Renáta Vesecká

Renáta Vesecká - Krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká. | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Odposlechy vyšetří Vesecká, lidé se možná nedozví nic

  • 1163
Nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká prošetří, zda je někdo z politiků odposloucháván. Na konci sdělí, zda byl či nebyl porušen zákon. Nic dalšího nezveřejní. Veřejnost se tak možná podle analýzy iDNES.cz nedozví vůbec nic.

ČTĚTE TAKÉ:
Vláda: Policie odposlouchává politiky i novináře

Nejnovější aféra kvůli odposlouchávání politiků může skončit tak jako mnohé jiné kauzy z minulosti - vyšumí do ztracena. Vládní a opoziční politici se budou navzájem obviňovat z nejhorších věcí, aniž by se veřejnost zcela jasně dozvěděla, jaká je pravda kolem vyšetřování úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy. - více zde 

Vyplývá to ze středečních večerních výroků Vesecké i ministrů vlády Mirka Topolánka.

"Informace, které byly poskytnuty ministrem vnitra, budou důsledně prověřeny tak, že státní zástupci provedou prověrky veškerých spisových materiálů, provedou prověrky v těch trestních věcech, které by se mohly uvedené informace týkat, a na základě toho bude vyhodnocen zákonný postup policie, Inspekce ministra vnitra i státních zástupců. V tomto směru předpokládám, že v příštím týdnu budou jasné závěry o zákonnosti postupu orgánů činných v trestním řízení," sdělila Vesecká ve středu po šesté hodině.

Převedeno do srozumitelné řeči, nejvyšší žalobkyně jen oznámí, jestli zákon porušen byl nebo nebyl. Jenže takový výsledek například neodpoví na základní otázku, zda minulá vláda Jiřího Paroubka zneužila policii k odposlechům svých protivníků nebo ne.

Nebo také jinými slovy, zda měl pravdu premiér Mirek Topolánek, který ve středu po jednání vlády doslova prohlásil: "Je tady fízlována celá řada novinářů a politiků."

O tom, že Topolánek bude moci takové soudy vynášet i v případě, že Vesecká nezjistí porušení zákona, svědčí i středeční prohlášení ministra Petra Nečase na rozhlasové stanici F1.

Ten totiž oznámil: "Zřejmě tam formální souhlas soudu s odposlechy je. Na druhou stranu může jít o odposlechy nelegitimní a dokonce protizákonné v tom slova smyslu, že k nim nebyl důvod."

Ministr Pospíšil se může dozvědět pravdu - ale také nemusí
O paradoxnosti současné situace svědčí i to, že je zcela na ministru spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi, kolik informací se o údajném odposlechu dvaceti politiků a novinářů bude chtít dozvědět. Zákon je totiž v tomto bodě nejasný, Pospíšil si totiž může od státních zástupců vyžádat informace o odposleších, včetně mnoha detailů - ale také nemusí.

"Je to tak, já mám pravomoc požádat státního zástupce o poskytnutí informace z průběhu trestního stíhání. Je předmětem diskusí právních teoretiků a praktiků, jakou konkrétní podobu to oprávnění má mít. Osobně jsem byl a jsem příznivcem toho, aby u nich ministr nezjišťoval podrobnosti šetřených případů," řekl Pospíšil.

Ve skutečnosti se ale může stát, že Topolánkova vláda pověří ministra Pospíšila, aby ji informoval o podrobnostech odposlechů . A on bude muset vyhovět.

Otázka je, co poté členové kabinetu udělají. Není tak zcela vyloučeno, že by všechno mohlo skončit téměř absurdně -  policie by vyšetřovala únik informací o odposleších politiků a novinářů v souvislosti s vyšetřováním úniků informací z takzvané Kubiceho zprávy.

Stejně tak je možné, že se veřejnost nikdy nedozví, kdo vynesl na světlo tajnou Kubiceho zprávu. Zda to byl kupříkladu ministr Langer. Ten patří mezi podezřelé, sám však takové podezření ostře odmítá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video