Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpovědi na to, co vás po záplavách nejvíc zajímá

  0:25aktualizováno  0:25
Zdraží potraviny? Kterým se vyhnout? Kde se budou učit děti ze zatopených škol? Jak nahlásit pojišťovně škodu? Co dělat, když automobil zaplavila voda? Je voda v oblastech postižených povodněmi pitná? Otázky, které vás nejvíce zajímají.

Všechny články o záplavách najdete zde.

Stoupnou po povodních ceny potravin? 

- Sami zemědělci tvrdí, že ne. "Není k tomu žádný ekonomický důvod," řekl tajemník Agrární komory Jan Záhorka.

- Cenovou politiku obchodníků kontroluje už teď Česká obchodní inspekce. "Inspektoři sledují, aby prodejci neúměrně nezdražovali," řekla mluvčí ČOI Miroslava Fléglová.

- Zemědělci, které povodeň postihla, se podle Záhorky mají obracet na své okresní agrární komory, kde jim mohou pomoci například s technikou nebo třeba krmivy. Agrární komora se bude podle Záhorky snažit vyjednávat s bankami o odkladech splátek úvěrů či se státem o odpuštění nájmu ze státní půdy.

Jsou potraviny, které kupujeme v obchodech, bezpečné?

- Úřady nabádají k opatrnosti, potraviny v zaplavených oblastech mohou být nebezpečné.

- Lidé by především v žádném případě neměli konzumovat potraviny s prošlým datem použitelnosti, zejména některé masné a mléčné výrobky, lahůdkové saláty, výrobky obsahující majonézu nebo cukrářské výrobky.

- V žádném případě by lidé neměli jíst potraviny, které přišly do styku se záplavovou vodou, nejde-li o potraviny hermeticky uzavřené.

- Zvýšenou pozornost je podle potravinářské inspekce třeba věnovat i trvanlivějším potravinám: trvanlivému pečivu, těstovinám, mouce, čaji, koření, kávě atd. Kvůli zvýšené vlhkosti vzduchu mohou snadno zatuchnout, nebo dokonce i zplesnivět.

- Zmražené potraviny, které byly kvůli nefungujícímu elektrickému proudu rozmraženy, by se neměly znovu zamrazovat.

- Dobrý pozor je třeba dávat také na ovoce a zeleninu: Pokud přišly do kontaktu se záplavovou vodou, je nezbytné je rovnou vyhodit.

- Potravinářská inspekce už zaznamenala několik případů, kdy se podnikavci snažili za velmi levné ceny skupovat od obchodníků zasažených záplavami poškozené zboží a prodávat je dál.

Je voda v oblastech postižených povodněmi pitná?

- Vodu ze soukromých studní v krizových oblastech hygienici nedoporučují pít vůbec (i když nebyly zaplaveny) do té doby, než ji prohlédne odborník či hygienická stanice. Voda ve vodovodech - zejména v Praze - je podle ministerstva zdravotnictví zatím v pořádku a pitná. Je v ní pouze zvýšený obsah chloru. Vodovody v zatopených domech je však nutné nejdříve zkontrolovat hygienikem.

Půjdou děti v postižených oblastech 2. září normálně do školy?

- Žádný centrální předpis nebude ministerstvem vydán.

- Prodloužené prázdniny však mohou vyhlásit ředitelé škol, kteří by měli rodiče informovat. Ministerstvo školství by si však přálo, aby se počátkem září začalo normálně učit co nejvíc dětí. "Doporučujeme, aby se hledaly náhradní formy výuky, například na školách v přírodě," řekla ministryně školství Petra Buzková.

Co dělat, když mi automobil zaplavila voda nebo když moje auto bylo odtaženo z krizové oblasti?

- Záleží na tom, do jaké míry voda auto zasáhla, nicméně platí, že by se lidé rozhodně neměli pokoušet nastartovat. Vůz je nutné nejdříve odtáhnout do servisu a nechat prohlédnout odborníky.

- Odtažený vůz by měla mít v evidenci policie a jeho majitel by tentokrát za odtah neměl nic platit.

Jak hlásit pojišťovně škody?

- Lídr trhu, Česká pojišťovna, už rozšířil možnosti, jak pojistné události hlásit. Tedy: je to možné nejen na pobočkách pojišťovny, nýbrž přímo na obecních nebo místních úřadech, kde budou k dispozici příslušné formuláře. Pojistnou událost je možné nahlásit po telefonu či faxem, a to 24 hodin denně na číslo 02/6715 8328 a 02/6715 8300 (fax).

- Při hlášení pojistné události musí poškození prokázat totožnost. Česká pojišťovna prosí klienty, aby vyčkali příchodu jejích pracovníků, kteří poškozené objekty prohlédnou.

- V nejzávažnějších případech bude Česká pojišťovna okamžitě vyplácet zálohy. 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Najdete na iDNES.cz