Evropske spolecenstvi, cili tzv. Maastrichtska kriteria. Na zaklade clanku 123 (5) teto smlouvy se prepocitaci kurz pro konverzi korun do eur stanovi jednomyslnym hlasovanim vsech statu eurozony a Ceske republiky na zaklade navrhu Evropske komise. V minulosti byla evidentni snaha clenskych statu o vstup do eurozony s kurzem odrazejicim rovnovahu ekonomiky a napr. recka drachma byla rok pred vstupem do eurozony k 1.1.2001 revalvovana. Z ekonomickeho hlediska je zrejme, ze nizky (podhodnoceny) kurz zvyhodnuje exportery, nebot zlevnuje jejich vyvozy a tim logicky narazi na zajmy nasich obchodnich partneru. Zaroven ale pusobi proinflacne a tim muze podkopat dlouhodobou konkurenceschopnost ekonomiky. Na druhou stranu nadhodnoceny kurz zvysuje hodnotu uspor obyvatelstva vyjadrenou v eurech, ale zase zdrazuje vyvoz.
Co se tyka verejneho zadluzeni CR, tak vyjadreno pomerem k HDP je stale jedno z nejmensich v zemich OECD i EU. Evropska komise vsak vyjadrila znepokojeni ohledne dynamiky rustu verejneho dluhu, kterou bude bezpochyby treba zastavit (viz Hodnoceni Predvstupniho hospodarskeho programu 2003: "Despite the fact that the Czech Republic still belongs to countries with the lowest levels of public debt, its dynamics is alarming."). Schopnost zeme splacet sve dluhy je rovnez dana dynamikou jejiho hospodarskeho rustu a vstup do EU by mel byt v tomto smyslu velmi pozitivnim impulsem. Konecne platebni duveryhodnost ekonomiky nejlepe odrazeji financni trhy. Fakt, ze statni obligace v ceskych korunach jsou jen nepatrne drazsi nez napr. nemecke eurobondy naznacuje pretrvavajici duveru trhu jak v platebni schopnos statu, tak i ve stabilitu ceske meny.
Ohledne vztahu mezi prepocitacim kurzem pri prijeti eura a verejnym zadluzenim je treba pripomenout, ze drtiva vetsina ceskeho verejneho dluhu je v soucasnosti vyjadrena v korunach. To znamena, ze pro prepocet jeho nominalni vyse do eur bude mit sice prepocitaci kurz vliv, ale stejne tak tomu bude i pro nominalni vysi HDP a pro prijmy verejnych rozpoctu (rovnez v korunach). Podil dluhu na HDP, ani schopnost statu dluh splacet by proto nemel prepocitaci kurz radikalne ovlivnit.
Daniela Cervova, reditelka ICEU 16.4.2004 16:39
OTÁZKA: Rád bych se zeptal, zda bude možné becelně dovážet automobily ze zahraničí. Náměstek
ODPOVĚĎ: Dobry den,
V Evropske unii plati celni unie, jiz jsou clenove vsechny clenske zeme a po vstupu novych 10 zemi tam budou patrit i ty. Celni unie znamena, ze veskery pohyb zbozi po EU je oprosten od jakehokoliv cla a na hranicich zbozi neprochazi zadnou celni kontrolou. Clo z dovazeneho automobilu tedy platit nebudete.
Co se tyce poplatku pro dovoz automobilu, plati, ze u vozu starsich sesti mesicu nebo vozidel, které mají najeto vice nez šest tisíc kilometru, se DPH plati v zemi, kde auto bylo koupeno. U novych vozu ( cili mladsi 6-ti mesicu a najeto mene), se DPH plati ve state, kde je dany vuz registrovan. Nicmene kazdopadne, at uz si auto koupite kdekoliv v EU, budete ho muset v CR standardne prihlasit - zaregistrovat.
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 19.4.2004 8:02
OTÁZKA: Jaky je ekvivalent ceskeho zakoneho zdravotniho pojisteni v Irsku? Michala
ODPOVĚĎ: Mila Michalo,
V ramci EU plati pravidlo, ze je kazdy pojisten v systemu pouze jednoho státu, zpravidla v tom, ve kterem je zamestnan. Pro ty pracovniky, kteri se pohybuji v ramci sve pracovni kariery mezi jednotlivymi clenskymi zememi, jsou proto velmi dulezita pravidla o prislusnosti k pravnim predpisum. Tato pravidla stanovi, ve ktere zemi maji byt pojisteni. Pouze v teto zemi pak mate povinnost platit pojistne, pouze pravni predpisy teto zeme urcuji, jake mate v ramci pojistovaciho systemu dane zeme prava a povinnosti. Co se tyce Irska, tam ma na starosti zdravotni pojisteni tzv. zdravotni urad - „Health Board“, kde muzete ziskat konkretni informace.
Konkretni informace o zdravotnim pojisteni lze nalezt na:
www.cmu.cz
ICEU 19.4.2004 8:09
OTÁZKA: Je mi nejasná věc vyšších cen, stejných platů a víceméně žádných extra výhod, co se "jedné velké Evropy" (rozuměj cestování, práce v zahraničí apod.) týče. Ale to je asi jedno. Luboš Něb
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Luboši,
obava z noveho a neznameho je pochopitelna, je ale mnohdy neopodstatnena. Jako například v pripade zvysovani cen po nasem vstupu. Jak jiste vite, rozdily cenovych hladin jsou i v soucasnych statech EU casto velmi podstatne. Co se tyce vyvoje v této oblasti v CR po nasem pristoupeni do EU, není ocekavan zadny vyrazny skok oproti soucasne situaci. Ocekavana mira inflace v nasledujících letech (vyhlasovana Ceskou narodni bankou) je na urovni 3-5%. Oproti minulemu roku, kdy v nekterych mesicich dochazelo dokonce k deflaci (poklesu cen), se sice jedna o urcite zvyseni rustu cen, ale ani tento rust nebude nijak dramaticky. Ceske ceny jsou mimochodem jiz dnes (napr. psenice, cukrovka, brambory nebo drubezi maso) velmi blizko prumeru EU. Podrobneji se k teto problematice muzete docist v dennim tisku ci na nejakem z internetovych serveru (napr. Fincentrum, Tiscali, nebo Mesec) 19.4.2004 8:36
OTÁZKA: Kdo si nechá clo z dovozu zboží z nečlenských států EU, vybírané na vnějších hranicích EU, i když je cílová stanice pro zboží třeba ČR ? Mirek
ODPOVĚĎ: Vazeny pane,
veskere clo vybrane na vnejsi hranici EU putuje do rozpoctu EU. EU ma od roku 1968 spolecny celni sazebnik vuci neclenum. Clo vybiraji clenske staty EU a ponechavaji si pouze cast (od roku 2001 je to 25%) na uhradu administrativnich ukonu, ktere jsou spojeny s vybiranim cla. ICEU 19.4.2004 8:44

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.