Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Demokracie není firma, říkají po útěku od Babiše. Založili PRO 2016

  11:36aktualizováno  14:27
Lidé, kteří opustili ANO Andreje Babiše, v Brně ustavili nové uskupení PRO 2016. „Nedostatek komunikace, direktivní řízení, měli jsme mlčet, nic neříkat a jen kývat,“ řekla předsedkyně nového uskupení Radka Paulová, proč ona a její kolegové Babišovo uskupení opustili a vytvořili svoje vlastní.

Předsedkyně nového hnutí PRO 2016 Radka Paulová, radní v Prachaticích | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„V hnutí ANO jsem poznal, jak se politika dělat nemá. Nelze mluvit o demokracii zdola a nezajímat se přitom o názory lidí dole. Demokracie není firemní kultura,“ řekl na sněmu PRO 2016 František Švec z Prostějova, který byl zvolen místopředsedou. Švec je jedním ze skupiny lidí, která opustila prostějovskou buňku jeden z těch, kteří opustili prostějovskou buňku ANO.

Hnutí PRO 2016 na ustavujícím sněmu přijalo „Etické devatero“, do kterého napsalo, že člen hnutí musí předcházet možnému střetu zájmů a když nastane, musí ho bezodkladně řešit. PRO 2016 také podle devatera nepřijme bývalého funkcionáře KSČ či KSČM, příslušníka Státní bezpečnosti či Lidových milicí.

To jsou jasné narážky na ministra financí a šéfa ANO, v jehož hnutí většina členů nového uskupení působila. Jeho kritici upozorňují, že Andrej Babiš má střet zájmů, protože jako ministr financí ve vládě dělá rozhodnutí, z nichž může profitovat jeho holding Agrofert, který je i vlastníkem mediálního domu Mafra, v němž působí i server iDNES.cz. O zákaz přijímat exčleny KSČ se strhla na sněmu půtka, jejímž výsledkem bylo, že omezení se má týkat nikoli bývalých členů, ale jen bývalých funkcionářů komunistické strany.

Fotogalerie

„Nejsme spokojeni s tím, kam směřuje naše země,“ řekla Paulová, která při volbě lídra PRO 2016 neměla protikandidáta.

„Do politiky jsem vstoupila před třemi lety s vírou, že politika se dá jinak. Pochopila jsem ale, že cesta, kterou se vydalo hnutí ANO, je slepá,“ prohlásila ve svém kandidátském projevu. PRO 2016 musí podle ní na rozdíl od ANO fungovat tak, aby se jeho členové nebáli říci svůj názor. V jižních Čechách zkusí hnutí kandidovat v krajských volbách, hlavním cílem PRO 2018 jsou ale komunální volby v roce 2018.

„V hnutí ANO jsme měli ruce svázané. Kdo chtěl něco dělat, měl černý puntík. Lidé se báli a nechtěli se vyjadřovat,“ řekl na sobotním sněmu další z jihočeských delegátů Zdeněk Vituj.

Členy hnutí PRO 2016 jsou ale i lidé, kteří dosud v politice a v ANO nepůsobili. Společně chtějí prosazovat myšlenky, s nimiž podle nich ANO vzniklo, ale později se od nich podle Paulové odklonilo.

Slibují, že budou podporovat malé podnikatele a živnostníky

Do programu si nové uskupení PRO 2016 napsalo, že veřejné finance musí být vynakládány v zájmu veřejnosti, nikoli ve prospěch některých zájmových skupin, že korupce je nepřijatelná a že hnutí bude podporovat malé a střední podnikatele a živnostníky či regionální rozvoj na krajské a obecní úrovni.

Hned na úvod účastníci sněmu vyslechli slova prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. „Nesprávné je dělat rozdíl mezi mravností velkou a malou. Že se politik v zájmu státu nemusí a nemá ohlížet na mravní předpisy. Věc se má ve skutečnosti tak, že člověk, který například lže a podvádí v životě politickém, lže a podvádí také v životě soukromém a naopak. Jen člověk slušný bude slušný vždy a ve všem.“

A účastníci akce mysleli i na takové maličkosti, že v předsálí jednacího sálu Holiday Inn u brněnského Výstaviště byly pečené cukovinky s logem nového hnutí. To zatím podle Paulové nemá hlavní ambice v celostátní politice a pokusí se etablovat především na místní či na krajské úrovni.

Lídr hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš, již dříve výhrady těch, kteří řekli jeho ANO sbohem, odmítl. „Je to důsledek toho, že se nedostali na krajské kandidátky. Šli tam z vlastního prospěchu a samozřejmě se to děje teď, když se uzavřely krajské kandidátky. Je jasné, že ti lidé tam nešli proto, aby udělali něco pro to, co my hlásáme, ale aby se dostali na kandidátku. Myslím, že je dobře, že se hnutí očistí,“ řekl iDNES.cz Babiš.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz