Zastupitel nechce Benátskou noc v Liberci, chystá protihlukovou vyhlášku

  15:02aktualizováno  15:02
Hudební festival se po 19 letech přestěhoval z Malé Skály do liberecké čtvrti Vesec. Opoziční zastupitel a předseda osadního výboru ve Vesci Jaromír Baxa si přeje, aby byl letošní ročník zároveň posledním. Chce prosadit protihlukovou vyhlášku, která by konání festivalu v krajském městě zabránila.

Benátskou noc může v dalším konání ohrozit nová protihluková vyhláška. (ilustrační snímek) | foto: Ota BartovskýMF DNES

Po prosazení protihlukové vyhlášky by se pak reprobedny musely vypnout v deset hodin večer, o víkendu o hodinu později. A o pořádání podobných akcí by muselo hlasovat zastupitelstvo. Takovouto vyhlášku mají například v Chrastavě, jejíž okolí bylo oblíbeným místem technařů.

Pořadatelé festivalu slibují, že bude všech pět hudebních scén otočeno směrem z města. "Navíc najednou budou hrát maximálně tři. Z toho jedna stage je malá, je to vlastně stan s produkcí Evropy 2," řekl už dříve pořadatel festivalu Pavel Mikez s tím, že všechny kroky pořadatelé pravidelně konzultují s veseckým osadním výborem a místními obyvateli.

Otočení pódií ale Baxovi nestačí. "Hluk se bude stejně šířit do celého kraje. Je to místo mezi kopci a nemyslím, že by to bylo tak odříznuté údolí, které by ten hluk udrželo. Naopak, část se ponese menšími údolími směrem do Vesce. Tohle opatření ničemu nepomůže a hluk nebude v limitu," zmínil Baxa.

Právě proto by chtěl Baxa prosadit zmíněnou vyhlášku. "Chceme se pokusit o to, aby tento ročník Benátské noci byl v Liberci poslední. Můj osobní názor je takový, že tohle je vlastně jen zlegalizovaná technoparty," myslí si zastupitel.

Problémem bude parkování

"My chceme podobnou vyhlášku jako v Chrastavě, aby upravovala, kdo má rozhodovat o akcích, které zasáhnou do života města, čtvrti. Aby o tom muselo rozhodnout vedení města nebo zastupitelstvo, aby město nemohlo utéct od odpovědnosti a vydat povolení jen na základě toho, že je to na jeho pozemcích," dodal Baxa.

Dalším problémem, kterého se obyvatelé Vesce a okolí bojí, je parkování. Pořadatelům akce se totiž nepodařilo zajistit, aby auta návštěvníků parkovala na rychlostní silnici.

"Uzavřít dálnici bohužel po jednání s ministerstvem nepůjde, parkovalo by se tedy na zpevněných plochách u ní, ve směru od Prahy. S dalším parkovištěm na dalším místě by měla být parkovací kapacita kolem čtyř tisíce míst. Na Malé Skále jich bylo jen něco přes dva tisíce," vysvětlil Mikez.

Baxa se ptá, jak pořadatelé zamezí případnému divokému parkování návštěvníků na sídlišti. "Také nám vadí, že kamiony s aparaturou budou jezdit týden před a týden po akci přes Doubí a Vesec. Navíc tu ani není vhodná silnice pro dopravu techniky nákladními auty," uzavřel předseda.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Další z rubriky

Případů spalniček je v ČR už víc než loni. Někteří rodiče děti neočkují

Ilustrační snímek

Z údajů se Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v Česku roste výskyt případů onemocnění spalničkami. Ke 4. prosinci...

Hladové dítě se hůř učí, zní argument pro obědy zdarma

Ilustrační snímek

Hladové dítě se učí hůře než dítě najedené. Na příkladu dětí ze sociálně slabých rodin, které dostávají obědy zdarma,...

VIDEA TÝDNE: Zeman v parodii, útok ve Štrasburku a kolaps na dálnici D1

Video parodie kombinuje svět Harryho Pottera s českou politikou i Helenou...

Tento týden se hitem internetu stala parodie na film Harry Potter, ve které si autoři vzali na mušku aktuální politické...

Najdete na iDNES.cz