Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odposlechy ve veřejném zájmu ano. Pospíšil uvolňuje novinářům náhubek

  16:34aktualizováno  16:34
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil předložil vládě novelu takzvaného náhubkového zákona. Novináři by podle nového návrhu měli mít v budoucnosti možnost zveřejňovat informace z trestních řízení, pokud se týkají například korupce politiků či jiných státních funkcionářů. Úřad tvrdí, že sleduje veřejný zájem.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) | foto: MF DNES

"Otázku, zda veřejný zájem převáží nad právem na ochranu soukromí, je zapotřebí zkoumat v každém konkrétním případě," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Posuzovat se podle ní bude zejména účel, způsob a účinek zveřejnění. V konečné instanci bude o tom, zda měl novinář právo informace zveřejnit, rozhodovat soud.

NÁHUBKOVÝ ZÁKON

Sporná norma zakazuje novinářům mimo jiné zveřejňovat policejní odposlechy. Pokud je zveřejní, hrozí jim pokuta pěti milionů korunu nebo pěti let vězení.

Klasickými případy, kdy by média měla být oprávněna informovat veřejnost, jsou podle ní například záznamy odposlechů, z nichž vyplývá, že se veřejný funkcionář dopustil trestné činnosti. Podrobně by šlo informovat i o spáchání teroristického útoku na prezidenta republiky.

Novela chce také omezit ochranu obětí trestných činů na případy, "kdy je skutečně důvodná". V současnosti totiž platí třeba i u rvačky nebo porušení domovní svobody. Zákon však bude nadále dbát na zvýšenou ochranu soukromí v případě dětí. Ministerstvo v návrhu také výslovně upravuje, kdo může novináři udělit souhlas se zveřejněním informací o zemřelých obětech.

Takzvaný náhubkový zákon začal platit loni v dubnu. Hlavním cílem novely byla ochrana obětí před nežádoucí medializací, při projednávání v ústavně-právním výboru Sněmovny k návrhu přibyla část zakazující citace odposlechů. Média kritizovala především hrozící pětileté vězení nebo až pětimilionovou pokutu za jeho porušení. Zákon si vysloužil výtky i ze zahraničí, týkající se omezení svobody projevu.

Sněmovní ústavně-právní výbor se už před volbami shodl na tom, že umožní zveřejňovat informace o účastnících trestního řízení, pokud by to bylo ve veřejném zájmu. Na tom se poté shodla i koalice. Dosavadní pokusy náhubkový zákon změkčit ale vyzněly do ztracena.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz