Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpověď ČSÚ na sdělení Úřadu pro ochranu osobních údajů

  17:30aktualizováno  17:30

Tisková zpráva ČSÚ: Český statistický úřad obdržel 29.2. 2001 v odpoledních hodinách písemné vyjádření Úřadu pro ochranu osobních údajů, které vítá. A to i přesto, že Úřad pro ochranu osobních údajů otevírá, prakticky měsíc před rozhodným okamžikem sčítání, nové otázky legislativního rázu. Předsedkyně ČSÚ, vědoma si důležitosti a užitečnosti sčítání pro budoucí kvalifikovaná rozhodování, zaslala obratem předsedovi Úřadu pro ochranu osobních údajů písemnou odpověď.

K upozornění na nesoulad mezi zákonem o sčítání lidu, domů a bytů  a vzory sčítacích tiskopisů stanovenými prováděcí vyhláškou, konkrétně pokud jde o rozdílné chápání položek počet živě narozených dětí a  postavení v zaměstnání v obou uvedených předpisech. ČSÚ sděluje:

1. Údaj o počtu živě narozených dětí
V zákoně je uveden „počet všech živě narozených dětí.
Při zkušebním sčítání  se ukázalo, že slůvko „živě“ je příliš citlivé a svádělo k uvádění počtu jen těch dětí, které žijí.
Pojem živě narozené dítě je demografický a lékařský odborný termín; jeho definice, vycházející z metodiky mezinárodní, je stanovena vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 11/1988 Sb. Za živě narozené dítě se považuje plod, který projevil některou ze známek života (dech, akce srdeční, pulzace pupečníku, aktivní pohyb svalstva) a má porodní hmotnost 500 gramů a vyšší nebo nižší než 500 gramů, přežije-li 24 hodin po porodu. Za mrtvě narozené dítě se považuje plod, který neprojevuje ani jednu známku života a má porodní hmotnost 1000 gramů a vyšší.
Z výše uvedeného je jistě pochopitelné, že takovouto složitou definici nelze použít při sčítání a je třeba volit srozumitelnější a jednodušší vysvětlení, a to tak, abychom získali údaj, který zákon stanoví.
Proto bylo v otázce na tiskopise vypuštěno slůvko "živě" a ve vysvětlivkách je uvedeno, že se uvádí celkový počet dětí, i když některé z dětí později zemřelo. Z toho vyplývá, že jde o živě narozené děti a že budou tedy uvedeny i ty děti, které již zemřely. Tím bude litera zákona dle našeho soudu naplněna, a to způsobem pro obyvatelstvo citlivějším. Kromě toho jsou na tuto otázku při školeních zvláště upozorněni sčítací komisaři.

2. Zařazení počtu zaměstnávaných osob na sčítacích listech. Tento údaj, který bude zjišťován v rámci ukazatele uvedeného v § 5 – postavení v zaměstnání, byl  požadavkem ministerstva průmyslu a obchodu. Do schválené důvodové zprávy k zákonu č. 158/1999 Sb., byl zdůvodněn získáním základních informací o vývoji malého a středního podnikání v ČR.

K žádosti ÚOOÚ k jakým nezbytným účelům by měly být na  sčítacích listech uváděny údaje jméno, příjmení a adresa občanů , pak připojuje ČSÚ toto podrobné vysvětlení.

1. ADRESA
Občan, který je sečen v místě svého trvalého pobytu adresu nevyplňuje
Občan vyplňuje adresu trvalého bydliště na Sčítacím listě osob pouze v případě, že je sečten v místě dočasného pobytu.
Vlastník, případně správce vyplňuje adresu na každém Domovním listě.
Kromě toho na každém sčítacím tiskopise jsou v záhlaví identifikační kódy, z nichž většinu vyplňuje sčítací komisař (např. okres, sčítací obvod, číslo domu/budovy, číslo bytu). 

Vysvětlení:
1. Při sčítání lidu je adresa základním identifikačním znakem. Pokud by adresa nebyla součástí zjišťovaných údajů, pak sčítání nemá v podstatě smysl, nemůže být splněn jeho cíl. Mj. zákon  č. 158/1999 Sb. o sčítání lidu, domů a bytů v § 1 z důvodů zcela evidentních stanoví zpracování výsledků sčítání za republiku, kraje, okresy, obce, za části obcí a základní sídelní jednotky.  Bez adresy by pochopitelně toto zpracování možné nebylo.
2. Sčítání  je založeno (v souladu se zákonem a na základě ověřené organizace z minulých sčítání) na principu sčítání osob v místě, kde se v době sčítání zdržují a možného dvojího sečtení jedné osoby, tj. současné sečtení v místě trvalého bydliště ("lépe je sečíst jednu osobu dvakrát než vůbec"). Statistika má technické a organizační mechanismy, kterými případné duplicity vyloučí.
3. Pokud se někdo v době sčítání zdržuje mimo své trvalé bydliště, bude sečten rovněž v místě svého dočasného pobytu a na Sčítací list osob uvede adresu trvalého pobytu.   V místě trvalého pobytu (v případě jejich nepřítomnosti a nežije-li sám) za tuto osobu       tiskopis vyplní jiná osoba z jejich domácnosti.To nemusí být pravidlem, může se stát, že za osobu s trvalým pobytem v tomto bytě nebude žádný tiskopis vyplněn, nebo bude vyplněn neúplně a pokud by nebyla sečtena jinde, nebude sečtena vůbec.
4. Sčítáme obyvatelstvo podle místa trvalého pobytu. Tiskopisy za osoby sečtené mimo jejich trvalé bydliště je proto nutné zařadit  do místa jejich trvalého bydliště. A to bez adresy možné pochopitelně není.

2. Jméno a příjmení
Jméno sčítané osoby nevstupuje do databáze, ale je nezbytnou součástí sčítacích tiskopisů z těchto důvodů:
1. Vyplňuje se na dvou tiskopisech – na Sčítacím listu osob a na Bytovém listu.
2. Jméno je nezbytné ke kompletaci (doplnění) sčítacích materiálů v případech, kdy jsou osoby sečteny mimo své trvalé bydliště a kdy jsou zařazovány v místě trvalého bydliště do domu a správného bytu. Bez jména a tedy nemožnosti jejich zařazení do příslušného bytu by došlo k výraznému zkreslení výsledků sčítání lidu.
3. Jméno slouží jako nutný údaj k definování vztahů v domácnostech a správnému kódování složení rodin a domácností. Pokud by nebyla jména osob uvedena, znamenalo by to vážné závady v kvalitě výsledků sčítání  a především ztrátu údajů o rodinách a domácnostech. Přitom informace o rodinách a domácnostech jsou jedním z klíčových výstupů sčítání lidu o jejichž potřebě jistě není pochyb.

Vladimíra Pavlíčková
tisková mluvčí ČSÚ pro Sčítání lidu domů a bytů

Kontakt: Ing. Vladimíra Pavlíčková, +420 2/7405 2401,
mob.: 0602 252 609,e-mail: mailto:vpavlickova@gw.czso.cz                                                                      
Informace o Sčítání lidu, domů a bytů najdete na stránkách
Českého statistického úřadu: www.czso.czZPRÁVY ukázka: Strávila čtrnáct měsíců ve vazbě, teď chce čtyři miliony

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Najdete na iDNES.cz