Amáni Bahrámí

Amáni Bahrámí | foto: Profimedia.cz

Odplata se zohavené Íránce prodraží, oslepit muže stojí statisíce

  • 221
Amáni Bahrámíovou před pěti lety oslepil a znetvořil odmítnutý ctitel. Chrstl jí do obličeje kyselinu. Nedávno byl odsouzen k trestu oko za oko. Lékaři mu ale kyselinou vypálí "jen" jedno oko. Podle islámského práva je totiž oko muže dvakrát cennější. Aby ho doktoři oslepili zcela, musí Bahrámíová zaplatit 25 110 dolarů (zhruba 550 tisíc korun).

Příběh Amáni Bahrámíové zná celý svět. Muž, kterého odmítla, jí do obličeje chrstl kyselinu, aby ji znetvořil. Íránský soud jej odsoudil k trestu "oko za oko". I on podle práva šaría má být oslepen kyselinou.

Nyní se však ukazuje, že přesnější by bylo říkat "oko za oči". Násilník totiž oslepil ženu, ale ty v očích íránského trestního práva nemají takovou hodnotu jako muži.

Dvě oči ženy mají cenu jednoho mužského

"Řekli mi, že moje dvě oči se rovnají jeho jednomu, protože v mé zemi má každý muž cenu dvou žen," řekla třicetiletá Bahrámíová předevčírem španělskému rozhlasu Cadena SER. Pokud totiž muž způsobí vážnější poranění ženě, stanoví tamní právo, že odplata bude jen poloviční.

Íránka Amáni Bahramí.
Amáni Bahrámíová před znetvořením

Respektive bude plná, ale ženina rodina musí zaplatit určitou částku, která má vyrovnat cenu muže a ženy. V tomto případě má Amáni Bahrámíová zaplatit 25 110 dolarů. Stejně se postupuje i v případě vraždy, kdy je muž sice popraven, ale rodina zabité ženy musí zaplatit částku v hodnotě poloviny lidského života.

S příchodem Ahmadínežáda dotace ustaly

Amáni Bahrámíová žije ve Španělsku už od roku 2004, přestěhovala se tam poté, co ji její ctitel Madžíd Movahedi překvapil na zastávce. Čekal tam na ni a znenadání jí obličej polil kyselinou. Ženu tak oslepil a znetvořil. Španělští lékaři ji sedmnáctkrát operovali a snažili se jí vrátit tvář i zrak. Přesto je pravé oko zcela zničené a ani u levého lékaři nejsou schopni zabránit úplnému oslepnutí.

přečtěte si

Íránec kyselinou zohavil a oslepil ženu. Teď to zažije sám

Operace, stejně jako ženin pobyt v Evropě, platila íránská vláda, když se však v roce 2005 stal novým prezidentem státu Mahmúd Ahmadínežád, dotace ustaly. Žena nyní žije z 500 dolarů měsíčně, které jí dává španělská vláda.

Kdy k potrestání násilníka dojde, zatím není jasné. Jeho oběť nyní čeká na dopis od íránského soudu, který ji zpraví o konkrétním datu. Jeho oslepení však nebude tak brutální, jak to provedl on jí. Rozsudek vykonají lékaři. Pod narkózou mu do očí vloží několik kapek kyseliny.

Íránka Amáni Bahramí po popálení kyselinou.
Amáni Bahrámíová po popálení kyselinou

Přesto byl tento rozsudek v islámském světě spíše neobvyklý.
Právo šaría, které umožňuje oplatit stejnou mincí, se ve většině muslimských zemí v trestním právu vůbec neuplatňuje. A tam, kde ano, přistoupí většinou v podobných případech rodina oběti na finanční vyrovnání. Teprve pokud se rodiny nedomluví, přijde na řadu trest.

A tak tomu bylo v případě Amáni Bahrámíové. Žena odmítla nabídku a trvala na tom, že má být násilník potrestán. Sám Madžíd Movahedi svou vinu ani po vynesení rozsudku neuznal. "Noviny z toho udělaly velkou kauzu, ale já neudělal nic špatného," citoval muže Washington Post. Na rozdíl od jeho otce, který se postavil na stranu Amáni. "Pokud je opravdu slepá, rozsudek nad mým synem musí být vykonán," řekl Azíz Movahedi.

Nejde o pomstu, ale o prevenci

Sama žena novinářům několikrát zopakovala, že na potrestání netrvá z pomsty, ale proto, aby něco takového nemohl provést dalším dívkám. Stejně jako v některých afrických islámských zemích, v Saúdské Arábii nebo po několik let v Čečensku se toto "právo odplaty" uplatňuje spíše v případě vražd, a to formou nejvyššího trestu - trestu smrti.

A vztahuje se i na cizince. "V Saúdské Arábii byly souzeny dvě Britky, které údajně zabily australskou zdravotnici. Hrozil jim trest smrti. Teprve po morálním nátlaku okolí bratr zabité v Austrálii vyslovil souhlas s odškodným namísto popravy," popisuje arabista Luboš Kropáček. Saúdské Arábii i Íránu vyčítají západní organizace na ochranu lidských práv i to, že tyto popravy mohou být veřejné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video