Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpočítávání začíná

  22:37aktualizováno  22:37
Zbývají dva roky. Tolik času má Česká republika na to, aby odstranila všechny myslitelné překážky pro svůj vstup do Evropské unie. Ta už s členstvím republiky v roce 2004 počítá. Právě skončené vrcholné setkání patnácti států unie vůbec poprvé vyjmenovalo země, jež mohou být za dva roky členy EU. Naše republika je mezi nimi. S členstvím však může počítat jen tehdy, pokud na ně bude připravena. Na summitu v belgickém Laekenu dali představitelé patnácti států unie jasně najevo, co pro ně česká, ale i polská či slovenská připravenost znamená: očekávají další reformy, lepší státní správu, účinnější soudnictví.

Už za půl roku chtějí posoudit, zda to uchazeči dokážou zajistit a zda jsou viditelné změny k lepšímu. Břímě příprav bude spočívat zejména na politicích a na státní správě. Na obou. Česká republika totiž dojde do unie jen po dvou nohách. Jedna nestačí: nelze spoléhat na to, že vysoká úroveň technických příprav v rámci státní správy zajišťuje automatickou vstupenku do unie.

Každý uchazeč bude totiž tvrdit, že je vysoce připraven. Své tvrzení však bude muset dokázat a získat pro ně také politický souhlas uvnitř unie. Nelze si však myslet, že vše se vyřídí jen přes politické kontakty. Žádnou zemi unie nepřesvědčí slova politiků, pokud je nebudou provázet činy - už proto ne, že na nedostatky českého soudnictví či na pomalost českých úřadů budou napříště doplácet nejen Češi, ale i občané či firmy dalších zemí unie. O to nikdo nestojí.

Členství v unii není almužnou, která se blahosklonně hodí nejhlasitějšímu žebrákovi. Je to získání rovného místa v širším celku. V něm musí lidé i země dodržovat určitá pravidla a mít jistou úroveň, aby tento celek mohl fungovat alespoň tak jako dnešní Evropská unie.

Na to se musí celá republika připravit nejpozději do dvou let. Odpočítávání pro český start do širší Evropy začíná. Je třeba, aby se nemarnil čas - a to ani nyní, v době blížících se voleb.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz