Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odoperoval půlku Zlína, teď povede město

  14:57aktualizováno  19:04
Zlínu mohou vládnout nováčci. Ještě před půl rokem Miroslava Adámka nebo Evu Štauderovou nikdo neznal. Teď budou lidé bez politických zkušeností v čele krajského města. Vládnoucí koalice je na světě, stejně jako jméno budoucího primátora. Stal se jím lídr vítězné strany TOP 09 Miroslav Adámek.

Miroslav Adámek s manželkou Ivanou ve volebním štábu TOP 09 | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Kandidaturu přijímám a toho, že nemáme zkušenosti, se nebojím," řekl Adámek. Koalici vytvoří TOP 09 a Starostové, M.O.R., Zlínské hnutí nezávislých a Věci veřejné.

Překvapením je pátý člen koalice, KDU - ČSL. "Lidovci jsou ochotní spolupracovat a sami se hlásí ke koalici a plánovaným změnám," vysvětlil Adámek.

V tom okamžiku přišla zpráva o tom, že současná primátorka Irena Ondrová rezignuje na post zastupitele pro nové volební období. "Paní primátorka pochopila," komentoval Adámek.

Irena Ondrová ve volebním štábu ODS ve Zlíně.

V dalších dnech se rozjede vyjednávání o personálním rozdělení a také o sporných bodech.

"Zatím jsme jednali pouze o tom, v čem se naše programy shodují. Proto jsme mohli v tak krátkém čase oznámit spolupráci. Společných bodů je většina," doplnil Adámek.

"Dohodli jsme se na principech vzniku koalice založené především na těchto zásadách podpory demokracie a otevřené politiky, boji proti korupci, Rovných šancí pro všechny občany a dalších," stojí ve společném prohlášení stran.

Kromě "topky" a M.O.R. se nakonec na radnici dostaly i Věci veřejné a Zlínské hnutí nezávislých. Pokud se spolu dokážou domluvit, budou mít dvaadvacet křesel v zastupitelstvu o jednačtyřiceti členech.

Eva Štauderová (MOR)"Naším obrovským úspěchem je rozbití stávající koalice. A náš výsledek nám dává váhu, díky které budeme moci rozhodovat," těší lídryni M.O.R. Evu Štauderovou.

Nováčci se výzvy nebojí

Sedmačtyřicetiletý chirurg z Kudlova Adámek je v čele vítězné TOP 09 a Starostů, osmatřicetiletá právnička Štauderová vede hnutí M.O.R. (za Morální Očistu Radnice).

"To, že je Miroslav Adámek v politice nováčkem, beru spíš jako dobrou zprávu," tvrdí poslanec Petr Gazdík, kterého si v souvislosti s TOP 09 ve Zlíně vybaví zřejmě mnohem víc lidí než Adámka.

Adámek svou nezkušenost komentuje s nadhledem. "Že mě lidé neznají? Odoperoval jsem přece půl Zlína," smál se.

Novou výzvu přijímá i Eva Štauderová. "Někteří říkají, že to bude velmi těžké, já se na to ale opravdu těším," tvrdí právnička.

Nečitelnost nových tváří se však nelíbí matadorům, kteří těžko přiznávají volební porážku. "Pana Adámka neznám, nikdy jsem ho neviděla a nevím, kdo to je," podivovala se dosavadní primátorka Irena Ondrová.

Jaký je důsledek voleb ve vašem místě? Kdo bude vaším starostou nebo primátorem? Co se děje v zákulisí politických stran? Rozšířené zpravodajství z vašeho regionu, analýzy, komentáře a rozhovory, speciální stránky o komunálních a senátních volbách čtěte v pondělní MF DNES.

.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz