Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpočatý Bush se vrhá do práce

  0:01aktualizováno  0:01
Odpočatý, opálený a připravený po 26 dnech nepřítomnosti přijíždí prezident Bush zpět do Washingtonu, aby si poradil se skřípajícím rozpočtem, ponurými hospodářskými vyhlídkami a s propuknutím násilností na Blízkém východě. Místo chytání okounů a brífinků CIA na verandě ranče nyní nastupuje jednání se vzpurným Kongresem a na stole v Oválné pracovně se vrší hory papírů, ale Bush říká, že se těší na návrat do Bílého domu, kde má "moc práce".

"Baterky mám dobité," řekl Bush ve středu na sjezdu Americké legie v San Antoniu. Kromě několika krátkých zájezdů do jiných států strávil Bush téměř celý měsíc na svém ranči o rozloze 1600 akrů v centrálním Texasu. Tady je ve svém živlu, když mává řetězovou pilou proti vytrvalému podrostu a běhá ve stostupňových teplotách (ovšem podle Fahrenheita).

Snad i proto chce Bush již v sobotu - po jednodenním pobytu v Bílém domě - vyrazit na víkend do prezidentského horského útočiště Camp Davidu. V pondělí, kdy je americký svátek práce, navštíví Michigan a Wisconsin.

Bush má před sebou nedokončenou záležitost rozpočtu a jiné body domácího programu a úkoly na poli zahraniční politiky od stupňujícího se násilí mezi Izraelci a Palestinci až po vztahy s Čínou a listopadový summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zatímco Bush byl pryč, obraz rozpočtu se změnil, když nové odhady ukázaly, že jeho daňové škrty ve výši 1,35 bilionu dolarů požírají přebytky kromě sociálního zabezpečení.

Demokraté požadují, aby republikánský prezident vysvětlil, jak si může nyní dovolit rozpočtové škrty a zaplatit zvýšené výdaje na obranu a školství, aniž poruší svůj slib, že nesáhne do systému penzijních fondů.

Bushovy odpovědi dosud kroužily okolo daňových škrtů, které označuje za správný recept pro churavějící hospodářství, a varoval Kongres před debatou o 13 výdajových zákonech, které musí být schváleny, aby byla federální vláda udržena v chodu.

"Vracím se do Washingtonu připraven pracovat s lidmi po obou stranách chodby," řekl Bush a dodal: "Nejsme tady, abychom odkývali mechanicky status quo." Kromě toho musí Bush na podzim přesvědčit Kongres, aby mu dal rozsáhlá obchodní vyjednávací pověření. Demokraté trvají na podmínkách pro pracující a životním prostředí.

"Svobodný obchod je druhý sloup Bushova hospodářského plánu obnovy a podpora obchodu je kritický první krok," řekl ministr obchodu Don Evans.
"Na podzim budu víc cestovat, hovořit o svém programu a hodnotách, které stojí za ním," prohlásil Bush.

Pracovníci Bílého domu také řekli, že prezident bude více a aktivněji jednak s předáky Kongresu, aby předešel zkratu na Kapitolu. Na mezinárodní frontě je v popředí Bushova návštěva v Mexiku příští týden. V září se zúčastní zahájení zasedání VS OSN a další měsíc pojede do Číny.

Během Bushovy měsíční dovolené vzrostlo blízkovýchodní napětí. Podle prezidenta násilí musí zastavit obě strany, ale především Palestinci. V listopadu navštíví Bushův ranč Prérijní kaple ruský prezident Vladimir Putin, kde se pokusí vyřešit rozdíly v názorech na raketový štít a přání USA odstoupit od smlouvy o zákazu protiraketové obrany z roku 1972, která takové systémy zakazuje.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trump vyhlásil nejfalešnější média. Vyhrál deník The New York Times

Donald Trump v Nashville (8. ledna 2018)

Americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil seznam médií, která podle něj přinášejí lživé zprávy. Držiteli cen...

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz