Německá kancléřka Angela Merkelová (8. května 2013)

Německá kancléřka Angela Merkelová (8. května 2013) | foto: AP

Vysvětlete sledování Merkelové, chtějí Němci po USA. EK mluví o totalitě

  • 34
Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle si kvůli údajnému sledování mobilního telefonu kancléřky Angely Merkelové americkou tajnou službou předvolal amerického velvyslance v Berlíně. Je to neobvyklý krok, německé ministerstvo zahraničí většinou jedná s nižšími úředníky ambasád. Předseda EK kvůli případu varoval před totalitou.

Přímé setkání šéfa německé diplomacie s americkým velvyslancem podle deníku Spiegel ukazuje, jak je situace vážná. Při nedávných protestech Německa proti postupu syrské vlády v tamní občanské válce se Westerwelle neangažoval a jednáním s nižšími úředníky syrské ambasády byli pověřeni jeho zástupci.

Německé diplomatické zdroje uvádějí, že Westerwelle chce dát americkému velvyslanci najevo německé rozhořčení nad tím, že kancléřčin mobil byl monitorován. Zároveň chce vyjádřit údiv nad tím, že něco takového je mezi spojenci vůbec možné, a prověřit i působení tajných služeb USA v Německu.

Dohoda s USA v ohrožení?

Rozhořčeně na novou aféru ve čtvrtek reagoval i Sigmar Gabriel, předák Sociálně demokratické strany (SPD), s níž dosud vládnoucí konzervativní unie CDU/CSU jedná o vytvoření nového povolebního kabinetu.

Podle jeho vyjádření si lze stěží představit schválení dohody o volném obchodu se Spojenými státy, jestliže USA porušují občanská práva a soukromí.

Zprávy o tom, že americká rozvědka sledovala mobilní telefon Merkelové, se objevila ve středu (více čtěte zde). Mluvčí německé vlády potvrdil, že kancléřka kvůli tomu osobně volala americkému prezidentovi Baracku Obamovi a požadovala vysvětlení. Mluvčí Bílého domu následně sdělil, že USA komunikaci Merkelové nesledují a ani to v budoucnu nehodlají dělat.

Německá zpravodajská televize N24 však upozorňuje na přesné znění prohlášení Bílého domu. Podle televize nikdy nebylo řečeno, že americká tajná služba Merkelovou nesledovala v minulosti.

Barroso varoval před totalitou

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v reakci na nové informace ve čtvrtek před zahájením summitu EU varoval před totalitou a volal po ochraně soukromí. Merkelová po příjezdu na summit prohlásila, že špehování mezi přáteli je nepřijatelné. To prý přímo vytkla i americkému prezidentovi Baracku Obamovi, s nímž o záležitosti bezprostředně po jejím provalení hovořila.

Otázka ochrany dat by se tak mohla posunout do centra pozornosti nynější vrcholné schůzky unie. Naznačila to už vyjádření dalších evropských politiků při příjezdu na jednání, které se má zabývat hlavně hospodářskou a sociální problematikou či nelegální migrací.

"Ochrana soukromí je velmi důležitá pro Evropu," prohlásil podle agentury AFP Barroso. "V Evropě považujeme právo na dodržování soukromí za základní zákon," upozornil. Zároveň připomněl zvyky, které panovaly v někdejší komunisty ovládané Německé demokratické republice (NDR), kde "tajná policie denně špehovala lidí".

"Víme z ještě velmi nedávné doby, co to znamená totalita. Víme, co se stane, když stát zneužije své moci, aby se vměšoval do životů lidí," upozornil Barroso. Merkelová vyrostla v NDR.

NSA odposlouchávala i italskou vládu

Merkelová by se měla před samotným zahájením summitu sejít ke dvoustranným rozhovorům s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Právě tyto dvě země zřejmě budou chtít problém otevřít. Také Paříž je totiž pobouřena nedávnými informacemi o tom, že americké tajné služby ve velkém zachycovaly telefonickou komunikaci Francouzů. A nemusí být zdaleka sami.

Ve čtvrtek se totiž rovněž objevila informace, že Američané špehovali skrze svou tajnou službu NSA také italskou vládu. Tvrdí to alespoň americký novinář Glenn Greenwald, který již dříve publikoval údaje od bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena o tajném sledování telefonické a internetové komunikace.

"NSA prováděla mnoho špionážních aktivit ohledně evropských vlád, včetně italské," řekl Greenwald italskému týdeníku l'Espresso. Dodal, že údaje o telefonických rozhovorech a internetovém provozu v Itálii sbírala rovněž britská rozvědka, která si vyměňovala informace s NSA.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video